Zdolności i style walki

Lorda Maula

w Star Wars: Shatterpoint!


Niegdyś złamany i zepchnięty na samo dno, powraca napędzany czystą nienawiścią do dawnego rywala. Bohaterem dzisiejszego artykułu jest nie kto inny jak sam Lord Maul!

Po tym, jak Obi-Wan Kenobi przeciął go na pół, Lord Maul był powszechnie uważany za zmarłego, jednak udało mu się przeżyć dzięki żądzy zemsty. Jego ciało zostało porzucone wśród śmieci kosmicznego wysypiska, gdzie odnalazł je brat Maula, Savage Opress. To on sprowadził naszego bohatera z powrotem do ojczyzny, na Dathomir, gdzie przywódczyni Sióstr Nocy, Matka Talzin, przywróciła mu ciało i umysł przy użyciu magii. Dawny wojownik powrócił, tyle że z obsesją na punkcie Kenobiego. Wykorzystał świeżo odzyskane moce, by założyć Kolektyw Cienia i przejąć kontrolę nad Mandalorą. Jednak władza i wysoki status nie mogły usatysfakcjonować Maula, bo jego prawdziwą siłą napędową było wszechogarniające pragnienie zemsty.

Gdy pojawia się na polu bitwy, sieje spustoszenie wśród jednostek, które spotka na swojej drodze. Po wszystkim, co przeszedł, jest po prostu Napędzany gniewem – ta zdolność indywidualna świetnie podsumowuje jego styl gry. Zamiast korzystać z Mocy, Maul może przyjmować obrażenia, by zapłacić za korzystanie ze swoich zdolności. Co więcej, zdolność ta sprawia, że wraz z kolejnymi obrażeniami zyskuje dodatkowe kości ataku. To potężna umiejętność, jednak w połączeniu z wytrzymałością Maula równą 2, sprawia, że jest on ekstremalnym przykładem „szklanej armaty”, a jego wpływ na pole gry jest równie spektakularny, co krótkotrwały. Na szczęście jako jednostka główna Lord Maul zapewnia 8 punktów oddziału, które pozwalają na swobodne dobranie bardziej wytrzymałych jednostek dodatkowych i wspierających. Pozwolą one utrzymać cele, gdy nasz bohater rzuci się w wir szaleńczej walki. 

Lord Maul doskonale radzi sobie z eliminowaniem wrogów – potrafi błyskawicznie zmniejszać odległość dzielącą go od przeciwnika i osłabiać go, zanim uderzy. Szybkość Mocy pozwala mu przemieścić się bez wydawania akcji, a nawet jeśli to nie wystarczy, by znaleźć się blisko celu, i tak Nie zdołasz uciec. Ta zdolność ma co prawda spory koszt w punktach Mocy, ale jest tego warta – nie tylko pozwala przyciągnąć wroga, ale dodatkowo nakłada też na niego Zagrożenie, które utrudni mu obronę, gdy następnym razem stanie się celem ataku. Biorąc pod uwagę wszystkie możliwości Maula, dobrym pomysłem wydaje się być wyeliminowanie go, zanim w ogóle zdoła zadać komukolwiek obrażenia. Nie zapominajmy jednak, co jest główną siłą napędową tego bohatera. Jego zdolność Muszę się zemścić sprawia, że kiedy zostanie osłabiony w ataku bezpośrednim, może wykonać zryw i zaatakować agresora 5 kośćmi. Nie jest to jakaś przytłaczająca liczba, jednak warto pamiętać, że zdolność Napędzany gniewem będzie ją zwiększać, co finalnie może zaowocować naprawdę silnym ciosem. 

Jako jednostka główna, Lord Maul ma do wyboru dwa style walki. Złowieszcza przebiegłość oferuje ciekawe możliwości w ramach ataku dystansowego. Z kolei Mroczny gniew ze swoim drzewkiem wyników walki pozwala na zadawanie solidnych obrażeń i odpychanie wrogich jednostek. Najważniejszą różnicą między tymi stylami są jednak tabele wyszkolenia w obronie: Złowieszcza przebiegłość pozwala lepiej niwelować ataki, z drugiej strony Mroczny gniew umożliwia leczenie, a dodatkowo pozwala na doskakiwanie do przeciwników i zwiększanie presji. Niezależnie, który styl walki wybierzesz, jedno jest pewnie: Lord Maul jest zaciekłym wojownikiem, a odpowiednie zarządzanie jego działaniami i zachowanie balansu, da mu szanse na dokonanie upragnionej zemsty.


To tyle jeśli chodzi o nasz rzut oka na możliwości Lorda Maula. Już niebawem zaprezentujemy kolejne postacie, które możesz wykorzystać podczas rozgrywek w Star Wars: Shatterpoint, a tymczasem przypominamy o trwającej przedsprzedaży! Swoją kopię gry możesz zamówić na przykład tutaj, w naszym sklepie.