Zacznij działać!

Rzut oka na akcje

w świecie drugiej edycji 

Star Wars: X-Wing!


„Raz się żyje.” Lando Calrissian,
Star Wars: Powrót Jedi.

Legendarni piloci galaktyki nie zyskują sławy wyłącznie ekstrawaganckim lataniem. Prawdziwi mistrzowie znają swoje maszyny na wylot, wykorzystują ich możliwości do ostatnich kropli paliwa i są z nimi zestrojeni lepiej niż astromechy. Nieważne, czy namierzasz wrogi statek, wykonujesz brawurowe uniki, czy zbierasz myśli, przygotowując się do odwetu – Ty i Twój statek musicie być jednością, bo tylko wtedy stanowicie niszczycielską siłę.


Zamów Star Wars: X-Wing ™ (druga edycja) już dziś
w dobrych sklepach hobbystycznych lub w naszym sklepie online!


W drugiej edycji Star Wars: X-Wing poprowadzisz swoją eskadrę w serce zaciekłych bitew, w których zwycięstwo zależy od przyjętej strategii – odpowiedniego manewrowania połączonego z dynamicznymi akcjami. Zasady drugiej edycji bazują wprawdzie na pierwszej, ale jednocześnie rozbudowują rozgrywkę o różne ciekawe rozwiązania. Te nowe aspekty gry otwierają opcje dla śmiałych forteli i zaskakujących ataków.

Zanim Twoja eskadra uformuje szyk i włączy się do walki, warto się przyjrzeć możliwościom, które dają akcje.

Czerwony alarm!

W gorączce galaktycznych bitew, gdy jednostki raz za razem wymykają się i wlatują w swoje pola rażenia, a działa laserowe są bliskie przegrzania, piloci muszą wykorzystywać wszystkie swoje możliwości i cały potencjał statku, aby wyeliminować wroga. Podstawą opracowywania strategii w bitwach są akcje – szereg posunięć umożliwiających przechytrzenie i wymanewrowanie przeciwnika.

X-wing T-65 może wykonać akcję skupienia, namierzania albo beczkę.

W fazie aktywacji, po wykonaniu manewru statek może wykonać jedną akcję z widocznego po prawej stronie jego karty paska akcji. Podobnie jak tarcza manewrów, zestaw akcji jest inny dla każdego rodzaju statku. Niektóre, jak skupienie, pozwalają skoncentrować się na celu lub zręcznie uniknąć wrogiego ostrzału, inne, jak przyspieszenie, dają możliwość ustawienia statku w lepszej pozycji bez konieczności wykonywania manewru.

Przeprowadzanie takich akcji nie zawsze przychodzi łatwo, odważne posunięcia mogą mieć wpływ na kondycję zarówno statku, jak i pilota, dlatego druga edycja Star Wars: X-Wing wprowadza ich nowy rodzaj – akcje czerwone. Po wykonaniu takiej akcji statek otrzymuje żeton stresu i, dopóki się go nie pozbędzie, nie będzie mógł wykonywać żadnych akcji ani czerwonych manewrów.

Po wykonaniu beczki lub przeładowania Y-wing otrzymuje żeton stresu.

Czerwone akcje powinny być planowane z rozwagą – nie zawsze korzyści płynące z ich wykonania równoważą konsekwencje odczuwalne w kolejnej rundzie. Na przykład Y-wing wyposażony w bomby i torpedy może wykonać akcję przeładowania, aby odzyskać żeton ładunku standardowego z broni dodatkowej, ale poza żetonem rozbrojenia otrzyma także żeton stresu.

Y-wing wykonuje akcję przeładowania, aby odzyskać jeden ładunek karty rozwinięcia Bomby protonowe, po czym otrzymuje żetony stresu oraz rozbrojenia.

Są jednak piloci, którzy nie obawiają się aż tak bardzo konsekwencji ryzykownych działań. Ci wrażliwi na Moc mogą odnaleźć w sobie wewnętrzną siłę, aby odwrócić losy walki – wydając swój żeton Mocy, mogą zmienić wynik jednej kości ataku albo obrony nawet wtedy, gdy posiadają żeton stresu. Pozwalają oni spojrzeć na akcje z nowej perspektywy, zachęcając do zaskakujących czerwonych manewrów albo lotu przez chmurę szczątków z nadzieją, że Moc ich ochroni.

Czerwone akcje to nie jedyna nowość. W statkach z drugiej edycji drzemie ogromny potencjał bojowy, a z umiejętnym pilotem za sterami, mogą dokonywać działań pozornie przekraczających ich ograniczenia techniczne. Niektóre z nich mają możliwość wykonania akcji z następującą po niej kolejną akcją – te potężne kombinacje to akcje łączone. Na przykład Myśliwiec Fang po wykonaniu beczki albo przyspieszenia może wykonać akcję skupienia, stawiając się tym samym w znakomitym położeniu – nie tylko zajmuje lepszą pozycję, ale jednocześnie jest w gotowości do silnej ofensywy albo obrony przed odwetowym ostrzałem.

Myśliwiec Fang po wykonaniu beczki albo przyspieszenia może wykonać akcję skupienia.

Łączone akcje wprawdzie wywołują stres, ale dobry strateg wie, kiedy należy podjąć ryzyko – użycie takiej akcji może mieć ogromny wpływ na kolejne rundy.

Rozwinięcia, ulepszenia i droidy

Liczba akcji, które może wykonać jednostka, nie ogranicza się do tych widocznych na pasku akcji. Każdy statek można usprawnić kartami rozwinięć, które dają maszynie zupełnie nowe zdolności lub ulepszają urządzenia wbudowane w statek. Przykładowo rozwinięcie Mistrzowski pilotaż umożliwia bezpieczne wykonanie trudnej beczki – pozwala traktować czerwoną akcję beczki jak białą, więc nie otrzymuje się po niej żetonu stresu.

Spośród wielu dostępnych rozwinięć na szczególną uwagę zasługują astromechy. Te wszechstronne droidy są niezwykle użyteczne, więc warto mieć jednego na swoim statku – na przykład Astromech R3 pozwala utrzymać 2 żetony namierzenia jednocześnie oraz umożliwia namierzenie 2 jednostek w ramach jednej akcji.

X-wing Y-65 poświęca jeden z ładunków R5-D8, aby odrzucić zakrytą kartę uszkodzenia.

Astromechy znane są z możliwości reperowania statków w trakcie lotu – niwelują krytyczne uszkodzenia, dzięki czemu jednostka może dłużej utrzymać się w bitwie.

Unikalny R5-D8 może złagodzić konsekwencje uszkodzenia krytycznego, zakrywając jedną odkrytą kartę uszkodzenia, a kiedy wyda jeden ładunek, może odrzucić zakrytą kartę, kompletnie naprawiając daną część statku.

Piloci do maszyn!

Nawet najdoskonalsi stratedzy Galaktyki wiedzą, że podejmowanie szybkich i korzystnych decyzji w samym środku starcia bywa trudne. Tylko najbardziej opanowanych pilotów stać na skuteczne działania pozwalające utrzymać w bitwie siebie i swoją eskadrę. Dołącz do ich szeregów i ruszaj do walki!