Chrzęst raków wgryzających się w lód. Zmęczona ręka wbijająca czekan w śnieżną ścianę. Ciężki oddech, gdy z wysiłkiem podrywasz ciało, by znów przesunąć się o pół metra w górę. Jeszcze tylko 100... 50 metrów dzieli Cię od szczytu K2, jednego z najtrudniejszych ośmiotysięczników. Czy dasz sobie radę i sięgniesz po zwycięstwo?

K2 to rodzinna gra planszowa, w której uczestnicy kierują dwuosobowymi zespołami himalaistów i próbują zdobyć tytułowy szczyt, a następnie bezpiecznie zejść na dół. W tym celu będziemy musieli wybrać odpowiednią drogę, zadbać o kondycję naszych wspinaczy oraz ich zaadaptowanie do zmiennych warunków pogodowych. 

Na czym to polega?

  1. Każdy z uczestników rozpoczyna zabawę z dwoma pionkami himalaistów. Naszym celem jest doprowadzenie przynajmniej jednego z nich jak najwyżej i bezpieczne sprowadzenie go z powrotem.
  2. Rozgrywka w K2 opiera się na zagrywaniu kart. Pozwalają one poruszać pionki oraz zwiększać poziom aklimatyzacji naszych wspinaczy. 
  3. Gra toczy się przez 18 tur, reprezentujących 18 dni wyprawy. Gracze jednocześnie planują swoje ruchy, wybierając karty, które zagrają i kładąc je zakryte przed sobą. Po ich odkryciu kolejno wykonują akcje.
  4. Oprócz samej wspinaczki i wyboru odpowiedniej trasy, w grze ważna jest aklimatyzacja, czyli to, jak nasi himalaiści znoszą rosnącą wysokość i zmienne warunki pogodowe. Akcje obozowania oraz efekty kart pozwalają nam zwiększać ich bezpieczeństwo i szanse na przetrwanie.
  5. Gra kończy się, gdy wyczerpane zostaną wszystkie kafle pogody. Wygrywa osoba, która zdobyła w sumie (z dwóch himalaistów) najwięcej punktów zwycięstwa.

Dlaczego pokochasz tę grę?

  • Proste zasady i przejrzysta instrukcja sprawiają, że K2 jest świetną propozycją nie tylko dla wytrawnych graczy, ale też dla początkujących. Wiele osób właśnie od niej zaczęło swoją przygodę z planszówkami!
  • Choć do wyboru mamy kilka prostych akcji, rozgrywki w K2 wymagają sporo kombinowania! Uczestnicy muszą mądrze planować swoje ruchy i spróbować przewidzieć warunki, jakie czekają na nich na szlaku.
  • Interakcja między graczami i możliwość blokowania innych uczestników zabawy dodaje grze charakteru i sprawia, że kolejne partie wywołują równie wiele emocji. 
Spiel des Jahres 2012

K2 zostało nominowane do nagrody Gra Roku 2011.

Jako pierwsza polska gra zostało też nominowane do nagrody Spiel des Jahres 2012.