Mocne strony i synergie

żołnierzy-klonów

w Star Wars: Shatterpoint!


Gdybyśmy mieli wskazać najważniejszą rzecz, jakiej nauczyły nas Wojny Klonów, byłby to wniosek, że żołnierze mogą wyglądać identycznie, ale tak naprawdę różnią się od siebie. W dzisiejszym przeglądzie jednostek w Star Wars: Shatterpoint zgłębimy ten temat, przyglądając się bliżej jednemu z wyróżniających się oficerów wspomnianego konfliktu. CC-2224, znany szerzej jako komandor Cody, zasłynął jako zastępca dowódcy 212. Batalionu Szturmowego, który odegrał znaczną rolę w obronie Republiki. 

W czasie Wojen Klonów Cody wyróżnił się lojalnością, dzięki czemu z łatwością zdobył zaufanie wszystkich, którzy mieli okazję walczyć u jego boku – nawet Jedi. Brał udział w najważniejszych starciach, prowadząc do walki legion 212 i wykazał się sprytem, umiejętnościami strategicznymi oraz niezaprzeczalną zaciekłością w boju. I choć udało mu się zbudować wyjątkową relację z Obi-Wanem Kenobim, została ona brutalnie zakończona przez niesławny Rozkaz 66, który zmusił komandora do zwrócenia się przeciwko Jedi. Nie zmienia to jednak faktu, że przed tym tragicznym wydarzeniem Cody i jego podkomendni byli zaliczani do najbardziej zdyscyplinowanych i lojalnych jednostek w szeregach Republiki.

Dodany do oddziału, komandor Cody wzbogaca go o różnorodne umiejętności, ze szczególnym uwzględnieniem koordynowania ataków na jednostki przeciwnika, które rywalizują o kontrolę nad aktywnym celem misji. Gdy CC-2224 rozpoczyna aktywację, mając w zasięgu takiego wroga, zdolność No to mamy problem pozwala mu od razu wziąć go na cel karabinu blasterowego DC-15. Świetnie komponuje się to ze zdolnością Dobranoc, blaszaku!, która zapewnia Cody’emu celność i pozwala mu zignorować osłonę przeciwnika, co zdecydowanie ułatwia zadawanie obrażeń. 

Podobnie jak w przypadku innych dowódców, także dla Cody’ego kluczowe będzie zajęcie odpowiedniej pozycji, która umożliwi poprowadzenie legionu 212 do skutecznego ataku. Zarówno dowódca, jak i jego podkomendni mają do dyspozycji Manewr obronny, który pozwoli im zdobyć żeton przyczajenia, zapewniający osłonę, gdy już zbliżą się do celu. Dodatkowo dzięki zdolności Rozwalić to! posiadacze takiego żetonu mogą przerzucić do dwóch porażek, gdy atakują z dystansu. 

Styl walki Cody’ego to Skoncentrowany ostrzał – jak sama nazwa wskazuje, jest on nastawiony zdecydowanie ofensywnie. Oczywiście nie oznacza to, że komandor pozostaje całkowicie odsłonięty! Pancerz żołnierza-klona 2. generacji i wyszkolenie w obronie zapewniają mu ochronę przed przypadkowymi strzałami lub ciosami, jednak nie ma wątpliwości, że jego najmocniejszą stroną jest atak. Drzewko wyników walki pozwala dopasować strategię CC-2224 do sytuacji – możemy wybrać, czy skupi się na zadawaniu solidnych obrażeń, czy raczej na odpychaniu wroga, zanim ten zdąży odpowiedzieć ogniem. W przypadku walki bezpośredniej, Cody ma w swoim arsenale pistolety blasterowe DC-17. Nie są tak potężne, jak karabin o dłuższym zasięgu, ale stanowią solidną broń i sprawiają, że nasz komandor pozostaje niebezpiecznym przeciwnikiem również w bliskim starciu. 

Żołnierze-klony z legionu 212 nie tylko doskonale uzupełniają możliwości komandora Cody’ego, ale też świetnie współpracują jako grupa, wykorzystując wspomniany wcześniej Manewr obronny i inne związane z nim zdolności. Dzięki Braciom broni żeton przyczajenia zapewnia im niezłomność, która sprawia, że niezwykle trudno zmusić ich do zmiany pozycji. Z kolei Skoordynowany ostrzał pozwala skutecznie zakłócać działania przeciwnika poprzez wykorzystanie przygwożdżenia – uniemożliwia mu ono wykonanie ruchu, a więc również ucieczkę przed ewentualnym atakiem.

Wyszkolenie snajperskie to prosty, ale skuteczny styl walki, reprezentujący zabójczą celność członków legionu 212. Drzewko wyników walki, choć krótkie, daje kolejną okazję do przygwożdżenia wroga, a także wypchnięcie go na otwartą przestrzeń i wystawienie na skoncentrowany ogień. W przeciwieństwie do swojego dowódcy, żołnierze-klony są przystosowani wyłącznie do przeprowadzania ataków dystansowych i nie najlepiej radzą sobie w zwarciu. W krytycznej sytuacji mogą uderzyć wroga kolbą karabinu blasterowego, ale umówmy się, że nie jest to najskuteczniejsze wykorzystanie tej broni.

Jak widać, Komandor Cody i Żołnierze-klony z legionu 212 doskonale się uzupełniają. Co więcej, ich koszt w punktach oddziału jest idealnie dopasowany do puli, jaką oferuje generał Obi-Wan Kenobi! Nie oznacza to jednak, że jest jedyną jednostką główną, z którą możemy ich połączyć – podczas rozgrywek w Star Wars: Shatterpoint będą wypełniać rozkazy każdego dowódcy, jakiego dla nich wybierzesz.


Już niebawem kolejna odsłona opowieści o jednostkach, które możesz wykorzystać do rozgrywek w Star Wars: Shatterpoint, a tymczasem przypominamy o trwającej przedsprzedaży! Zestaw Witajcie: Generał Obi-Wan z Komandorem Codym i Żołnierzami-klonami z legionu 212 znajdziesz tutaj, w naszym sklepie, podobnie jak wersję podstawową gry i inne dodatki.