Mocne strony i synergie

mandaloriańskich jednostek

w Star Wars: Shatterpoint!


W poszukiwaniu sojuszników przeciwko wspólnemu wrogowi… Bohaterami dzisiejszego przeglądu jednostek w Star Wars: Shatterpoint są Bo-Katan Kryze i Mandalorianie z klanu Kryze.

Nie tak dawno temu Bo-Katan Kryze była jedną z najbardziej wpływowych osób w Straży Śmierci. Dziś stoi po drugiej stronie barykady, dążąc do zniszczenia wrogiego odłamu grupy i wyzwolenia Mandalory spod władzy Lorda Maula. U jej boku stoją niezłomni wojownicy gotowi do upadłego walczyć za wspólną sprawę: Mandalorianie z klanu Kryze. Po przejęciu Straży Śmierci przez Maula wspólnie udali się po pomoc do Ahsoki Tano i stanęli po stronie Republiki Galaktycznej, licząc, że uda im się uratować Mandalorę. 

Bo-Katan Kryze to chodząca legenda; wzbudza zaufanie u towarzyszy broni i sprawia, że śmiało podążają za nią w czasie bitwy. Odzwierciedla to jej zdolność taktyczna, Duma Mandalory – dzięki niej na początku aktywacji Bo-Katan wybrany sojusznik z cechą Mandalorianin może wykonać skok. Odpowiednio użyta otworzy nam drogę do wykorzystania innych zdolności lub pozwoli zwiększyć presję na przeciwnika. Dodatkowo taka synergia zapewnia dużą elastyczność w budowaniu oddziałów z jednostek z cechą Mandalorianin.

Ci, którzy walczą przeciwko przywódczyni Nocnych Sów powinni pamiętać, jak niebezpieczna jest Siła mandaloriańskiej jedności. To charakterystyczna zdolność i na pewno nie raz się z nią spotkasz. Pozwala jednostkom Mandalorian skorzystać ze skupienia, o ile znajdują się w zasięgu 2 od innego sojusznika z tą cechą. To darmowa akcja, nie wlicza się więc do limitu dwóch akcji wykonywanych podczas pojedynczej aktywacji. Dzięki niej utrzymywanie niewielkich odległości między jednostkami procentuje zwiększeniem nieco puli kości w następnym ataku. Mając w zanadrzu Plecak odrzutowy, umożliwiający wykonanie skoku, Bo-Katan prawdopodobnie dość często będzie miała okazję korzystać z darmowej akcji skupienia. 

Mimo wszystkich trudności, które napotkała na swojej drodze, Bo-Katan jest przekonana, że Mandalora przetrwa. Ta zdolność zapewnia jej możliwość poruszania się i dwukrotnego leczenia za każdym razem, gdy wykona akcję skupienia. Z kolei jej druga zdolność wrodzona, Niektórzy z nas mają wyższy cel, w konkretnych przypadkach zapewnia sojusznikom znajdującym się w pobliżu Protekcję oraz Niezłomność, które usprawnią ich obronę. Z tej perspektywy widzimy, że przywódczyni Nocnych Sów świetnie sprawdzi się jako wsparcie grupy uderzeniowej, pomagając im pozostać na pozycjach i przetrwać atak przeciwnika w możliwie jak najlepszej kondycji.

Bliskie wsparcie to też motyw przewodni stylu walki Bo-Katan, który, nawiasem mówiąc, zapewnia naprawdę solidne wyszkolenie w obronie, potężne ataki i imponujące trzy odepchnięcia w ramach drzewka wyników walki. Oprócz tego pozwala jednostce na przemieszczanie się, co z pewnością przyda się w intensywniejszych momentach rozgrywki. Jeśli chodzi o koszt w punktach oddziału, Bo-Katan zużywa ich 4, co sprawia, że można zestawiać ją z bardzo wieloma różnymi jednostkami. Jednak prawda jest taka, że pełnię jej możliwości widzimy, gdy walczy ramię w ramię z innymi Mandalorianami.

Mandalorianie z klanu Kryze również są wyposażeni w Plecaki odrzutowe, które pozwalają im sprawniej się przemieszczać i, podobnie jak Bo-Katan, najskuteczniej walczą w otoczeniu innych mieszkańców Mandalory. Ta konkretna jednostka wykorzystuje też Hełm z wizjerem, zapewniający jej Celność – dodatkowy profit podczas wykonywania akcji skupienia. 

Styl walki Mandalorian z klanu Kryze, Taktyka potyczkowa, pozwala na popasowanie działań do aktualnych potrzeb, celów i sytuacji. Dzięki szarpnięciom na początku drzewka wyników walki dobrze sprawdzą się, gdy trzeba wypchnąć wrogie jednostki, a jeśli zbiorą odpowiednią liczbę sukcesów, mogą wybierać spośród dwóch stanów nakładanych na przeciwników. Ich koszt w punktach oddziału wynosi 4. Sprawdzą się świetnie w różnych zestawieniach, zarówno jako samowystarczalne jednostki wspierające, jak i w towarzystwie innych Mandalorian. Ta druga opcja pozwala na maksymalne wykorzystanie możliwości tkwiących w ich zdolnościach i cechach. 


To tyle, jeśli chodzi o naszą wyprawę na Mandalorę celem poznania członków klanu Kryze. Wracamy za tydzień z kolejną opowieścią o jednostkach, które spotkasz podczas rozgrywek w Star Wars: Shatterpoint, a tymczasem przypominamy o trwającej przedsprzedaży! Swoją kopię gry możesz zamówić na przykład tutaj, w naszym sklepie.