Mocne strony i synergie

imperialnych oddziałów

w Star Wars: Shatterpoint!


W dzisiejszym przeglądzie jednostek w Star Wars: Shatterpoint przyjrzymy się bliżej jednemu z filarów Imperium Galaktycznego, jakim są oddziały szturmowców, wzbudzające powszechny strach. W przypadku tej formacji struktura jest jasna: każdym z elitarnych oddziałów dowodzi sierżant, który wykazał się wyjątkowymi zdolnościami i nieprzeciętną lojalnością.

Szturmowców nie sposób pomylić z nikim innym ze względu na charakterystyczny biały pancerz, widywany równie często w pobliżu imperialnego personelu wyższej rangi, jak i w walce, w czasie większych starć. Pod czujnym okiem sierżantów żołnierze są gotowi za wszelką cenę chronić swoich przełożonych, nawet jeśli będzie to oznaczało stawanie w pierwszej linii ognia. I choć w szeregach szturmowców istnieje wyraźna struktura, nawet ci najniżej postawieni są wyposażeni w uszczelnioną zbroję, dzięki której mogą przetrwać w bardzo różnych środowiskach, a także uniwersalne karabiny blasterowe E-11. Oprócz przeprowadzania interwencji w miejscach aktualnych i potencjalnych konfliktów szturmowcy są wykorzystywani do ochrony dużych statków kosmicznych takich jak chociażby gwiezdne niszczyciele, będące symbolem potęgi Imperium.

Jak już wspomnieliśmy, na czele każdego oddziału szturmowców stoi sierżant o wyjątkowym zestawie zdolności, które pozwalają mu skutecznie prowadzić do walki podległych żołnierzy. Tu nie ma miejsca na sentymenty – rolą dowódcy jest sprawne zarządzanie zespołem, a nie dbanie o wygodę podkomendnych. Niejednokrotnie będzie zmuszał ich do przekraczania własnych granic podczas Morderczego marszu – dzięki tej zdolności na początku aktywacji sierżanta jego imperialny sojusznik może się przemieścić, przyjmując w zamian niewielkie obrażenia. I choć pozornie taki manewr może wydawać się nieopłacalny, w wielu przypadkach zmiana pozycji może okazać się kluczowa dla przejęcia kontroli nad aktywnym celem misji lub przeprowadzenia Skoordynowanej ofensywy. Ta zdolność znacząco wpływa na siłę ognia szturmowców, o ile pozostają w pobliżu zarówno swojego dowódcy, jak i celu. 

Sierżant szturmowców może także wydać jeden punkt Mocy, by skorzystać z Imperialnej siły ognia, co pozwala na przygwożdżenie lub rozbrojenie przeciwnika pozostającego w pobliżu co najmniej dwóch sojuszników z cechą Imperium Galaktyczne. Dodatkowo, podobnie jak jego podwładni, cechuje się wyjątkową celnością podczas ataku. Powszechnie wiadomo, że Tylko szturmowcy Imperium strzelają tak celnie – jeśli ktoś twierdzi inaczej, z pewnością dał się omotać rebelianckiej propagandzie!

Styl walki sierżanta szturmowców, Bezpośrednie natarcie, odzwierciedla jego przeszkolenie i doświadczanie weterana, oferując bardzo przyzwoite statystyki, zwłaszcza w ataku dystansowym. Pancerz szturmowca jest wystarczająco wytrzymały, by nieco zniwelować skutki wrogiej ofensywy. I choć dowódca preferuje atak z dystansu przy użyciu karabinu blasterowego E-11, przebyty trening bojowy pozwala mu także na skuteczną walkę wręcz. 

Bezpośrednie natarcie oferuje również ciekawe drzewko wyników walki, które pozwala na wybór alternatywnych ścieżek w zależności od sytuacji. Nie znajdziemy tu spektakularnego potencjału w zadawaniu obrażeń, ale za to pojawia się wiele opcji wsparcia takich jak leczenie czy zmiana pozycji. Mamy też okazję odepchnąć przeciwnika i nałożyć na niego zagrożenie, jeśli pozbywanie się obrażeń nie jest chwilowo naszym priorytetem. 

I choć te statystyki robią bardzo pozytywne wrażenie, kim byłby dowódca bez swoich podkomendnych? Dopiero z oddziałem szturmowców u boku nasz sierżant może zaprezentować pełnię swojego potencjału.

Nie jest tajemnicą, że szturmowcy są wyjątkowo zdyscyplinowani, a trudny trening przyzwyczaił ich do bólu. Z powodzeniem realizują więc Taktyki szturmowe, które pozwalają im na wykonanie zrywu za cenę przyjęcia drobnych obrażeń. Co więcej, dzięki takiemu manewrowi mogą wykonać akcję skupienia, a ta z kolei doskonale łączy się z celnością, jaką zapewnia im wspomniana wcześniej zdolność Tylko szturmowcy Imperium strzelają tak celnie. Jeśli dodamy do tego efekty Morderczego marszu, do którego może zmusić ich dowódca, otrzymamy niezwykle mobilne jednostki zdolne do przeprowadzenia solidnego, skoordynowanego ataku. Nagle nazwa „szturmowiec” staje się całkowicie jasna, prawda?

Ciekawą opcją jest także Za Imperium! – zdolność aktywacyjna, dzięki której żołnierze związani walką wręcz mogą złapać nieco oddechu. Pozwala ona na odepchnięcie jednego z przeciwników, co może wystawić go na stary dobry ostrzał. 

Wszyscy szturmowcy korzystają z tego samego sprzętu i przechodzą klasyczny Trening szturmowy, co sprawia, że walczą w podobny, wyćwiczony sposób. Karabin blasterowy E-11 oferuje solidną tabelę wyszkolenia w ataku dystansowym i pozwala na przygwożdżenie wroga oraz natychmiastowe zadawanie obrażeń. I choć bazowe statystyki ataku mogą wydawać się skromne, należy pamiętać o możliwościach ich zwiększania za pomocą Taktyk szturmowych, dodatkowej celności, a także Skoordynowanej ofensywie, którą może przeprowadzić sierżant. Strategiczne podejście i łączenie dostępnych opcji będzie w tym przypadku kluczem do zwycięstwa. 


W całej galaktyce możesz usłyszeć kłamliwe, oszczercze opinie na temat szturmowców, śmiało drwiące z tych elitarnych oddziałów. Prawda jest jednak taka, że ci żołnierze mogą stanowić spore zagrożenie i z pewnością nie raz namieszają na stołach podczas rozgrywek w Star Wars: Shatterpoint. Możesz śmiało łączyć ich z imperialnymi dowódcami takimi jak Darth Vader, sługa Imperatora, który towarzyszy im w zestawie dodatkowym Strach i trupy. Ten i inne produkty z serii możesz zamówić na przykład tutaj, w naszym sklepie.