Zdolności i style walki

królowej Naboo

w Star Wars: Shatterpoint!


W dzisiejszym przeglądzie jednostek w Star Wars: Shatterpoint przyjrzymy się bliżej jednej z najbardziej fascynujących przywódczyń Republiki Galaktycznej. Oto ta, która znalazła się w centrum wydarzeń na zawsze zmieniających oblicze świata: królowa Padmé Amidala!

Ci, którzy znają królową wyłącznie jako skuteczną polityczkę, mogą nie doceniać jej potencjału w walce. Tymczasem Padmé, choć niezaprzeczalnie była znakomitą przywódczynią i dzielnie służyła ludowi Naboo, brała też udział w wielu bitwach mających na celu udaremnienie inwazji Federacji Handlowej. Również w czasie Wojen Klonów angażowała się w tajne operacje. I choć zawsze była orędowniczką pokojowych rozwiązań, jest gotowa chwycić za broń, gdy zajdzie taka potrzeba – zwłaszcza jeśli zostanie zmuszona do walki w obronie tych, którym służy. To właśnie odwaga i inteligencja Padmé zwróciły uwagę młodego Jedi Anakina Skywalkera i sprawiły, że się w niej zakochał, a następnie wziął z nią potajemny ślub.

Mimo młodego wieku królowa Amidala zdążyła udowodnić, że jej głos jest wystarczająco silny, by mogła skutecznie dowodzić i koordynować działania lojalnych oddziałów Republiki, wydając Królewskie rozkazy. Dzięki nim wyjątkowo satysfakcjonujące jest zarządzanie oddziałem złożonym z Padmé, jej lojalnej strażniczki Sabé oraz królewskich służek z Naboo. Kobiety sprawnie zajmują dogodne pozycje, koncentrując się na ochronie swojej przywódczyni, a następnie płynnie przechodzą do skoordynowanego ataku, wykorzystując cały arsenał różnorodnych umiejętności, które świetnie się uzupełniają. 

Aby podkreślić tę wyjątkową zależność, Padmé ma dostęp do Skoordynowanego ostrzału – specjalnej zdolności reakcyjnej, pozwalającej na zadawanie dodatkowych obrażeń zawsze gdy pobliska służka zaatakuje przeciwnika. Oprócz tego królową cechują pewna ręka i dobre oko, pozwalające wykonywać Celne strzały. Dzięki nim po przeprowadzeniu akcji skupienia zyskuje dwie dodatkowe kości w ataku dystansowym i może natychmiast wykonać zryw, który pozwoli jej zająć dogodniejszą pozycję przed oddaniem strzału. I choć wszystkie te umiejętności są niezwykle przydatne w walce, o sile Padmé najlepiej świadczy to, że zawsze działa W służbie ludu. Ta zdolność indywidualna oferuje różne korzyści w zależności od aktywnego stylu walki królowej i pozwala sojuszniczym jednostkom wspierającym skuteczniej przejmować kontrolę nad aktywnymi celami (w ramach Wiary w dyplomację) lub wzmacniać ich ataki (podczas Agresywnych negocjacji).

Oba style walki Padmé Amidali odzwierciedlają dyplomację popartą siłą – gdy racjonalna argumentacja zawiedzie, nasza królowa jest gotowa sięgnąć po broń i oddać celny strzał. Choć woli atakować z dystansu, nie jest bezbronna w bezpośrednim starciu. 

Jak sama nazwa wskazuje, Agresywne negocjacje to styl ukierunkowany bardziej ofensywnie: zapewnia więcej kości podczas strzałów, tabela wyszkolenia w ataku dystansowym nastawiona jest na krytyczne trafienia, a drzewko wyników walki oferuje większy potencjał w zadawaniu obrażeń. Dzięki temu styl ten sprawdzi się wyśmienicie za każdym razem, gdy sytuacja na planszy zacznie się zaogniać. Warto zwrócić uwagę na możliwości taktyczne na drzewku wyników walki: część impetu naszych ataków możemy poświęcić, by zyskać szansę na nałożenie na wroga zagrożenia, odepchnięcie go oraz wykonanie akcji leczenia. 

Drugi styl walki Padmé, Wiara w dyplomację, jest nieco mniej agresywny, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę tabelę wyszkolenia w ataku dystansowym. Drzewko wyników walki nadal pozwala jednak na zadawanie solidnych obrażeń i oferuje kilka ciekawych rozwiązań strategicznych. W ramach tego stylu królowa może wykonać aż trzy odepchnięcia wroga, w tym jedno na samym początku, ma też szansę na przygwożdżenie i rozbrojenie go. Biorąc to wszystko pod uwagę szybko zdajemy sobie sprawę, że potencjał ofensywny tego stylu walki jest tylko nieco mniejszy niż w przypadku Agresywnych negocjacji. W zamian otrzymujemy dodatkowe możliwości leczenia w ramach tabeli wyszkolenia w obronie. 


Najważniejszym wnioskiem płynącym z dzisiejszego artykułu jest ten, by nigdy nie lekceważyć królowej Naboo, zwłaszcza gdy walczy u boku strażniczki Sabé oraz królewskich służek. Nie daj się zwieść logicznym argumentom i nie rozpraszaj się pięknym strojem Padmé – zamiast tego miej oko na pistolet blasterowy, który zawsze nosi przy sobie. 

Jeśli chcesz dołączyć królową Padmé Amidalę do swoich rozgrywek w Star Wars: Shatterpoint, znajdziesz ją w otoczeniu służek z Naboo w zestawie dodatkowym Jesteśmy odważne. Ten i inne produkty z serii możesz zamówić na przykład tutaj, w naszym sklepie.