Zdolności i styl walki

Savage'a Opressa

w Star Wars: Shatterpoint!


W dzisiejszym przeglądzie jednostek w Star Wars: Shatterpoint przyjrzymy się bliżej jednemu z najpotężniejszych władających Mocą Braci Nocy z Dathomiry. Savage Opress, bo o nim mowa, to nie tylko brat Dartha Maula, ale też potężny wojownik, który wykorzystując swoją zaciekłość i siłę może zagrozić nawet Mistrzom Jedi. 

W swoich początkach Opress był zwykłym Bratem Nocy – pozbawionym połączenia z Mocą i, jak większość mężczyzn z Dathomiry, odciętym od potężnej magii, jaką władały Siostry Nocy. Swoim gniewem i walecznością zwrócił na siebie uwagę Asajj Ventress, która poddała go wyczerpującym próbom walki. Następnie Matka Talzin wykorzystała swoją mroczną magię, by przekształcić go w brutalnego wojownika władającego Mocą ciemnej strony. Po przemianie Opress miał służyć hrabiemu Dooku, jednak pozostał lojalny wyłącznie wobec matki i ludu Dathomiry. Wreszcie został wysłany na poszukiwanie Dartha Maula, który po przegranym pojedynku w wielu kręgach był uważany za zmarłego. Po jego wyzdrowieniu obaj bracia połączyli siły, by odnaleźć Obi-Wana Kenobiego i dokonać zemsty.

Mroczna magia, wykorzystana by wzmocnić Opressa, uwydatniła jego agresję i zaciekłość, czyniąc z niego nieustraszonego wojownika. Wściekła szarża pozwala mu wykorzystać Moc, by zyskać dodatkowy ruch. Co więcej, nasz bohater porusza się szybciej, kiedy jest okaleczony! Odzwierciedla to podejście Braci Nocy, dla których obrażenia są jedynie motywacją do jeszcze ambitniejszego działania. Dodatkowo Opress zwyczajnie uważa, że Ból to słabość – protekcja i niezłomność, zyskiwane dzięki tej zdolności wrodzonej sprawiają, że ignoruje on pierwsze odepchnięcie wroga, otrzymuje też mniej obrażeń. W ten sposób może skutecznie spowolnić nieuniknione natarcie ze strony jednostek przeciwnika. Nie oznacza to jednak, że jest jednostką defensywną! Gdy dowódca, któremu podlega, zostanie aktywowany, niczym Bezmyślny brutal może podążyć za nim, by wspomóc go w walce lub przejmowaniu celu. 

Savage Opress to jeden z tych bohaterów, którzy od razu szarżują na najsilniejszego przeciwnika, nie myśląc o własnym bezpieczeństwie. Gdy znajduje się w pobliżu wroga, może skorzystać z Mocy, by wyzwolić niezwykle niebezpieczną Mroczną furię, zadając potencjalnie solidne obrażenia, a ponadto (jeśli cel ataku również jest użytkownikiem Mocy) nakładając na niego zagrożenie. To szczególnie niebezpieczne w przypadku gdy celem jest jednostka główna – atakując takich bohaterów ten Mocarny potwór dodaje do rzutów dwie dodatkowe kości.  

Podczas walki nasz bohater korzysta z mocy Uwolnionej wściekłości – ten styl doskonale obrazuje jego miażdżącą skuteczność w bezpośrednim starciu, ale też to, jak swobodnie podchodzi do kwestii obrony. Atakuje swoim podwójnym mieczem świetlnym zajadle niczym demon, co odzwierciedla tabela wyszkolenia. Z kolei drzewko wyników walki pozostawia wybór co do preferowanej strategii. Z jednej strony mamy prostą ścieżkę zadawania solidnych obrażeń, która doskonale pasuje do ogólnego obrazu Opressa. Z drugiej możemy zdecydować się na poświęcenie części impetu ataku, by zyskać możliwość nałożenia na przeciwnika stanów kolejno zagrożenia, zmęczenia i rozbrojenia. Niezależnie od wybranej ścieżki odpowiednia liczba sukcesów pozwoli nam skorzystać ze zdolności aktywacyjnej naszego bohatera – kolejny atak w postaci Mrocznej furii pozwoli wyrządzić jeszcze większe szkody.


To by było na tyle, jeśli chodzi o Savage’a Opressa – jedną z najciekawszych jednostek dodatkowych zarówno pod względem wyglądu, jak i skuteczności. Nasz bohater świetnie sprawdzi się jako trzon oddziałów Sojuszu Separatystów lub jako uzupełnienie mocy innych Dathromirian: swojego brata, Lorda Maula, albo samej Matki Talzin. Jeśli masz ochotę dołączyć go do swoich oddziałów, wszystkie niezbędne elementy znajdziesz w zestawie Star Wars: Shatterpoint - Wiedźmy z Dathomiry. Ten i inne produkty z serii możesz kupić o tutaj, w naszym sklepie.