Mocne strony i synergie

Sióstr Nocy

w Star Wars: Shatterpoint!


Wśród wszystkich korzystających z Mocy organizacji rozsianych po całej galaktyce Siostry Nocy są prawdopodobnie najbardziej tajemnicze i przerażające. Ten klan czarownic z Dathomiry od lat manipuluje ciemną stroną, by przywoływać i wykorzystywać śmiercionośną magię. W dzisiejszym przeglądzie jednostek w Star Wars: Shatterpoint przyjrzymy się temu mrocznemu sabatowi prowadzonemu przez potężną Matkę Talzin, którą znajdziesz w zestawie dodatkowym Wiedźmy z Dathomiry!

Talzin, nazywana także Wielką Matką, odgrywała jedną z ważniejszych ról w Wojnach Klonów. Poprzez swoje złożone i nierzadko kontrowersyjne relacje z osobami takimi jak hrabia Dooku i Darth Sidious miała wpływ na najważniejsze starcia galaktycznego konfliktu. Jest też matką Dartha Maula, nie dziwi więc jej nienawiść do każdego, kto stanął mu na drodze i spróbował wpłynąć na jego losy. 

Jako przywódczyni Sióstr Nocy Talzin bardzo poważnie traktuje wszelkie zniewagi wobec sabatu i jest skłonna dołożyć wszelkich starań, by się za nie zemścić. Wielokrotnie udowodniła, że nie boi się ani Sithów, ani Jedi. Jest potężną czarownicą: ma kontrolę nad Mocą i jest w stanie kształtować jej energię w niezwykły sposób, znany tylko przedstawicielkom sabatu. Ciemność odpowiada na jej wezwanie, a pośród otaczających Wielką Matkę Przesłaniających cieni trudno jest dostrzec ruchy Sióstr Nocy i przewidzieć ich kolejne posunięcie. Co więcej, Manipulacja pozwala jej wpływać na umysły wrogów i kontrolować ich ruchy, by niczym bezwładne kukiełki przemieszczali się dokładnie tam, gdzie sobie zaplanowała. 

Esencją mocy Matki Talzin jest jej reakcyjna zdolność Kradzież życia, pozwalająca przechwycić energię, którą wrogowie tracą otrzymując obrażenia i wykorzystać ją do leczenia atakujących sojuszników. A jeśli któremuś z przeciwników uda się osłabić towarzyszącą jej jednostkę, będzie musiał się zmierzyć z Gniewem Wielkiej Matki, umożliwiającym naszej przywódczyni przemieszczenie się na dogodniejszą pozycję i wykonanie błyskawicznego kontrataku. Dzięki temu Talzin jest nie tylko solidnym wsparciem, ale też dużym zagrożeniem. Ignorowanie jej potencjału może okazać się bardzo niebezpieczne. 

Wielka Matka nie należy do przywódców, którzy zachowują dystans i biernie obserwują, jak podkomendni biorą na siebie cały ciężar potyczki. Oba style walki, z których korzysta, zdradzają, że jest naprawdę potężną użytkowniczką Mocy. Skutecznie walczy w bezpośrednim starciu, mimo że nie korzysta z miecza świetlnego – zamiast tego przywołuje Widmowe ostrze rozdzierającej energii, które kontroluje za pomocą umysłu. I choć zdaje się to niemożliwe, jeszcze bardziej niebezpieczna jest podczas ataków dystansowych, gdy wykorzystuje mroczną Magię, by zadawać wrogom solidne obrażenia.

Napędzana Gniewem Matka Talzin pozostaje wyważona i wszechstronna, choć ten styl walki premiuje nieco bardziej walkę bezpośrednią. Odbywa się to kosztem nieznacznie obniżonych statystyk ataku dystansowego, zarówno pod względem liczby dostępnych kości, jak i wartości w tabeli wyszkolenia. Z kolei drzewko wyników walki oferuje wiele możliwości zadawania solidnych obrażeń, a także opcjonalne leczenie i szansę na skorzystanie ze zdolności Manipulacji

Dla wielu osób jednak nie Gniew, a Wielka Matka będzie podstawowym i najważniejszym stylem walki Talzin. Dzięki niej przywódczyni Sióstr Nocy może pokazać pełnię swoich możliwości w zakresie władania Magią, pozostając jednocześnie niebezpieczną przeciwniczką w ataku bezpośrednim. Tabela wyszkolenia w ataku dystansowym jest tu znacznie wzmocniona, a drzewko wyników walki oferuje wręcz niszczycielski potencjał w zadawaniu obrażeń. Oprócz tego mamy do dyspozycji aż trzy odepchnięcia, szansę na przygwożdżenie przeciwnika oraz możliwość przemieszczenia się pod sam koniec, alternatywnie do zadania naprawdę solidnych obrażeń. Taka różnorodność pozwoli dopasować strategię do sytuacji i może przesądzić o wyniku walki o aktywny cel. Co więcej, Matka Talzin zaskakuje solidną defensywą – jej Mistyczna obrona jest niezwykle silna jak na kogoś tak skupionego na wykorzystaniu niszczycielskiej magii do ataku. 

Podczas walki do Wielkiej Matki zwykle dołączają inni Dathomirianie, między innymi akolitki Sióstr Nocy – doskonale wyszkolone wojowniczki, wykorzystujące mistyczne możliwości swojego sabatu, by skutecznie eliminować wrogów.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech Sióstr Nocy jest ich Akrobatyczna zwinność – dzięki niej są w stanie zajmować dogodne pozycje, także na podwyższeniach, ukrywając się jednocześnie przed atakami przeciwnika. Skorzystanie z tej zdolności pozwala im zdobyć żeton przyczajenia, który z kolei łączy się z otaczającymi je Ciemnością i cieniami. Skrywając w mroku swoją dokładną pozycję, akolitki otrzymują bonus do rzutów obrony w atakach dystansowych. Siostry Nocy mogą też wspomóc innych Dathomirian, wykonując Skoordynowany ostrzał podczas ich ataków. Oprócz łuków akolitki posiadają też solidne miecze, dzięki którym są niebezpiecznymi przeciwniczkami zarówno z odległości, jak i w zwarciu. Jednak to w ataku dystansowym pokazują pełnię swoich możliwości, wykorzystując profity ze zdolności Nocny łowca oraz swojego stylu walki, Łowcy z mroku

Drzewko wyników walki jest w tym przypadku proste, ale dość zróżnicowane, dzięki czemu zapewnia wiele możliwości strategicznych. Obok przyzwoitych obrażeń zawiera szansę na przygwożdżenie i odepchnięcie wroga, ale też wykonanie niewielkiego leczenia i zmianę pozycji. Jedynym słabym punktem akolitek jest ich obrona – to wyszkolone morderczynie, które wolą eliminować cele zanim same zostaną zaatakowane.


Tak prezentuje się pierwsze spojrzenie na tajemniczy zakon Sióstr Nocy ze złowrogą Matką Talzin na czele. Silne synergie między jednostkami i mroczna magia, którą wykorzystują, czyni z nich niezwykle potężne i intrygujące postacie, które mogą się mierzyć nawet z najsilniejszymi przeciwnikami. Jeśli chcesz dołączyć je do swoich oddziałów podczas rozgrywek w Star Wars: Shatterpoint, wybierz rozszerzenie Wiedźmy z Dathomiry. Ten i inne produkty z serii znajdziesz o tutaj, w naszym sklepie.