Zapowiedź nowego

podręcznika do gry

fabularnej Genesys


Terrinoth to krainy zapomnianej już świetności i utraconego dziedzictwa. Ziemia ta pozostawała niegdyś pod władaniem Starych Królów, którzy za pomocą potężnej magii dokonywali wspaniałych czynów i tworzyli cuda, lecz później znacznie ucierpiała za sprawą trzech potężnych sił: nieumarłych armii Waiqara Bezśmiertnego, opętanych i żądnych krwi hord Uthuk Y’llana oraz przerażających smoków z Wulkanicznego Pustkowia. Wiele z jej wspaniałych miast zostało obrócone w ruinę, a wiele cudownych tajemnic i potężnych artefaktów przepadło.

Przez setki lat krainy Terrinoth niszczały pogrążone w mroku. Jednak kiedy były one w największej potrzebie, znaleźli się śmiałkowie, którzy gotowi byli stawić czoła prastarym ruinom i plugawym istotom, które się w nich gnieździły, odkrywając tym samym skarby swoich przodków. Baronowie Daqan, mieszkańcy dawnych królestw, odbudowali mury i zebrali swoje armie, a czarodzieje z Greyhaven zgromadzili runy mocy, aby przebudzić strażników z kamienia i stali. Wspólnymi siłami bohaterowie o wielkiej odwadze i bystrości staną naprzeciw odwiecznym wrogom i siłom ciemności, które zagrażają krainom Terrinoth.

Wraz z firmą EDGE i Fantasy Flight Games z dumą przedstawiamy Krainy Terrinoth, nowy podręcznik źródłowy do Gry Fabularnej Genesys! Możesz już dziś zamówić egzemplarz u lokalnego sprzedawcy albo na naszej stronie!

Podręcznik Krainy Terrinoth opisuje świat Mennara przedstawiony w Grze Figurkowej Runewars, Legacy of Dragonholt, Runebound oraz serii Descent. Krainy Terrinoth wprowadzają również wiele ras, broni, wyposażenia, profesji i innych rzeczy, które można spotkać w świecie Terrinoth i zaadaptować do dowolnych realiów fantasy w Genesys.


Świat przygód i magii

Podręcznik dzieli się na trzy części, a każdą z nich otwiera rzut oka na historię Mennary: od najdawniejszych znanych gatunków po Erę Odwagi, od pradawnego upadku Elfów po ogniową inwazję Smoczych Władców. Krainy Terrinoth nie tylko opisują Mennarę na przestrzeli wieków, ale też stanowią świetne źródło inspiracji dzięki wielu składowym, które możesz zaadaptować do swojej gry.

Druga część książki przedstawia nową i rozszerzoną mechanikę, którą możesz wykorzystać w swoich przygodach w Genesys. Choć Podręcznik Podstawowy Genesys podaje archetypy i profesje fantasy, Krainy Terrinoth dodają znacznie więcej możliwości tworzenia i rozwoju postaci. Opisują nie tylko rasy takie jak Elfy, Krasnoludy i Orków, ale również ich szczegółowe typy, które pozwalają grać na przykład Elfem Głębi albo Dunwarrskim Krasnoludem. Każda z ras ma swoje unikalne zdolności i umiejętności początkowe.

Możesz na przykład postanowić, że wcielisz się w rolę Orka z Rozdartych Ziem. Choć generalnie Orkowie opisani są w Podręczniku Podstawowym Genesys, szczegółowe dane z Krain Terrinoth pozwalają lepiej poznać pochodzenie postaci oraz szczególe, pasujące do niej umiejętności. Orkowie z Rozdartych Ziem zamieszkują niewielkie ukryte wioski, ucząc się z jednakowym zaangażowaniem magii i medycyny. Ich umiejętności warzenia mikstur są słynne na całą Mennarę. Z tego powodu Ork z Rozdartych Ziem rozpoczyna grę z jednym poziomem w Alchemii oraz dodaje kostkę udogodnienia do testów walki z postaciami, które trafił już dzięki udanemu testowi walki.

Krainy Terrinoth nie tylko poszerzają materiał dostępny dla gatunków znajdujących się w Podręczniku Podstawowym Genesys jak ale też wprowadzają całkiem nowe, jak na przykład Koci Lud i Gnomy. Nowe profesje, takie jak Mag i Łotr, dodadzą waszym przygodom klimatu znanego z fantasy, podobnie jak zasady walki bezpośrednio z wierzchowca oraz Zdolności Heroiczne, które pozwalają dokonywać wybitnych i wspaniałych czynów! W Podręczniku Krainy Terrinoth znajdziecie również arsenał pełen nowego wyposażenia, broni, umiejętności, talentów i inne przydatnych rzeczy. Podręcznik ten zawiera wszystko od kusz, przez halabardy, aż po topory oburęczne, a każdy z tych przedmiotów pasuje do różnych realiów. Szczegółów dotyczących nowych możliwości personalizacji postaci wypatruj w kolejnych odsłonach prezentacji Krain Terrinoth!

Inną nowością dla systemu Genesys, pochodzącą z Krain Terrinoth, są zasady rzemiosła i alchemii. Zakładając, że postać posiada odpowiednie narzędzia i wyposażenie, może wykonać test Mechaniki, aby wytworzyć nowy przedmiot. Okoliczności takie jak wysoka jakość materiałów albo działanie pod presją mogą dodać do testu kostkę udogodnienia bądź komplikacji, zaś tabela zawarta w podręczniku podaje różne efekty dla uzyskanych Triumfów i Porażek. W ten sam sposób można używać Alchemii do produkcji eliksirów, trucizn, balsamów, maści i innych mikstur. 

Krainy Terrinoth rozszerzają również znacznie magię istniejącą już w Systemie Gry Fabularnej Genesys. Podręcznik Podstawowy zawiera przegląd umiejętności magicznych, zaś Krainy Terrinoth szerzej traktują te zagadnienia i wprowadzają umiejętność Magia runiczna. Aby rzucić czar przy pomocy run, postać musi użyć odłamka runicznego (które rozsiane są po całym Terrinoth) w roli akcesorium magicznego. Jest to istotna różnica względem innych umiejętności magicznych, dla których magiczne akcesoria są opcjonalne. Oczywiście runy mają własną, odrębną moc, która może przewyższać potrzebę użycia akcesorium, jeśli postać jest gotowa to wykorzystać.


Większy świat

Terrinoth jest ledwie jednym z wielu krajów w szerokim świecie Mennary, w której zło czyha na każdym kroku. Na południu Elfy z rozległej puszczy Aymhelin wzywają duchy drzew oraz moce światła i powietrza do ochrony przed demonicznymi hordami, które gotowe są splugawić ich leśną krainę, zaś w Górach Dunwarr na północy Krasnoludy zbierają się, aby stawić czoła swoim nemezis, wielkim smokom, które niegdyś dwukrotnie prawie zniszczyły ich lud. Na wschodzie natomiast orkowe plemiona ze Zniszczonych Równin gotują się do wypełnienia pradawnych paktów i ponownego stanięcia do walki w przymierzu z armiami ludzkości.

Krainy Terrinoth zabiorą Cię w pasjonująca podróż po świecie Mennary: od niebosiężnych drzew puszczy Aymhelin po chłodny mrok Krainy Mgieł. Każda sekcja zawiera pełen opis obszaru wraz z listą BN, których można na nim spotkać. Za swój dom uważają Mennarę, ale mogą być swobodnie adaptowani do dowolnego świata fantasy, co daje mnóstwo możliwości obsadzania bohaterami własnych przygód w Terrinoth bądź innym uniwersum.


Era odwagi

Podręcznik Krainy Terrinoth zapewnia Ci wszystkie narzędzia, jakich potrzebujesz do tworzenia albo przeżywania przygód w Mennarze. Przy tylu możliwościach rozwoju postaci, stosie nowego wyposażenia i broni oraz informacjach fabularnych pozwalających wypełnić każdą sesję, nikt nie wie do końca, co czeka dzielnych poszukiwaczy przygód, którzy ośmielą się wkroczyć do Terrinoth.

Dziennik Tarika

Z okazji zbliżającej się premiery Krain Terrinoth, zapraszamy do lektury wyjątkowego dziennika z podróży Tarika Al Farabiego! Ponad 30 stron fabularyzowanych zapisków to nie tylko doskonała pożywka dla Twojej wyobraźni, ale także okazja do dobrze spędzonego czasu oczekiwania na dostawę. Plik do pobrania znajdziesz tutaj.

Pora na wyprawę!

Opowieści to przyjemna lektura, oprócz czytania warto czasem też zagrać! W tym celu na pewno przyda się jedna konkretna księga - Podręcznik Podstawowy Genesys! To w niej znajdziesz wszystkie zasady, jakie będą Ci potrzebne, by wprowadzić w ruch dowolny ze światów.

Oprócz Podręcznika w sprzedaży jest też Ekran Mistrza Gry oraz Zestaw Kostek Narracyjnych. Dodatkowo możesz pobrać nie jedną, a dwie darmowe przygody wraz ze skrótem uproszczonych zasad!

  • Genesys: Twilight Imperium – Zgliszcza Potęgi to wirtualna broszura zawierająca skrót zasad i pełną zwrotów akcji przygodę w klimacie Space Opera, dla stawiających swoje pierwsze kroki w systemie Genesys! POBIERZ 
  • A jeżeli nie możesz doczekać się najnowszej premiery Krain Terrinoth, odkryj już dziś darmowy starter Genesys: Krainy Terrinoth – Mniejsze zło z przygodą w tym świecie. POBIERZ 

Aplikacja Genesys Dice

Aby w pełni cieszyć się z potencjału gry fabularnej Genesys będziecie potrzebować co najmniej jednego Zestawu Kości Narracyjnych, ale możecie także skorzystać z darmowej aplikacji do rzucania kostkami! Specjalnie na potrzeby tej gry stworzyliśmy łatwą w użyciu aplikację, którą pobierzesz za darmo na dowolne urządzenie z Androidem lub iOS.

Wystarczy, że poszukasz „Genesys dice” w miejscu, z którego pobierasz aplikacje i już możesz wskoczyć do gry! W związku z awarią aplikacji na urządzenia Android na sklepie Google Play, prosimy o pobieranie aplikacji bezpośrednio z tego miejsca.