Zdolności i style walki

generała Mace'a Windu

w Star Wars: Shatterpoint!


W Radzie Jedi zasiadało wiele wyjątkowych osób, jednak żadna z nich nie mogła się równać pod względem opanowania, dyscypliny i siły z budzącym grozę Mistrzem Jedi Macem Windu, bohaterem dzisiejszego przeglądu jednostek w Star Wars: Shatterpoint.

Jako jeden z największych przywódców Zakonu Jedi, Mace Windu zasłużył na szacunek i poważanie w niemal całej galaktyce. I choć gardził polityką, bystry umysł i dobry instynkt pozwoliły mu udaremnić wiele spisków. Jako jeden z nielicznych przejrzał kłamstwa Najwyższego Kanclerza Palpatine’a i był bliski powstrzymania tragedii w postaci zbliżającej się zagłady Zakonu. Stanowi niedościgniony wzór Rycerza Jedi z minionej epoki – z czasów, gdy cele były jasne, obrońcy niezachwiani, a walka toczyła się w sposób znacznie bardziej bezpośredni.

Styl walki Mistrza najlepiej podsumowuje jego zdolność Kontrolowana agresja, pozwalająca wykorzystać Moc, by zmieniać porażki w potencjalne sukcesy. Windu potrafi również błyskawicznie skrócić dystans, wykorzystując zdolność Do dzieła, dzięki której zarówno on, jak i sojusznik mogą doskoczyć do wybranego celu i przejąć go lub dopaść przeciwnika, by przeprowadzić atak na swoich warunkach. I choć nasz Mistrz bywa agresywny, nie jest lekkomyślny, a każdy jego ruch jest przemyślany i stanowi element większego planu. 

Mace Windu jest tak powszechnie szanowany, że dla wielu sojuszników samo obserwowanie go podczas walki stanowi nie lada inspirację. Zdolność Zabawa skończona sprawia, że dopóki Mistrz pozostaje w zwarciu, znajdujący się w pobliżu sojusznicy mają zapewnioną niezłomność i protekcję. Jednak najważniejszą i najpotężniejszą umiejętnością naszego bohatera pozostaje Shatterpoint, odzwierciedlający jego niezwykły talent w wyczuwaniu „punktów przełomowych” historii. Dzięki tej zdolności Windu (aktywowany kartą Shatterpoint) zyskuje korzyści zależne od aktualnie wykorzystywanego stylu walki. Z jednej strony może to być natychmiastowe skupienie oraz impet, wzmacniający najbliższy atak bezpośredni. Z drugiej zaś mamy odświeżenie punktów Mocy i solidne leczenie. Dzięki większej liczbie zmiennych wybór stylu walki jest jeszcze bardziej istotny.

Skoro już wspomnieliśmy o stylach walki, przyjrzyjmy się szczegółowo tym, z których korzysta Mace Windu. Podczas ataku bezpośredniego zdecydowanie lepiej sprawdzi się Forma VII Vaapad, ściśle związana z jego charakterystycznym, purpurowym mieczem świetlnym. Ze względu na swoją agresywność, styl ten jest uważany za niezwykle niebezpieczny dla osób o słabszej woli – korzystanie z niego wiąże się z koniecznością stawienia czoła pokusom ciemnej strony. Mace Windu jest jednak silnym Mistrzem, który Formę VII Vaapad nie tylko opanował, ale i doprowadził do perfekcji, a teraz z powodzeniem wykorzystuje ją, by przytłoczyć wroga. Styl ten ma niezwykle duży potencjał w ranieniu przeciwników, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę skupienie oraz impet, który otrzymamy podczas aktywacji bohatera kartą Shatterpoint. Ponadto drzewko wyników walki pozwala wybrać, czy zależy nam na bezlitosnym zadawaniu obrażeń, czy też wolimy nieco zmniejszyć ich liczbę, nakładając w zamian na wroga rozmaite statusy. 

Alternatywą dla Formy VII Vaapad jest styl Mistrz Jedi – nieco bardziej wyważony i silniej ukierunkowany na przeciwnika. Drzewko wyników walki wciąż oferuje solidne obrażenia, jednak dodatkowo pozwala kilkukrotnie odepchnąć wroga, a finałowe przemieszczenie z drugiego stylu zostało zastąpione możliwością wykonania skoku. Wyraźnie silniejsze są natomiast wartości w tabeli wyszkolenia w obronie – Agresywna obrona pozwala w tym przypadku zmieniać krytyczne sukcesy przeciwnika w porażki, oferuje też potencjalną szansę na wykonanie skoku i ucieczkę. Oba style walki są na swój sposób skuteczne, przy czym pierwszy lepiej sprawdzi się podczas pojedynków i eliminowania jednostek, a drugi wtedy, gdy będziemy chcieli przejąć kontrolę nad aktywnym celem. 

Jest coś wyjątkowego w perspektywie wprowadzenia do rozgrywek tego legendarnego Jedi – oglądanie go w akcji podczas starcia będzie bardzo ekscytujące! Zwłaszcza że jest to bohater niezwykle elastyczny, pozwalający na zbudowanie wielu różnorodnych oddziałów. W zależności od tego, jakie jednostki dodatkowe i wspierające wybierzemy, będziemy mogli wzmocnić jego potencjał w ataku bezpośrednim lub wyrównać go siłą ognia dystansowego. 


Jeśli masz ochotę dołączyć Mistrza Jedi Mace'a Windu do swoich oddziałów, znajdziesz go w rozszerzeniu Star Wars: Shatterpoint - Zabawa Skończona. Ten i inne produkty z serii możesz zamówić na przykład tutaj, w naszym sklepie.