Zdolności i style walki

mrocznego dowódcy

w Star Wars: Shatterpoint!


W dzisiejszym przeglądzie jednostek w Star Wars: Shatterpoint omawiamy prawdopodobnie najbardziej ikoniczne wcielenie Dartha Vadera – to, w którym po raz pierwszy prezentuje pełnię swoich możliwości jako prawa ręka Imperatora. Oto potężny Sith w czarnej zbroi, budzący jednakową grozę zarówno we wrogich rebeliantach, jak i we własnych szeregach, wśród oficerów służących Imperium.

Jako sługa Imperatora Vader przeszedł znaczącą przemianę: nie wygląda i nie funkcjonuje jak śmiertelnik, a jego wspomagane ciało skryte pod charakterystycznym strojem każe się zastanowić, czy wciąż mamy do czynienia z człowiekiem, czy jednak z maszyną. Ten nieugięty wojownik stał się prawdziwym symbolem władzy – zwykle sama jego postawa wystarcza, by zmusić przeciwników do poddania się. Jeśli zaś znajdzie się śmiałek, który spróbuje mu się przeciwstawić, Vader nie zawaha się przed skorzystaniem z ciemnej strony Mocy, by zmusić go do posłuszeństwa. Dawno już odrzucił wszelkie pozostałości swojej poprzedniej tożsamości i ideały, którymi kierował się jako Anakin Skywalker. Dziś jest gotów bezwzględnie wyeliminować każdego, kto zagraża Imperatorowi, niezależnie czy będzie to przedstawiciel Rebelii, czy zdrajca w imperialnych szeregach. 

Jak można oczekiwać, Darth Vader świetnie sprawdzi się w agresywnej walce i będzie doskonałym wyborem dla graczy, którzy wolą przejmować inicjatywę i atakować przeciwnika. Naszego bohatera napędzają Gniew, nienawiść, agresja – dzięki tej zdolności aktywacyjnej ma on możliwość szybkiego zbliżenia się do wroga i wykonania ataku z użyciem dodatkowych kości. Taki manewr wiąże się jednak z pewnym ryzykiem – jeśli w rzucie pojawi się jakakolwiek porażka, Vader będzie musiał przyjąć na siebie Zagrożenie. Sługa Imperatora pozostaje jednak nieugięty i zawsze jest gotów do walki, bo wie, że Tylko głupiec opuszcza broń. Dzięki tej zdolności reakcyjnej także jego przeciwnicy muszą wystrzegać się porażek podczas rzutów ataku, bo jeśli na kościach wypadnie im choć jedna, będą musieli przyjąć na siebie aż trzy obrażenia.

Zdolność taktyczna Vadera, Nie znasz ciemnej strony Mocy, odzwierciedla jego odporność i pozwala usuwać obrażenia, a także odświeżać punkty Mocy na początku każdej aktywacji. Dzięki temu sługa Imperatora może pozwolić sobie na śmiałe manewry i stawianie wysokich wymagań zarówno sobie, jak i podkomendnym, co obrazuje jego zdolność wrodzona Może uda mi się zwiększyć ich motywację. Vader może aktywować ją po osłabieniu wroga, by umożliwić imperialnemu sojusznikowi wykonanie zrywu i zajęcie lepszej pozycji. Niezwykle potężna jest także zdolność indywidualna sługi Imperatora, Nie możesz się wiecznie chować, która pozwala mu na wtasowanie się z powrotem do talii rozkazów, o ile nie osłabił żadnego wroga w czasie swojej aktywacji. W ten sposób polowanie na wybrany cel może trwać, a Vader pozostanie w grze znacznie dłużej, niż chcieliby tego jego przeciwnicy. 

Jako jednostka główna Darth Vader ma dostęp do dwóch stylów walki opartych na kreatywnym wykorzystaniu miecza świetlnego. Dzięki temu może łatwo dopasowywać się do sytuacji, prezentując jednocześnie swoje mistrzostwo w walce wręcz. Forma V Shien jest nieco bardziej elastyczna i pozwala skutecznie reagować na poczynania przeciwników, dzięki czemu łatwiej jest unikać ostrzału z blasterów. Wybierając ten styl walki, Vader cieszy się wyższymi statystykami obrony zarówno w starciu bezpośrednim, jak i dystansowym, jednak ze względu na możliwość wykonania spektakularnego rzutu mieczem świetlnym, forma ta sprawdzi się lepiej, gdy sługa Imperatora będzie pozostawał w pewnej odległości od przeciwników. W przypadku tego stylu mamy też dostęp do ciekawego drzewka wyników walki, oferującego dwie różne ścieżki. Rezygnując z części impetu w zadawaniu obrażeń możemy otrzymać szansę na dodatkowe leczenie (oprócz tego zawartego w tabeli wyszkolenia w obronie!). Gracz może też postawić na ofensywę i skorzystać z szeregu efektów nakładanych na przeciwnika: od przygwożdżenia, poprzez odepchnięcie aż po rozbrojenie. Na końcu tej ścieżki mamy też możliwość taktycznej zmiany pozycji. 

Drugi styl walki Vadera, Forma V Djem So, znacznie lepiej sprawdzi się po rozpoczęciu walki w zwarciu, pozwala bowiem zasypać przeciwnika szybkim gradem ciosów i zbudować znaczącą przewagę. Nie mamy tu możliwości rzucania mieczem świetlnym, a statystyki obronne są nieco słabsze, jednak zarówno liczba kości dostępnych w ataku bezpośrednim, jak i tabela wyszkolenia w ataku prezentują się znacznie lepiej. Gdy połączymy te statystyki z dodatkowymi kośćmi, które możemy zdobyć dzięki zdolności Gniew, nienawiść, agresja, otrzymamy wyjątkowo duży potencjał do zadawania obrażeń. Podkreśla go również drzewko wyników walki, które w tym przypadku jest niezwykle proste, a jednocześnie zabójczo skuteczne. Jedyny wybór, jaki oferuje, jest umiejscowiony w dalszej jego części i pozwala rozbroić przeciwnika lub wykonać skok – reszta pól skupia się na metodycznym zadawaniu solidnych obrażeń. I choć Forma V Djem So jest stylem zdecydowanie ofensywnym, jej tabela wyszkolenia w obronie pozwala skutecznie zablokować jeden lub dwa ataki nawet bez potencjału leczenia, jaki mieliśmy w przypadku Formy V Shien.


O słudze Imperatora moglibyśmy mówić jeszcze długo – to wyjątkowo silny przeciwnik, którego bardzo trudno powstrzymać, zwłaszcza jeśli obierze jasny cel. Przeciwstawienie się mu wymaga dużej odwagi (lub pewnej naiwności), ale jedno jest pewne: gdy stanie na polu bitwy, walka z pewnością będzie spektakularna! Jeśli chcesz dołączyć go do swoich oddziałów, wszystkie niezbędne elementy znajdziesz w zestawie dodatkowym Star Wars: Shatterpoint - Strach i trupy. Ten i inne produkty z serii możesz zamówić na przykład tutaj, w naszym sklepie.