Kilka słów o

Zdolnościach Heroicznych

w grze fabularnej Genesys 

i kontynuacja Martwego Zła!


Na niebezpiecznych ziemiach Mennary jedynie najodważniejsi mogą nazywać siebie bohaterami. W zamierzchłych czasach potężni herosi przeciwstawiali się złu i klęsce, ale dziś tylko nieliczni próbują zająć ich miejsce. Mennara bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje bohaterów, którzy będą musieli wykazać się inteligencją, odwagą i ponadprzeciętnymi zdolnościami, inaczej na zawsze obróci się w perzynę.

Dołącz do nas, aby przyjrzeć się Zdolnościom Heroicznym, nowej mechanice pochodzącej z Krain Terrinoth!


Określ swoją mocną stronę

Zdolności Heroiczne są potężnymi akcjami stosowanymi w walce w ramach okazji. Oddają one to, co wyjątkowe w Twojej postaci i wynikają z jej historii. W miarę zdobywania doświadczenia postać otrzymuje punkty zdolności, które możesz wydawać na ulepszenia personalizujące jej Zdolność Heroiczną. Stworzenie Zdolności Heroicznej jest łatwe i można to zrobić w trzech krokach:

1. Wybierz efekt podstawowy

Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, aby stworzyć Zdolność Heroiczną, jest wybranie jej podstawowego działania. To ono stanowi serce zdolności i najczęściej jest też bliskie sednu postaci. Efekt podstawowy jest tym, co dzieje się, kiedy aktywujesz tę zdolność. Nawet na poziomie podstawowym są to potężne i kosztowne sprawy. Z założenia aktywacja Zdolności Heroicznej wymaga wydania dwóch Punktów Opowieści. Efekty Zdolności Heroicznej utrzymują się do końca następnej tury postaci, a gracz może aktywować ją raz na sesję.

Krainy Terrinoth zawierają obszerny spis możliwych zdolności: od szóstego zmysłu w określonej dziedzinie aż po unikalną broń. Zdolności te doskonale pasują do świata Terrinoth, ale można również z powodzeniem używać ich we wszystkich podobnych realiach. Na przykład Zdolności Heroiczne w przypadku superbohaterów są tym, co czyni ich "super" i mogą być centralnym punktem kampanii z udziałem supermocy. Oczywiście możesz opracować z MG własny efekt podstawowy.

Określając efekt podstawowy przyjrzyj się swojej postaci i zastanów się, co już o niej wiesz. Zdolność Heroiczna jest kluczowa dla tożsamości postaci i celu jej awanturniczego życia.

Jayda jest gotowa wybrać Zdolność Heroiczną dla swojej postaci, wojowniczki niskiego pochodzenia o imieniu Aidira. Aidira pragnie zostać rycerką, choć urodziła się jako osoba z gminu. Jayda nie zdecydowała jeszcze, w jaki sposób Aidira została wprawną mieczniczką, zważywszy na jej pochodzenie, ale chce, aby jej Zdolność Heroiczna reprezentowała umiejętność szybkiego uśmiercania wrogów. Wybiera zdolność Rozkiełznanie, która pozwala Aidirze wykonać manewr, by natychmiast pokonać jedną grupę pachołków w bliskim zasięgu w swojej turze.

2. Określ pochodzenie zdolności

Zdolność Heroiczna jest składową postaci, a jej źródło może być równie ważne jak działanie. Praca z MG nad stworzeniem wyjątkowej historii nabycia tej zdolności może uatrakcyjnić i rozwinąć historię samej postaci. Oczywiście Krainy Terrinoth podają łatwy sposób na uruchomienie wyobraźni i wykorzystanie zrządzenia losu do określenia źródła zdolności przy użyciu pomocnej tabeli.

Jayda postanawia skorzystać z tej tabeli, aby wymyślić historię pochodzenia swojej Zdolności Heroicznej. Rzucając kostką, losuje pozycję nr 9, czyli uzyskanie zdolności w wyniku Styczności z Magią. W oparciu o to Jayda decyduje, że Aidira wzięła do ręki miecz, aby bronić siebie i swojej rodziny przed mroczną czarodziejką, ale w chwili, gdy zadawała jej śmiertelny cios, została porażona wyładowaniem magicznej energii. Od tamtej pory, w chwilach podobnej desperacji i odwagi, Aidira przejawia podwyższony refleks i nadnaturalną umiejętność władania bronią.

3. Nazwij zdolność

Po określeniu efektu podstawowego i pochodzenia Zdolności Heroicznej należy nadać jej unikalną nazwę pasującą do postaci. Dodaje to zdolności specjalnego wymiaru opisowego i sprawia, że jest bardziej osobista. To także świetna okazja, aby zaangażować swoją kreatywność i nadać zdolności więcej charakteru.

Jayda wybrała swoją Zdolność Heroiczną i odpowiedziała na pytania o przeszłość Aidiry, a teraz postanowiła nazwać tę zdolność Mocą Echa. Pomaga jej to nadać ton postaci, jaką próbuje stworzyć, oraz dodaje Aidirze indywidualności.

Wraz z tym krokiem kończy się proces tworzenia Zdolności Heroicznej postaci. Jednak w miarę przeżywania przygód, odkryjesz, że napotykane wyzwania nie tylko zmieniają postać, ale także jej zdolności, przekształcając je w coś zupełnie innego. 


Nowy poziom

Dzięki nauce i determinacji postać zdobywa punkty zdolności, których można użyć do ulepszania Zdolności Heroicznej, zdejmując z niej obostrzenia albo wzmacniając siłę jej działania. Za każde zdobyte 50 PD możesz otrzymać jeden punkt zdolności. Punkt te możesz wydać na ulepszenie efektu podstawowego, zwiększenie częstotliwości jego działania, trwałości i innych cech.

Na przykład Trudno Mnie Zabić to Zdolność Heroiczna, która pozwala zignorować najcięższy atak wroga. Kiedy jest aktywowana, zwiększa redukcję postaci o cztery do początku jej następnej tury, co w dużym stopniu zmniejsza obrażenia, jakie mogłaby otrzymać z nawet najsilniejszych ataków. Choć zdolność ta jest już potężna, można zwiększyć jej moc i uczynić ją jeszcze lepszą. Każda Zdolność Heroiczna posiada wersję Ulepszoną oraz Doskonałą. Wydając jeden punkt zdolności, można wzmocnić zdolność do wersji Ulepszona. Natomiast wydając dwa, można wzmocnić wersję Ulepszoną do Doskonałej.

Na przykład Ulepszona zdolność Trudno Mnie Zabić zwiększa o jeden poziom trudność testów walki wykonywanych przeciw postaci, która ją posiada. Choć sprawia to, że jeszcze trudniej trafić postać, możesz wydać kolejne dwa punkty zdolności, by nabyć Doskonałą zdolność Trudno Mnie Zabić. W wersji Doskonałej efekt aktywowanej Zdolności Heroicznej sprawia, że postać jest po prostu odporna na wszelkie obrażenia. Jest to z całą pewnością heroiczne i pozwala postaci przyjąć każdy skierowany w nią atak niezależnie od tego, jak jest potężny. Zdolności Heroiczne tego typu wynoszą postać ponad zwykłych bohaterów, przekształcając ją w żywą legendę.

A może Twoja postać ma jakiegoś rodzaju Szósty Zmysł w pewnej dziedzinie – czy to w sytuacjach związanych ze zwierzętami, umarłymi, czy nawet z ludzkim umysłem? Wybierając Zdolność Heroiczną możesz z MG wymyślić, czego dotyczy twój dodatkowy zmysł. Aktywowana zdolność będzie pozwalać postaci na porozumiewanie się w ograniczony sposób z tą istotą. Wersja Ulepszona pozwala Ci rozumieć i wymieniać z tym wybranym bytem proste koncepcje, natomiast Doskonała pozwala wdawać się w złożone dyskusje.

Zwiększenie mocy Zdolności Heroicznej zapewnia wyjątkowy efekt zależny od indywidualnego wyboru, ale istnieje kilka uniwersalnych efektów wzmacniających. Na przykład wydając punkt zdolności w celu przedłużenia działania Zdolności Heroicznej sprawia się, że jej efekt utrzymuje się przez dodatkową turę. A ponieważ te premie mogą się sumować, można kupić premię do trwałości wiele razy. Wówczas zdolność działa dodatkową turę za każdą wykupioną premię.

W trakcie gry, kiedy postać przemierza Terrinoth, jej Zdolność Heroiczna może się zmieniać. Możesz też wydać punkty zdolności i nadać Zdolności Heroicznej efekt dodatkowy. Możesz postanowić, że zdolność ta będzie druzgocąca, co oznacza, że kiedy jest aktywowana, postać dodaje dwa obrażenia do jednego trafienia w każdym swoim ataku. A może Twoja zdolność jest inspirująca i wzmacnia towarzyszy, zapewniając wszystkim sojusznikom w bliskim zasięgu kostkę udogodnienia w testach umiejętności? Krainy Terrinoth zawierają pomocne zestawienie efektów dodatkowych, ale, jak zwykle, nie krępuj się wymyślać z MG własnych.


Twój ślad

Do przetrwania w najbardziej niebezpiecznych stronach Mennary potrzeba czegoś więcej niż zwykłej siły. Wymaga to przebiegłości, intuicji i odwagi, aby wznieść się ponad zło tego świata i stać prawdziwym bohaterem. Czy to jest ścieżka, którą podążysz? 

Podróże zmieniają nas (przeważnie) na lepsze. Aby wygodniej wprowadzać zmiany poczynione na skutek planowanych, bądź zaskakujących etapów wyprawy, skorzystaj z edytowalnej karty postaci stylizowanej do gry w klimatach fantasty Krain Terrinoth! I to nie jedną a dwie! Pierwsza [pobierz] przyda się do wprowadzania zmian w trakcie rozwoju Twojego bohatera w Krainach Terrinoth, a druga [pobierz] nada się idealnie do zaimplementowania Twojego świata Fantasy do mechaniki Genesys. 

W życiu nie ma nic bardziej stabilnego od zmiany. Dlatego też jeszcze bardziej doceniamy to, co pozostaje niezmienne! Weźmy na przykład fakt, że doczekaliśmy się w tym roku Podręcznika Podstawowego do Genesys! To w nim znajdziesz wszystkie zasady, jakie będą Ci potrzebne, by wyruszyć na wyprawę w świecie Krain Terrinoth (i nie tylko)!

Długo kazano nam czekać na Zestaw Kostek Narracyjnych, ale już jest z nami! Tak samo jak Ekran Mistrza Gry i pierwszy poważny drukowany suplement, jakim jest podręcznik Genesys: Krainy Terrinoth.

Dodatkowo możesz pobrać nie jedną, a dwie darmowe przygody wraz ze skrótem uproszczonych zasad:

  • Genesys: Twilight Imperium – Zgliszcza Potęgi to wirtualna broszura zawierająca skrót zasad i pełną zwrotów akcji przygodę w klimacie Space Opera, dla stawiających swoje pierwsze kroki w systemie Genesys! POBIERZ 
  • Genesys: Krainy Terrinoth – Mniejsze zło to darmowy starter z przygodą w świecie Krain Terrinoth. POBIERZ
  • W grudniu do rodziny oficjalnych przygód dołączyła też Genesys: Krainy Terrinoth - Nawiedzone miasto. Przygodę tę można połączyć z Mniejszym złem tworząc zalążek prawdziwej kampanii. Tutaj znajdziesz przygodę, a tutaj specjalną mapę regionu od Bramy Mrozu do Nerekhall autorstwaNiepraktycznego Kartografa.


Aplikacja Genesys Dice

Aby w pełni cieszyć się z potencjału gry fabularnej Genesys będziecie potrzebować co najmniej jednego Zestawu Kości Narracyjnych, ale możecie także skorzystać z darmowej aplikacji do rzucania kostkami! Specjalnie na potrzeby tej gry stworzyliśmy łatwą w użyciu aplikację, którą pobierzesz za darmo na dowolne urządzenie z Androidem lub iOS.

Wystarczy, że poszukasz „Genesys dice” w miejscu, z którego pobierasz aplikacje i już możesz wskoczyć do gry! W przypadku problemu z pobieraniem aplikacji ze sklepu - prosimy o pobieranie aplikacji bezpośrednio z tego miejsca.