Zdolności i style walki

Obi-Wana Kenobiego

w Star Wars: Shatterpoint!


W dzisiejszym przeglądzie postaci w Star Wars: Shatterpoint skupimy się na prawdziwej legendzie świata Gwiezdnych Wojen. To Obi-Wan Kenobi, niezłomny generał Jedi, który poprowadził swoje wojska do zwycięstwa w Wojnach Klonów.

W historii Zakonu Jedi Obi-Wan stanowi niezwykle ważne ogniwo mentorskiego łańcucha. Zaczynał jako uczeń Qui-Gon Jinna, by później samemu zostać mistrzem i szkolić Anakina Skywalkera, który również zdobył wysoką pozycję i walczył ramię w ramię z Kenobim w czasie Wojen Klonów. W tym okresie nasz generał dowodził 7 Korpusem Powietrznym – wspierając dowódcę żołnierzy-klonów komandora Cody’ego często osobiście prowadził do walki 212 Batalion Szturmowy. I choć w późniejszych latach dokonał wielu wielkich czynów, szczególnie satysfakcjonujące jest oglądanie go w walce, gdy był u szczytu sławy. Trudne doświadczenia z czasów wojny, a zwłaszcza śmierć Qui-Gon Jinna z ręki Lorda Maula, stały się siłą napędową generała. Od tej pory z niecierpliwością wyczekiwał okazji, by wyrównać rachunki i skonfrontować się ze swoim nemezis. 

W czasie walki Kenobi jest uważny i potrafi skutecznie oceniać sytuację, by znaleźć sposób na przejęcie inicjatywy. Jego zdolność Witajcie! pozwala wydać punkt Mocy, by wykonać skok i zaskoczyć przeciwnika natarciem, w dodatku o zwiększonej sile. Oprócz dodania 3 kości do najbliższego ataku manewr pozwala wspiąć się wyżej albo ominąć elementy terenu, które w innej sytuacji byłyby trudne do przejścia.

W odpowiednich okolicznościach Obi-Wan jest oczywiście zdolny do szybkich i zdecydowanych ataków, jednak przez lata zdobył reputację zrównoważonego i stabilnego przywódcy. Chętnie wspiera sojuszników w obronie, potrafi też precyzyjnie dostrzec i bezwzględnie wykorzystać słabości wroga. Cierpliwość pozwala mu odsunąć się w cień, by inny członek drużyny mógł zająć jego miejsce. Przy okazji może wykonać skok i trzykrotne leczenie, co pozwoli mu zmienić pozycję na dogodniejszą i zregenerować siły. Co więcej, Moc jest z nim także wtedy, gdy staje się celem ataku – jeśli zostanie ostrzelany, może zareagować spokojnym I o co tyle krzyku…, co odzwierciedla użycie miecza świetlnego do odbijania nadlatujących pocisków. Dzięki tej zdolności zyskuje żeton przyczajenia i zadaje trzy obrażenia atakującej jednostce. 

Prawdopodobnie najbardziej imponującą zdolnością generała Kenobiego jest ta pozwalająca jego sojusznikom gromadzić żetony przyczajenia i afektywnie je wykorzystywać. Ochrona i wiedza, bo o niej mowa, reprezentuje dużą świadomość i dojrzałość generała oraz to, jak wykorzystują ją jego podkomendni. Dzięki tej zdolności sojusznicy z Republiki Galaktycznej nie tylko nie tracą żetonów przyczajenia podczas wejścia w zwarcie, ale też nadal mogą je otrzymywać. Zapewniają one wzmocnienie obrony, a po rozpatrzeniu ataku również możliwość przemieszczenia jednostki i leczenia. 

Nie jest tajemnicą, że Obi-Wan Kenobi jest mistrzem w posługiwaniu się mieczem świetlnym – to właśnie on brał udział w najbardziej znanych pojedynkach w historii Zakonu Jedi. W Star Wars: Shatterpoint jest to odzwierciedlone w dwóch stylach walki, z których może korzystać generał. Pierwszą z nich jest Forma III Soresu – metodyczny styl, charakteryzujący się dużą odpornością w obronie i cierpliwością w zadawaniu ciosów. Walcząc w ten sposób, Kenobi jest przeciwnikiem niebezpiecznym i trudnym do wytrącenia z równowagi, gdy przeplata celne ataki ze zręcznymi unikami. To połączenie jest odzwierciedlone przez drzewko wyników walki, przeplatające zadawanie obrażeń z leczeniem, a finalnie również możliwościami zmiany pozycji. 

Choć Obi-Wan jest mistrzem techniki Soresu, w odpowiednich okolicznościach jest gotów przyjąć bardziej agresywną postawę. Reprezentuje ją Forma IV Ataru, preferowana przez Jedi takich jak Qui-Gon Jinn. Ten styl walki jest odważniejszy i znacznie bardziej efektowny, pozwala bowiem przekuć część możliwości obronnych w zwiększenie siły ataku. Dzięki temu generał może przytłoczyć przeciwnika serią szybkich, akrobatycznych ciosów, wywierając na nim solidną presję. Może to zmusić wroga do skupienia się na obronie, co z kolei utrudni mu skuteczny kontratak. 


To tyle, jeśli chodzi o legendarnego generała Jedi i bezpośrednie pojedynki z jego udziałem. Już niebawem kolejna odsłona opowieści o jednostkach, które spotkasz podczas rozgrywek w Star Wars: Shatterpoint, a tymczasem przypominamy o trwającej przedsprzedaży! Swoją kopię gry możesz zamówić na przykład tutaj, w naszym sklepie.