W końcu możemy oficjalnie to napisać: przetrwaliśmy! Tę ciemną i zimną porę, gdy wieczory są tak długie, że nie pozostaje nic innego, jak granie w trzygodzinne eurosuchary. Tak, tak: wiosna powoli przebija się do naszych serc i z pewnością wiele osób już marzy o tym, by wskoczyć w trampki, wyjść z domu w samej bluzie i słuchać śpiewu ptaków. 

Choć dni ewidentnie robią się coraz dłuższe, aura za oknem niestety wciąż pozostaje niepewna. Ale nie ma co narzekać – mamy sprawdzone sposoby, by wprawić się w wiosenny nastrój. Jednym z nich jest odpowiedni dobór planszówek!


Planszówki jak przebiśniegi – nadrób nowości

Pierwsze mocniejsze promienie słońca nieśmiało muskają twarze przechodniów, nasze organizmy znów zaczynają produkować witaminę D, nagle nie musimy zakładać na siebie miliona warstw ubrań… Nic dziwnego, że wiosną wszystko wydaje się prostsze, a my jesteśmy radośniejsi – zupełnie jakbyśmy byli zakochani! A od stanu zakochania już tylko krok do najbardziej romantycznego miasta na świecie, czyli Paryża, do którego zaprasza nas najnowsza odsłona serii Wsiąść do Pociągu. W tej niezwykle dynamicznej planszówce wykorzystujemy rozwijającą się sieć transportu miejskiego, by odwiedzać najważniejsze punkty turystyczne i zbierać karty w kolorach francuskiej flagi. A to wszystko, by dotrwać do lata i wspólnie świętować lipcową rocznicę zdobycia Bastylii!

O tym, że wraz z nadejściem wiosny budzi się życie na lądzie, nie trzeba nikogo przekonywać: gołym okiem widać zazielenione trawniki i pierwsze pąki na drzewach, słychać też coraz wyraźniej ptasie trele. A co w tym czasie dzieje się pod wodą? Jeśli interesują Was oceaniczne ekosystemy, świetnym wyborem będzie Aqua – niezwykle przyjemna gra kafelkowa poruszająca temat bioróżnorodności. Podczas zabawy każdy z uczestników buduje własną rafę koralową, aby stworzyć idealne warunki i przyciągnąć większe zwierzęta zamieszkujące głębiny. Na graczy czeka mnóstwo przyjemnego kombinowania, by z prostych mechanizmów wyciągnąć jak najwięcej punktów!

A skoro już mowa o morzach i oceanach, wraz ze zmianą pory roku wielkimi krokami zbliża się początek letniego sezonu! Już niebawem w kurortach znów otworzą się Wasze ukochane budki z goframi i knajpy, w których będzie można zjeść świeżą rybę. Ich właściciele i obsługa będą mieli pełne ręce roboty! Jeśli chcecie poczuć, jak to jest, koniecznie zagrajcie z przyjaciółmi w Małą karczmę – prostą karciankę, w której będziecie starali się jak najlepiej rozmieścić klientów, by zgarnąć najwyższe napiwki. Ale uwaga, nie odpowiadamy za ewentualne zerwane znajomości! Gra opiera się na negatywnej interakcji, więc emocji przy stole może być naprawdę dużo.


Idź na wiosenny piknik, weź planszówki

Nie winimy nikogo, kto wiosną przy pierwszej nadarzającej się okazji wybiega z domu, by korzystać ze słońca. Jednak w plener również warto zabrać planszówkę – choćby po to, by rozegrać partię lub dwie w pięknych okolicznościach przyrody. 

Z wycieczką na kwietną łąkę doskonale skomponuje się Pachnący ogród – relaksująca gra karciana o prostych zasadach, w której tworzymy florystyczne zestawy. Podczas pierwszej rozgrywki mamy do przyswojenia dosłownie kilka reguł, a cały urok zabawy tkwi w decyzjach, które będziemy podejmowali w kolejnych turach. Gromadzenie odpowiednich zestawów kart, by realizować dostępne cele, oferuje wiele możliwości taktycznych, a barwne ilustracje kwiatów dodatkowo podbijają wiosenny klimat.

Pięknem przyrody możemy cieszyć się nie tylko na polach i łąkach, ale również w cieniu drzew. Warto jednak uważać, by nie niepokoić okolicznych zwierząt i… nie zostać zjedzonym w najmniej oczekiwanym momencie! Ostrożności i bacznego obserwowania sytuacji uczy nas niepozorna karcianka Je się w lesie, w której nadrzędnym celem jest skuteczne polowanie. Każdy z graczy dysponuje identycznym zestawem zwierzaków złożonym z misia, wilka, rysia sowy oraz myszy. W kolejnych rundach musimy sprytnie je zagrywać, starając się przewidzieć, kogo mogli wysłać na łowy nasi przeciwnicy. Zgodnie z regułami rządzącymi przyrodą, duże drapieżniki polują na mniejsze zwierzęta, te są jednak zwinne i z łatwością mogą się wymknąć!

Wyprawy w plener mogą się też łączyć z aktywnością fizyczną. Więcej słońca to więcej energii, nic dziwnego, że człowiek ma czasem ochotę po prostu skakać z radości w pogodny dzień. Z naszych obserwacji wynika, że równie chętnie skaczą niektóre zwierzęta! O pewnym nieoczywistym gatunku opowiadają Świnie na trampolinie – zręcznościowa zabawa, która pozwala w doskonałej atmosferze ćwiczyć koordynację i celność. Podczas rozgrywek staramy się odpowiednio wycelować zwierzaki, by wylądowały prosto w dołku pełnym błota. Szalona zabawa gwarantuje mnóstwo śmiechu, ale uważajcie, by Wasze świnki nie odskoczyły zbyt daleko – słyszeliśmy, że inne zwierzaki, a szczególnie pieski, lubią je podkradać i podgryzać im ogonki!


Wiosenny nastrój niezależnie od okoliczności – gry na niepogodę

No dobrze, a co w sytuacji, gdy przysłowie „w marcu jak w garncu” staje się rzeczywistością i pogoda gasi nasz entuzjazm, utrudniając wypoczynek na świeżym powietrzu? Albo gdy złapie nas alergia (ach, te pyłki!) lub przeziębienie (bo za lekko się ubraliśmy?). W takim przypadku nie pozostaje nam nic innego, jak zostać w domu, przyrodę podziwiać spod koca, a czas spędzić przy bardziej rozbudowanych planszówkach!

Do wspólnych rozgrywek z młodszymi odkrywcami natury świetnie sprawdzi się Moje małe Everdell – rodzinna wersja popularnej gry strategicznej, w której rozwijamy leśne osady zamieszkałe przez urocze zwierzęta. W tym przypadku gracze rywalizują o to, kto stworzy najwspanialsze wymyślone miasto. Aby tego dokonać, musimy sprytnie zarządzać surowcami i wybierać odpowiednie karty. Podobnie jak „dorosła” wersja, również ta odsłona serii cieszy oko dopracowanymi elementami: grafiki kuszą niczym najpiękniejsze książki z bajkami, a miniaturowe jagódki przywodzą na myśl ciepłe, letnie wieczory.

Nieco bardziej zaawansowani gracze mogą wybrać się na wyjątkowy spacer na Łąkę, by w pełni cieszyć się urokami dzikiej przyrody. I to bez ryzyka złapania alergii lub zmoknięcia! W tej przepięknie ilustrowanej planszówce wcielamy się w obserwatorów natury i wyruszamy na wyprawę, by przyglądać się rozmaitym gatunkom roślin oraz zwierząt. Z jednej strony jest to wyścig, w którym staramy się jak najszybciej zrealizować cele, z drugiej zaś staramy się zaprosić najciekawsze gatunki zwierząt przygotowując im dogodne siedlisko. Ponadto specjalny indeks kart pozwala nam poszerzyć wiedzę o przyrodzie!

Z kolei dla wytrawnych graczy i wszelkich fanów rozbudowanych rozgrywek mamy najbardziej wiosenną planszówkę w całym zestawieniu: Revive! Ta strategiczna gra zaprasza nas do świata, który przez stulecia pozostawał skuty lodem i właśnie się odradza – zupełnie jak my po długich miesiącach zimy. Bez wychodzenia z domu będziemy mieli zatem okazję wcielić się w przywódców ocalałych plemion, którzy w trudnych warunkach poszukują śladów dawnych cywilizacji i starają się rozwijać mimo przeciwności. 


Jeśli i Wy chcecie już wyjść z domu, szukacie wiosennych aktywności albo zwyczajnie ciągnie Was do planszówek, mamy jeszcze jedno polecenie! Już niebawem, w weekend 20-21 kwietnia, szykujemy dla Was kolejną edycję Planszowej GDAreny, czyli naszej lokalnej imprezy dla miłośników gier bez prądu. Nie ma chyba lepszego sposobu na świętowanie wiosny niż wspólne spotkanie przy planszy, zapraszamy więc na stronę wydarzenia i do nas, nad morze!