Mocne strony i synergie

mirialańskich Jedi

w Star Wars: Shatterpoint!


Wraz z dzisiejszym przeglądem jednostek rozpoczynamy odkrywanie drugiej fali rozszerzeń do Star Wars: Shatterpoint! Przyjrzymy się bliżej budzącej grozę Mistrzyni Jedi, Luminarze Unduli, oraz jej pilnej padawance, Barrissie Offee. Obie bohaterki walczące w szeregach Republiki Galaktycznej znajdziesz w zestawie dodatkowym Star Wars: Shatterpoint - Plany i przygotowania, którego szczegóły ujawnimy już niebawem!

Jedna z najbardziej szanowanych Mistrzyń Zakonu Jedi, Luminara Unduli, pochodzi z Mirialu. Jest znana ze swojej dyscypliny, dzięki której w pełni kontroluje emocje i potrafi zachować spokój nawet w krytycznych momentach. Jest też ucieleśnieniem wielu cech, które Jedi uważają za kluczowe, jak chociażby pragmatyzm w kontekście nieuchronnych na wojnie strat. Luminara to także zdolna mentorka i nauczycielka – wraz ze swoją nieprzeciętnie inteligentną padawanką, Mirialanką Barrissą Offee, tworzą zgrany duet, który miał okazję walczyć u boku Anakina Skywalkera i Ahsoki Tano. W jednym z takich pojedynków Unduli starła się z morderczą Siostrą Nocy, Asajj Ventress, a swoją odwagę niemal przypłaciła życiem.

Luminara znana jest ze swojego defensywnego stylu walki, w ramach którego wykorzystuje Moc, by pomóc sojusznikom w regeneracji, zapewniając im w ten sposób zaskakującą wytrzymałość. Póki znajduje się blisko sprzymierzeńców, może zapewniać im Odzyskanie sił – ta potężna zdolność lecznicza usuwa wszystkie obrażenia i stany. Co więcej, Sprint pozwala jej na dynamiczne przemieszczanie się zarówno w kierunku sojuszników, którym chce pomagać, jak i bliżej wroga, gdy chce uzyskać strategiczną przewagę. 

Jako Mistrzyni Jedi, Luminara jest wyjątkowo wrażliwa na Przepływ Mocy, co pozwala jej wykorzystać energię pola bitwy wedle własnej woli. Gdy jeden ze sprzymierzeńców zostaje osłabiony, inny może wykonać leczenie, a gdy uda się osłabić wroga, sojusznik natychmiast może ruszyć w kierunku celu lub zająć dogodniejszą pozycję. Ta wyjątkowa zdolność daje też naszej bohaterce subtelny wgląd w przyszłość: może podejrzeć wierzchnią kartę z talii rozkazów, co umożliwia skuteczniejsze planowanie kolejnych ruchów i strategiczne wykorzystanie rezerwy. Doskonale łączy się to z Precyzyjnym uderzeniem, które, po tym jak Luminara wykona atak, zapewnia wybranemu sojusznikowi bonus zależny od tego, czy jego karta wciąż znajduje się w talii rozkazów. 

Choć zdolności Luminary są raczej defensywne, nie wolno lekceważyć jej wyjątkowego talentu pojedynkowego, który zaprezentowała wiele razy podczas starć z najniebezpieczniejszymi wrogami Republiki. Jej wszechstronność w walce reprezentują dwa style walki. Forma III Soresu, czasem określana również jako Forma Odporności, doskonale nadaje się do obrony zarówno przed ogniem blasterów jak i mieczami świetlnymi i innymi metodami ataku bezpośredniego. Jej drzewko wyników walki jest wyjątkowo wszechstronne: pozwala zadawać solidne obrażenia, a przy okazji daje możliwość leczenia, przemieszczania się i odepchnięcia przeciwnika. 

Zmuszona do pojedynku, Mistrzyni Jedi może preferować Formę II Makashi – bardziej agresywny styl, który świetnie się sprawdza podczas walk z Sithami. Korzystając z niego jest bardziej podatna na ataki, ale rekompensuje to drzewkiem wyników walki, które daje więcej możliwości zmiany pozycji na dogodniejszą lub odepchnięcia przeciwników od kluczowych celów. To ważna przewaga i cenna strategiczna możliwość. 

Barrissa Offee, choć wciąż pozostaje padawanką, jest potężną wojowniczką, wykazującą duży potencjał w korzystaniu z Mocy. Jej zdolność Szybkość Mocy pozwala na sprawne przemieszczenie się w kierunku celu lub przeciwnika. Z kolei Pchnięcie Mocą może okazać się przydatne, żeby odsunąć wrogów lub odwlec w czasie moment starcia. Przeciwnikom niezwykle trudno będzie osaczyć Barrissę, gdyż może ona z łatwością Wymykać się z potyczek, których wolałaby uniknąć, o ile któryś z sojuszników ją wesprze, odwracając uwagę wroga. 

Mimo względnej samodzielności, Barrissa ujawnia pełnię swojego potencjału dopiero, gdy znajdzie się u boku innego Jedi – a zwłaszcza swojej mistrzyni, Luminary. Jako Wierna padawanka jest niezwykle waleczna, co przekłada się na zwiększenie celności i siły ataków takiego duetu. Ponadto jej całkowite oddanie wpływa też pozytywnie na zdolności regeneracyjne sojuszników. 

Podobnie jak jej Mistrzyni, Barrissa korzysta w walce z Formy III Soresu. Choć wpływ Luminary jest wyraźny, interpretacja tego stylu jest różna u obu Jedi. Offee jest tylko padawanką, a jej mniejsze doświadczenie jest odzwierciedlone w tabelach wyszkolenia w ataku i obronie. Ta ostatnia pozwala jednak na przemieszczanie się, co odzwierciedla niezwykłą zwinność Barrissy. 

Szczególny talent padawanki do odpychania wroga, reprezentowany przez Pchnięcie Mocą, jest widoczny również w drzewku wyników walki wykorzystywanego przez nią stylu. Oprócz zadawania obrażeń, nie brak tam okazji do przemieszczania przeciwników, a ostatnie pole pozwala nawet użyć wspomnianej wcześniej zdolności. Ta spójność możliwości doskonale odzwierciedla fakt, że Barrissa uczyła się od jednej z najbardziej opanowanych Mistrzyń Jedi w historii. 


To tyle jeśli chodzi o dzisiejsze bohaterki, nieustraszone Jedi z Mirialu. Już niebawem więcej informacji o zestawie dodatkowym, który pozwoli Ci dołączyć je do swoich rozgrywek. Tymczasem przypominamy o trwającej przedsprzedaży podstawowej wersji gry Star Wars: Shatterpoint i pierwszej fali rozszerzeń. Wszystkie znajdziesz tutaj, w naszym sklepie.