Mocne strony i synergie

rycerzy Jedi

w Star Wars: Shatterpoint!


W dzisiejszym przeglądzie jednostek w Star Wars: Shatterpoint czeka na nas wyjątkowy duet: mądry i wpływowy Mistrz Jedi Plo Koon oraz odkryta przez niego i wprowadzona do Zakonu Jedi padawanka Ahsoka Tano.

Plo Koon zasiadał w Najwyższej Radzie Jedi tuż przed jej tragicznym końcem spowodowanym Rozkazem 66. Zaliczał się do najbardziej rozważnych i szanowanych członków Zakonu Jedi, był znany z troski, jaką otaczał swoich podkomendnych, a przy tym w dziesiątkach bitew udowodnił, że jest wyjątkowo zdolnym generałem. Podczas Wojen Klonów niejednokrotnie był świadkiem tragicznych wydarzeń, między innymi podczas bitew o Geonosis, kiedy wielu bliskich mu Jedi straciło życie. Przez lata wiernie służył Zakonowi, a jednym z jego najważniejszych osiągnięć było wyszukiwanie i rekrutowanie młodych osób wrażliwych na Moc. Wśród nich znalazła się obiecująca togrutanka, Ahsoka Tano. I choć nigdy nie była padawanką Plo Koona (szkoliła się u boku Anakina Skywalkera), między nią a keldoriańskim Mistrzem wytworzyła się szczególna więź. Wielokrotnie mieli okazję walczyć ramię w ramię, na przykład podczas misji ratunkowej na Vanqor, gdy ratowali Mistrza Mace’a Windu i Anakina, którzy padli ofiarą zamachu przeprowadzonego przez łowców nagród. 

Moc w Plo Koonie jest silna, dzięki czemu ma on dostęp do większości umiejętności charakterystycznych dla Jedi. Dumnie dzierżąc miecz świetlny może skorzystać ze zdolności reakcyjnej Odbicie, by natychmiast wymierzyć karę tym, którzy ośmielili się go zaatakować. W ten sposób wystrzelone w jego kierunku pociski wrócą prosto do właściciela i mogą zadać mu obrażenia – o ile w rzucie kośćmi ataku trafiła się jakaś porażka. W starciu z wrogiem Plo Koon może też skorzystać z Pchnięcia Mocą, które pozwoli odepchnąć go z dala od aktualnego celu misji lub bliżej sojuszników, którzy szykują się do ataku.

Zarówno jako Mistrz Jedi, jak i jako generał, Plo Koon cieszy się reputacją wielkodusznego mentora i empatycznego przywódcy, który zawsze czuwa, by chronić swoich podopiecznych. Zdolność taktyczna Jeśli będziemy współpracować, to przeżyjemy pozwala mu skierować sojusznika tam, gdzie jest aktualnie potrzebny, a jeśli był to żołnierz lub padawan, nasz Mistrz sam też może zmienić pozycję na dogodniejszą. Co więcej, Plo Koon jest jednym z tych dowódców, którzy nigdy nie chowają się za murem podkomendnych. Wręcz przeciwnie – nie zawaha się, by ruszyć do walki i obronić lub pomścić sojuszników. Ogłaszając przeciwnikom, że Możemy to rozwiązać w łatwy lub trudny sposób może interweniować, gry sojuszniczy przedstawiciel Republiki Galaktycznej staje się celem ataku. W zamian za przyjęcie na siebie zagrożenia pozwala mu skorzystać z własnej tabeli wyszkolenia w obronie, a jeśli ów sojusznik jest żołnierzem lub padawanem Plo Koon może dodatkowo doskoczyć do atakującego i włączyć się do walki. 

Jako osoba biegła w pojedynkach, Plo Koon bez żadnego problemu może balansować między dwiema formami walki mieczem świetlnym, w zależności od sytuacji wybierając tę bardziej defensywną lub ukierunkowaną na agresywniejszy atak. Na co dzień preferuje dobrze skalkulowaną obronę opartą o uważne obserwowanie przeciwnika, jaką odzwierciedla Forma III Soresu. Ten styl walki wyodrębnił się w odpowiedzi na coraz powszechniejsze stosowanie broni blasterowej, ale dobrze sprawdza się także w odpieraniu ciosów w bezpośrednim starciu. Bazowe statystyki obronne są w tym przypadku bardzo przyzwoite zarówno dla walki wręcz, jak i przy odpieraniu ataków dystansowych, a wyjątkowo mocna tabela wyszkolenia w obronie doskonale je uzupełnia. Do tego dochodzi drzewko wyników walki oferujące raczej skromne obrażenia i skupiające się w zamian na przydatnych efektach. W połowie mamy szansę na odepchnięcie wroga i zmianę pozycji, a następnie wybór między leczeniem a nałożeniem na przeciwnika rozbrojenia i przygwożdżenia. 

Aby pokazać pełnię umiejętności bitewnych, Plo Koon może wykorzystać drugi ze swoich stylów walki – Formę V Djem So. Ci, którzy do tej pory znali go jedynie z Formy III Soresu, z pewnością będą zaskoczeni zaciekłością, z jaką staje do walki. Ten styl jest pod każdym względem bardziej ukierunkowany na atak: oferuje lepsze statystyki w bezpośrednim starciu i wyższy potencjał w zadawaniu obrażeń. A to wszystko przy nieco tylko niższych statystykach defensywnych! Wytrwała obrona w połączeniu ze zdolnościami Odbicia i Pchnięcia Mocą czyni z Plo Koona jednostkę odporną i zdolną do przeprowadzenia solidnego kontrataku. Drzewko wyników walki też prezentuje się solidnie, zwłaszcza pod względem potencjału w zadawaniu obrażeń. Krzyżowy układ pozwala na bieżąco wybierać między maksymalizowaniem ataków a leczeniem i zmianą pozycji, a pod koniec nasz Mistrz Jedi może skorzystać z Pchnięcia Mocą, by zmusić przeciwnika do zmiany pozycji. Wszystkie te opcje w rękach tak wybitnego dowódcy tworzą elastyczne i wszechstronne narzędzie walki. 

U boku Mistrza Jedi, zarówno w tym artykule, jak i na polu bitwy, staje Ahsoka Tano z czasów, gdy była młodą padawanką. Ich wyjątkowa więź przetrwała lata, a choć togrutańska wojowniczka szkoliła się pod okiem Anakina Skywalkera, to właśnie Plo Koona traktowała jak mentora. 

Mimo młodego wieku padawanka Ahsoka Tano dała się poznać jako wyjątkowo groźna i odporna Jedi, niejednokrotnie udowadniając, że Jest nieulękła. Ta zdolność aktywacyjna nie tylko pozwala jej na wykonanie skoku, ale też może zostać użyta dwukrotnie, co znacząco zwiększa mobilność Ahsoki. Co więcej, ruchliwość może okazać się zaraźliwa! Dzięki zdolności taktycznej Wyprzedziłam cię! nasza padawanka może sprowokować sojusznika, by ruszył za nią wykonując zryw. Dwa miecze świetlne pozwalają jej także na korzystanie z Odbicia, a Ahsoka chętnie (i wyjątkowo skutecznie jak na padawankę!) korzysta z tej możliwości. Z równym entuzjazmem nasza bohaterka angażuje się w walkę, co odzwierciedla zdolność Zrobiłaś duże postępy, Smarku. Dzięki niej togrutanka może dołączyć do sojusznika z Republiki Galaktycznej gdy ten przeprowadza akcję walki, by po wykonaniu skoku i zajęciu dogodniejszej pozycji przeprowadzić atak bezpośredni przy użyciu 5 kości.

Styl walki Ahsoki, Jar’Kai, jest charakterystyczny dla wojowników korzystających jednocześnie z dwóch broni – w tym przypadku mieczy świetlnych. Jest niezwykle trudny do opanowania, ale wyjątkowo skuteczny, zwłaszcza dla osób tak zwinnych i zręcznych jak nasza padawanka. To styl zdecydowanie ofensywny, cechujący się dużą liczbą kości w ataku bezpośrednim i solidną tabelą wyszkolenia, która daje spore szanse na trafienia krytyczne. Ciekawie prezentuje się też drzewko wyników walki, które utrzymuje wysoki potencjał w zadawaniu obrażeń, oferując jednocześnie zarówno szansę na wykonanie leczenia i zmianę pozycji, jak i na odpychanie przeciwnika (nawet do trzech razy). Gdy dołożymy to tego możliwość nałożenia na wroga zmęczenia lub zagrożenia, otrzymamy wszechstronny i elastyczny styl walki, bardzo solidny jak na kogoś, kto dopiero zaczyna swoją drogę na ścieżce Mocy.


Zaprezentowaliśmy dzisiaj dwie wyjątkowo charakterne postacie, które świetnie wpasują się w rozmaite oddziały zbudowane wokół przedstawicieli Republiki Galaktycznej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by je rozdzielić, jednak zestawienie ich w walce ramię w ramię będzie szczególnie satysfakcjonujące. Mistrz Jedi Plo Koon i Padawanka Ahsoka Tano czekają na Ciebie w zestawie dodatkowym Star Wars: Shatterpoint - Świeć przykładem. Ten i inne produkty z serii możesz zamówić na przykład tutaj, w naszym sklepie.