Zdolności i style walki

przywódcy weequayańskich piratów

w Star Wars: Shatterpoint!


Choć Galaktyka pełna jest niezwykle interesujących osobowości, Hondo Ohnaka wyróżnia się nawet na tak barwnym tle. Bez wahania można mu zaufać – przynajmniej w kwestii tego, że zawsze będzie przedkładał własny interes ponad dobro innych. Ma też niezwykły talent do znajdowania się we właściwym miejscu i czasie, zawsze otwarty na negocjacje i chętny, by zawierać korzystne (oczywiście dla siebie) umowy. 

Sam siebie nazywa „uczciwym biznesmenem”, choć inni zwykli przypisywać mu mniej pochlebne określenia. Nie mamy pewności, ale może to mieć coś wspólnego z faktem, że Hondo był przywódcą weequayańskiego gangu Ohnaka i śmiało go rozwijał. Przez lata oskarżano go o najróżniejsze przestępstwa, czemu nie zaprzecza; wręcz przeciwnie – twierdzi, że ich popełnianie jest naturalną konsekwencją jego pogoni za zyskiem. Podczas swojej kariery równie często ratował ludzkie życia, jak i je niszczył, ale hej, przecież z pewnością znajdą się bardziej nikczemni i bezwzględni piraci! 

Hondo często wchodził w tymczasowe sojusze ze znanymi bohaterami takimi jak Anakin Skywalker, Obi-Wan Kenobi czy Ahsoka Tano. Niestety jego reputacja ucierpiała z powodu incydentalnych aktów zdrady, których dopuszczał się, gdy druga strona zaoferowała lepsze warunki. To nic osobistego, w końcu w biznesie najważniejszy jest zysk! Dla Hondo własne przetrwanie i dobrobyt to priorytet, a jako utalentowany i podstępny wojownik bez trudu potrafi postawić na swoim. 

W czasie bitwy Hondo nie spuszcza oka ze swoich celów, bo to zawsze Po prostu dobry interes. Ta zdolność taktyczna pozwala mu odświeżać punkty Mocy, gdy inny gracz kontroluje cele misji, dzięki czemu łatwiej jest przeprowadzić kontrofensywę i odrobić straty. Nasz bohater ma też wyjątkową umiejętność odwracania uwagi przeciwnika – szalone życie pirata dostarczyło mu do opowiedzenia Tyle historii, większość nawet prawdziwych. Dzięki tej zdolności aktywacyjnej zarówno Hondo, jak i jego sojusznik, mogą wykonać zryw, by zająć dogodniejszą pozycję lub sprawnie uniknąć niebezpieczeństwa.

Nasz uczciwy biznesmen skrywa w rękawie mnóstwo asów, a gdy ma wybór, woli grać nieczysto – jego zdaniem to najlepsza z możliwych strategii. Co więcej, cechuje go dobra intuicja, zwłaszcza gdy sprawy nie idą po jego myśli, a także doskonałe wyczucie czasu, pozwalające skutecznie mieszać szyki przeciwników. Najlepiej odzwierciedla to zdolność Co my tu mamy?, dzięki której nie tylko nakłada na pobliskiego wroga przygwożdżenie i zmęczenie, ale też może wtasować jego kartę jednostki do talii rozkazów przeciwnika, o ile wcześniej znajdowała się ona w rezerwie. Hondo ma też do dyspozycji zdolność To przestało nam się opłacać, dzięki której może zmienić pozycję, gdy pobliski sojusznik zostanie osłabiony, a także Sprawiedliwie? A co to znaczy?, dzięki któremu towarzyszący mu łajdacy mogą wspierać innych w walce z potencjalnie większą siłą. Ceną jest przyjęcie na siebie zmęczenia, jednak na piratach nie robi to większego wrażenia – członkowie gangu najbardziej na świecie kochają atakować ramię w ramię, by szybciej pokonać wspólnego wroga.

Jako jednostka główna, Hondo ma do dyspozycji dwa style walki. Jeden z nich maksymalizuje zadawane obrażenia i świetnie sprawdzi się, gdy zależy nam na szybkim wyeliminowaniu przeciwnika za wszelką cenę. Drugi zapewnia większą odporność i umożliwia uniki, co będzie szczególnie cenne, jeśli nasz biznesmen ma wyjść z walki cało. Styl Zadziorny pirat reprezentuje wszelkie agresywne tendencje bohatera, który potrafi być naprawdę bezwzględny, gdy okoliczności tego wymagają. Tabele wyszkolenia w ataku w tym przypadku nieznacznie faworyzują walkę w zwarciu, zwiększając statystyki Elektropałki. Z kolei tabela wyszkolenia w ataku daje szansę na drobne leczenie i wykonanie skoku, dzięki czemu nasz bohater będzie mógł skorygować swoją pozycję. Najmocniejszym punktem tego stylu jest oczywiście drzewko wyników walki, oferujące znaczący potencjał w zadawaniu obrażeń, a także szansę na maksymalnie trzy odepchnięcia, nałożenie na wroga zagrożenia i przygwożdżenia oraz, na sam koniec, przeprowadzenie wspinaczki.

Jako Sprytny kapitan Hondo walczy może tak spektakularnie, ale ma znacznie solidniejszą tabelę wyszkolenia w obronie, dzięki której może zamieniać wrogie trafienia krytyczne w porażki. Mocniejsza jest też tabela wyszkolenia w ataku dystansowym. A choć na drzewku nie znajdziemy tak wielu okazji do zadawania obrażeń, jak to miało miejsce w przypadku Zadziornego pirata, oferuje ono wiele różnorodnych efektów taktycznych. Jest wśród nich zarówno leczenie i zmiana pozycji, jak i odepchnięcie wroga czy nakładanie na niego rozmaitych stanów: od przygwożdżenia, aż po rozbrojenie lub zagrożenie.

Niezależnie od wybranego stylu walki liczba kości ataku pokazuje jasno, że nasz biznesmen woli trzymać się na dystans, strzelając do przeciwników z blastera. Jeśli jednak przyjdzie mu walczyć w zwarciu, z pewnością da sobie radę, zwłaszcza jeśli zdąży sprawnie skoordynować swoją piracką załogę, by jak najlepiej wykorzystać zdolność Sprawiedliwie? A co to znaczy?


Hondo Ohnaka potrafi być czarujący, ale trzeba pamiętać, że to także przebiegły łajdak – warto mieć go na oku niezależnie, czy w dalej chwili jest naszym sojusznikiem, czy wrogiem. Cokolwiek będzie się działo, możesz mieć nadzieję, że wywinie się z łap przeznaczenia i przeżyje, by opowiedzieć całą historię, dopisując tu i ówdzie kilka linijek od siebie. Jeśli jesteś w stanie zaoferować najwyższą cenę, by kupić sobie jego wierność, wraz z resztą weequayańskiej załogi czeka na Ciebie w rozszerzeniu Star Wars: Shatterpoint - Dobry interes. Ten i inne produkty z serii możesz zamówić na przykład tutaj, w naszym sklepie.