Mocne strony i synergie

służek

w Star Wars: Shatterpoint!


Nie zawsze wygląd świadczy o naszej sile! Bohaterki dzisiejszego przeglądu jednostek w Star Wars: Shatterpoint, królewskie służki z Naboo ze stojącą na ich czele Sabé, sprawiają wrażenie bezbronnych. Tak naprawdę są to jednak wykwalifikowane i zdyscyplinowane wojowniczki całkowicie oddane ochronie swoich przywódców. Jako straż przyboczna królowej Padmé Amidali towarzyszą jej podczas podróży, tworząc zgraną grupę zarówno w czasie pokoju jak i wtedy, gdy zostaną zmuszone do walki.

Padmé Amidalę i Sabé łączy wyjątkowa więź – nieprzypadkowo strażniczka tak bardzo przypomina swoją królową. Dzięki temu nie tylko sprawnie dowodzi oddziałami służek, ale też od czasu do czasu zastępuje władczynię, gdy ta ma do wykonania ważne misje wymagające zachowania anonimowości. I choć na pierwszy rzut oka nie stanowi zagrożenia, Sabé zawsze ma przy sobie ukrytą broń i jest gotowa w każdej chwili, z narażeniem życia stanąć w obronie królowej. Zwłaszcza że posiada nie lada umiejętności: jest wykwalifikowaną strzelczynią, a także mistrzynią walki wręcz. 

Gdy Sabé staje na czele oddziału służek, Wierne obrończynie działają sprawnie, w wyjątkowo skoordynowany sposób, porozumiewając się między sobą za pomocą subtelnych gestów. Dzięki dużej dyscyplinie są w stanie błyskawicznie przemieścić się w kierunku królowej, by ją osłonić lub dołączyć do niej w boju. Z kolei zdolność Ochroniarz pozwala strażniczce na skuteczne wsparcie jednostek głównych i dodatkowych, do których została przydzielona – jeśli znajduje się w pobliżu, zapewnia im osłonę. Właśnie dlatego zwykle stara się trzymać blisko podopiecznych, aby ułatwić im przeprowadzanie skutecznych ataków.

Pozostawanie w pobliżu innych jednostek wymaga szybkiego reagowania na zmienną sytuację wokół – pomóc w tym może zdolność reakcyjna Skoordynowane natarcie. Pozwala ona Sabé na wykonanie zrywu, ilekroć znajduje się nieopodal atakowanego wroga. Dzięki temu może oddalić się od niebezpiecznej sytuacji, zbliżyć się do któregoś z aktywnych celów lub zająć dogodniejszą pozycję zanim sama włączy się do walki. Jeśli ma wybór, woli atakować z podwyższenia, zwłaszcza że Odsłonięta flanka zapewnia jej dodatkowe atuty: celność oraz możliwość wykonania akcji skupienia. 

Zastępowanie królowej, by posłużyć jako Przynęta, to nie tylko jeden z obowiązków Sabé, ale też styl jej walki. Już na pierwszy rzut oka łatwo zauważyć, że strażniczka jest niemal równie skuteczna w ataku dystansowym, jak i w potencjalnym zwarciu, choć prawdopodobnie więcej obrażeń zada przeciwnikom korzystając z Pistoletu blaterowego ELG-3A. Z kolei drzewko wyników walki pozwala na ciekawy wybór między zadawaniem solidnych obrażeń z możliwością przemieszczenia się, a nakładaniem na wroga rozmaitych stanów i odpychaniem go. Jak na strażniczkę przystało, Sabé przeszła też Trening defensywny, co zaowocowało solidną tabelą wyszkolenia w obronie, umożliwiającą zmianę krytycznych trafień wroga w porażki, a na najwyższym poziomie również taktyczne przemieszczanie się. 

Choć jest główną strażniczką królowej, Sabé rzadko działa w pojedynkę. Zwykle towarzyszą jej oddziały Królewskich służek z Naboo, zawsze gotowe do walki przy użyciu ukrytych pistoletów blasterowych.

Nadrzędnym celem służek jest bezwzględna ochrona powierzonych im jednostek – nawet jeśli będzie to oznaczało narażenie własnego bezpieczeństwa. Zawsze będą starały się związać wroga w zwarciu, co pozwoli im na przeprowadzenie Interwencji uniemożliwiającej mu obieranie za cel jednostek głównych i dodatkowych. Zanim jednak zbliżą się do przeciwnika, warto by, podobnie jak Sabé, zajęły dogodną pozycję na podwyższeniu, która pozwoli im poprawić statystyki ofensywne dzięki skorzystaniu z Odsłoniętej flanki. Królewskie służki mogą też przeprowadzić Skoordynowany ostrzał, by wesprzeć sojusznika w ataku, rozbrajając wroga, który jest jego celem. Wszystkie te zdolności czynią z nich cenne jednostki wspierające, które skutecznie utrudniają poczyniania przeciwnika i mogą przechylić szalę zwycięstwa na naszą korzyść. 

Nie ma wątpliwości, że Królewskie służki z Naboo cechuje Bezwzględne oddanie – ten styl walki najlepiej udowadnia, że są sprawnymi wojowniczkami mimo niepozornego wyglądu. Przypisane do niego drzewko wyników walki jest niezwykle proste i nie daje wielu okazji do zadawania obrażeń, ale w zamian już od początku pozwala na wybór między dwiema ważnymi opcjami. Służki mogą zdecydować się na wykonanie akcji leczenia lub zajęcie dogodniejszej pozycji przez skok. Dalej mamy też szansę na rozbrojenie wroga, nałożenie na niego zagrożenia oraz przemieszczenie się. 


To wszystko, co przygotowaliśmy na temat służek, które dzielnie stoją u boku Padmé Amidali. Zarówno bohaterki dzisiejszego przeglądu jednostek, jak i samą królową, znajdziesz w zestawie dodatkowym Star Wars: Shatterpoint - Jesteśmy odważne. Ten i inne produkty z serii możesz zamówić na przykład tutaj, w naszym sklepie.