Święta za pasem, więc, jak co roku, przygotowaliśmy dla Was nasz tradycyjny Rebelowy Poradnik Prezentowy. Jeśli szukacie upominków dla najbliższych (młodszych lub starszych, mniej lub bardziej zaawansowanych), koniecznie sprawdźcie nasze propozycje! Oczywiście oprócz tego przewodnika czeka na Was również specjalna zakładka w naszym sklepie – o, tutaj – a gdy wpiszecie w koszyku kod GWIAZD, na wszystkie uwzględnione tam gry otrzymacie 15% rabatu!


Dla początkujących

Niezależnie od tego, czy sami jesteśmy zaawansowanymi, czy też początkującymi graczami, na pewno mamy w swoim otoczeniu osoby, które chcielibyśmy zarazić swoim hobby (i zyskać dodatkowych partnerów do wspólnych rozgrywek!). Wybierając prezent dla planszówkowego nowicjusza, warto skierować swoje kroki do kategorii z grami familijnymi. To właśnie one zwykle łączą proste zasady, neutralne tematy oraz optymalny czas rozgrywki. A przy tym są niezwykle przyjemne i satysfakcjonujące!

Doskonałym przykładem jest Domek, czyli planszówka w której wcielamy się w architektów i dekoratorów wnętrz. Każdy z nas zacznie z identyczną planszą pustego domu, który będzie musiał zapełnić pomieszczeniami. Pod koniec gry otrzymamy punkty za przestronność naszych pomieszczeń, funkcjonalność oraz zgromadzone dekoracje. Co ciekawe, Domek jest grą pozbawioną negatywnej interakcji i skonstruowaną w taki sposób, by nikt nie zostawał z tyłu, dzięki czemu jeszcze bardziej sprzyja początkującym graczom.

Podobnie równe szanse mają uczestnicy gry Europa w 10 dni. To zupełnie odwrotna tematyka: podczas gdy w Domku zajmujemy się naszym bliskim otoczeniem, tutaj będziemy planowali podróż życia. Uczestnicy muszą ułożyć program 10-dniowej wycieczki po Europie w taki sposób, by logicznie odzwierciedlał przemieszczanie się pomiędzy kolejnymi państwami. W tym celu będziemy podmieniali posiadane kafelki z tymi, które pojawią się na stole. Do zapamiętania mamy dosłownie kilka prostych zasad, ale sama rozgrywka będzie wymagała od nas nie lada planowania!


Dla graczy wagi lekkiej

No dobrze, załóżmy, że nasi obdarowywani mają już za sobą pierwsze kroki w planszówkowym świecie. Połknęli haczyk, złapali bakcyla i mają ochotę na odkrywanie kolejnych, może nieco bardziej zaawansowanych tytułów. Świat gier planszowych stoi przed nimi otworem, a my możemy wybierać wśród naprawdę szerokiej grupy tytułów.

Światowym fenomenem od lat pozostaje 7 cudów świata, które jak żadna inna gra łączy proste zasady, dynamiczny sposób gry oraz wielowymiarowość podejmowanych decyzji. Uczestnicy będą rozwijali swoją cywilizację poprzez wznoszenie odpowiednich budynków, zapewniających profity w rozmaitych obszarach. Cała rozgrywka opiera się na kartach, a specyficznej mechanice ich dobierania nie czekamy bez końca na swoją kolej. Wszystko odbywa się szybko i sprawnie, a uczestnicy skupiają się na jak najlepszym połączeniu dostępnych opcji.

Rozmawiając o prezentach świątecznych wśród “gier środka” nie sposób pominąć tej, która najbardziej kojarzy się z zimą. Chatka z piernika, bo o niej mowa, nie tylko tematycznie pasuje do Bożego Narodzenia, ale też stanowi przykład prostej, a jednocześnie wymagającej planszówki. W tej zabawie będziemy, niczym wiedźmy z bajki, budować jak najokazalsze chatki, które przyciągną do nas wiele łakomych stworzeń. Punkty zdobywa się za postaci, które skuszą się na nasze pierniki oraz za ukończone kondygnacje domu.


Dla graczy wagi ciężkiej

Mogłoby się wydawać, że przygotowywanie prezentów dla doświadczonych graczy nie jest łatwym zadaniem: wszystko już znali, we wszystko grali, trudno ich czymś zaskoczyć. Z drugiej strony dzięki swojemu doświadczeniu mają nieco bardziej sprecyzowane oczekiwania, więc łatwiej możemy wybrać coś, co im się spodoba. Ba, być może chętnie sami nam o tym opowiedzą, dodatkowo ułatwiając zadanie!

Jedną z propozycji, której nie może zabraknąć na półce żadnego fana poważniejszych tytułów jest Caylus 1303. To jedna z pierwszych gier typu worker placement, wydana ponownie w odświeżonej i uwspółcześnionej wersji. Podczas zabawy wcielamy się w budowniczych, którzy rywalizują o względy króla, rozwijając poszczególne prowincje. W serii 9 rund gracze będą gromadzili punkty prestiżu, otrzymywane za rozwijanie miasta i wsparcie budowy zamku Caylus. Ten, kto zdobędzie ich najwięcej, wygrywa.

Drugą propozycją również jest wznowienie popularnego tytułu, wykorzystującego mechanikę przydzielania robotników, jednak w tym przypadku ogromną rolę odgrywają również karty. Mowa o Lewis & Clark: The Expedition, czyli ekonomicznej planszówce o XIX-wiecznych podróżach w głąb Luizjany. To w gruncie rzeczy wyścig, napędzany umiejętnym zarządzaniem zasobami. Podczas zabawy uczestnicy muszą mądrze rozporządzać swoim ekwipunkiem, pozyskiwanymi surowcami, a także członkami wyprawy. Dobre dowództwo to klucz do zdobycia Zachodu!


Dla maluchów 3-5 lat

Czy gry są odpowiednim prezentem dla maluchów? Oczywiście! Co więcej, większość tytułów skierowanych do najmłodszych to nie tylko doskonałe zabawki, ale również narzędzia edukacyjne, które wspierają rozwój najważniejszych dziecięcych umiejętności.

Doskonałym przykładem będzie BrainBox - Obrazki, karciana gra edukacyjna, w której trening zapamiętywania łączymy z odkrywaniem świata wokół i doskonałą zabawą. W zestawie znajdziemy 55 obrazków ze zwierzętami, przedmiotami i codziennymi sytuacjami z życia, które pozwolą dziecku poznać nowe słowa i ćwiczyć proste liczenie. Co ważne, gry z serii BrainBox mogą towarzyszyć dzieciom również na kolejnych etapach nauki, wystarczy dobrać tytuł odpowiednio do wieku i przedmiotu, który nas interesuje!

A jeśli szukamy czegoś, co umili rodzinie wspólnie spędzane wieczory i pobudzi kreatywność domowników, warto wybrać Opowiadanki. Ta wyjątkowa, przepięknie ilustrowana gra to z jednej strony książka z bajkami, a z drugiej zabawa pozwalająca nam dobierać coraz to nowe postaci do znanych ról. Kotek to odważny rycerz, a może samotny muzykant? Wiewiórka to ciekawska wiedźma czy niezdarna wojowniczka kung-fu? Ulubiona historyjka nie przestaje bawić, jeśli za każdym razem będą się zmieniać występujące w niej zwierzęta!


Dla dzieci 6-11 lat

To wyjątkowo ważny wiek, w którym powinniśmy dbać nie tylko o rozwój i naukę naszego dziecka, ale też o wykształcenie prawidłowych wzorców zachowań. A do takich należy miłość do gier planszowych, prawda? ;) Grajmy zatem z dziećmi jak najczęściej i zachęcajmy do zabawy przy planszy, a przy okazji korzystajmy z benefitów, jakie niosą umysłowe wyzwania i wspólne spędzanie czasu.

Dla dzieci, zarówno młodszych, jak i starszych, ciekawą propozycją są wszelkie gry kalamburowe. Pozwalają one nie tylko usprawnić system komunikacji i odpowiednio kategoryzować poznawane słowa, ale też niosą nieocenioną wartość społeczną. Wszak w kalamburach chodzi o to, by wczuć się w tok myślenia odbiorcy i dostosować swój przekaz tak, by być jak najlepiej zrozumianym! W ten właśnie sposób działa Koncept Kids - Zwierzaki, który stanowi doskonały wstęp do kalamburowych zabaw. Zadaniem uczestników jest przekazywanie nazw zwierząt poprzez wykorzystanie planszy z kategoriami: kolorami, miejscem występowania, cechami budowy ciała itp.

A jeśli zależy nam na solidnym treningu umysłowym, który pozwoli dzieciom na rozwój różnorodnych umiejętności, a przy tym zapewni doskonałą zabawę i mnóstwo śmiechu, odpowiedź jest jedna: Cortex! Niepozorne pudełeczko tej gry pełne jest rozmaitych wyzwań (takich jak labirynty, puzzle czy zapamiętywanki), które będziemy musieli rozwiązywać pod presją czasu, na zasadzie “kto pierwszy, ten lepszy”! 


Dla nastolatków

Jednym z najczęściej zadawanych pytań podczas poszukiwania prezentów dla nastolatków jest “co wybrać, aby odciągnąć dziecko od ekranu?”. Nie ma oczywiście jednej stuprocentowo skutecznej recepty, by uzyskać taki efekt, ale planszówki są jedną z metod, którymi możemy się posłużyć. Dobrze dobrana, angażująca zabawa będzie na pewno ciekawą alternatywą i pozwoli wspólnie spędzić wartościowy czas.

W tym wieku warto sięgnąć po tytuły oparte na współpracy, które pozwolą docenić wartość wymiany myśli i idei oraz efektów działań w większej grupie. Przykładem może być Takie Życie – imprezowa gra dedukcyjna, angażująca wyobraźnię i intelekt uczestników. W pudełku znajdziemy 65 kart z historiami, które wydarzyły się naprawdę. Podczas rozgrywki jedna osoba wciela się w narratora, który opowiada początek historii, podczas gdy zadaniem pozostałych jest odkrycie, jakie jest jej rozwiązanie. Aby dojść do prawdy, mogą zadawać opowiadającemu pytania zamknięte.

Ciekawą propozycją jest również Black Mirror: Nosedive, czyli gra nawiązująca bezpośrednio do tematu wirtualnego świata i współczesnych problemów z nim związanych. To zabawa z pogranicza planszówki i gry wirtualnej, dzięki której będziemy mieli okazję sprawdzić, jak wyglądałby świat, gdyby każde nasze zachowanie było poddawane ocenie, która następnie składałaby się na ogólną pozycję społeczną każdego z nas. Jako uczestnicy będziemy starali się utrzymać ją na stałym, wysokim poziomie, jednocześnie oceniając poczynania innych graczy.


Klasyka dla babci i dziadka

Gry planszowe to również doskonały pomysł na prezent dla naszych seniorów. Nie tylko zapewnią im zabawę w długie wieczory, ale też pozwolą dbać o sprawność umysłu, by jak najdłużej pozostawał w pełni sił. Planszówki to również niezawodna zabawa, która może być łącznikiem pokoleń – dziadkowie i wnuki, którym czasem może być ciężko znaleźć wspólny język, przy planszy mogą doskonale się bawić i przyjemnie spędzać czas.

Jedną z gier najczęściej wybieranych na prezent dla seniorów jest Abalone. To klasyczna, dwuosobowa gra logiczna, w której staramy się wypchnąć poza planszę 6 kul przeciwnika. W tym celu możemy poruszać maksymalnie 3 własnymi bilami, a jeśli mamy ich w rzędzie więcej niż przeciwnik, możemy przepchnąć również jego kule. Abalone zachwyca nie tylko prostotą zasad, ale również doskonałym wykonaniem, dzięki któremu kolejne partie są dla nas przyjemnością.

Kolejną ciekawą propozycją jest Wsiąść do Pociągu: Nowy Jork, czyli mniejsza i szybsza wersja popularnej gry familijnej. Mknąc żółtymi taksówkami po nowojorskich ulicach będziemy się starali odwiedzić najważniejsze zabytki i zrealizować jak najwięcej tras. Na początku gry uczestnicy otrzymują po 2 karty biletów – wskazują one miejsca, które będziemy musieli połączyć nieprzerwaną trasą na mapie. W tym celu potrzebujemy dwóch rzeczy: plastikowych taksówek, którymi zaznaczymy zajęty odcinek oraz odpowiedniej ilości kart transportu w kolorze i liczbie odpowiadającej wybranemu przez nas odcinkowi. W ten sposób kawałek po kawałku będziemy realizowali wyznaczone cele.


Jeszcze więcej zabawy

Oczywiście to nie wszystkie propozycje świątecznych upominków, które dla Was przygotowaliśmy! Jak co roku, zapraszamy do Centrum Prezentowego w naszym sklepie, gdzie znajdziecie jeszcze więcej kategorii i jeszcze więcej pomysłów na gry, które doskonale odnajdą się pod choinką. Wystarczy kliknąć o tutaj, by magicznie przenieść się w odpowiednie miejsce i cieszyć się nie tylko polecankami, ale też kodem GWIAZD, który obniży cenę naszych propozycji o 15%. I pamiętaj, jeśli chcesz, aby Twoja paczka dotarła bezpiecznie przed Świętami, niezależnie od działania firm kurierskich, złóż swoje zamówienie do 15 grudnia. Tak na wszelki wypadek.