Zdolności i style walki

bohatera rebeliantów

w Star Wars: Shatterpoint!


W dzisiejszym przeglądzie jednostek w Star Wars: Shatterpoint przyjrzymy się bliżej jednej z najważniejszych postaci w całej historii Imperium Galaktycznego i Sojuszu Rebeliantów. To Luke Skywalker, Rycerz Jedi, który właśnie zaczyna odzyskiwać pełnię sił po czasie spędzonym na Dagobah razem z Mistrzem Yodą. 

Na przestrzeni lat nasz bohater przeszedł długą drogę, by ostatecznie stać się ostatnią nadzieją zdziesiątkowanego Zakonu Jedi. I choć wiele osób przyczyniło się do jego sukcesu, tak szybki rozwój nadal jest uznawany za niezwykły. Szkolenie Luke’a od początku było trudne: ledwie stał się padawanem Obi-Wana, gdy jego Mistrz stracił życie w walce z Darthem Vaderem, poświęcając się, by inni mogli bezpiecznie opuścić Gwiazdę Śmierci. Skywalker szybko zyskał nowego nauczyciela w postaci Mistrza Yody, a szkolenie pod jego okiem było źródłem wielu cennych doświadczeń. Straszne wizje związane z utratą najbliższych nigdy jednak go nie opuściły i ostatecznie stały się przyczyną przedwczesnego zarzucenia przez niego szkolenia. Moc wciąż jednak towarzyszyła młodemu Jedi – być może ze względu na jego wyjątkowe pochodzenie, a może dzięki niezłomności, niezachwianej lojalności i wyjątkowemu ukierunkowaniu na cel.

Jako Rycerz Jedi Luke Skywalker wypracował swój unikalny styl walki, który zdaje się łączyć całkowicie przeciwstawne wpływy jego ojca, Anakina, i Mistrza Obi-Wana. Cechuje go duża mobilność, która ułatwia skuteczne uniki, oraz metodyczne wybieranie celu i momentu ataku (choć kiedy trzeba, nasz bohater potrafi przeprowadzić agresywną szarżę). Jego zdolność taktyczna Powrót Jedi odzwierciedla połączenie z Mocą – na początku aktywacji umysł Luke’a jest wciąż świeży i spokojny, co pozwala mu wykonać taktyczne przemieszczenie i odświeżyć punkt Mocy. Takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej, jeśli Luke pojawi się na polu walki po którymś z sojuszników, zwłaszcza jeśli ten skorzystał wcześniej z Mocy. Z kolei aktywacyjna zdolność Możesz mieć z tego zysk albo cię zniszczę świetnie sprawdzi się podczas przejmowania kontroli nad aktywnym celem misji. Korzystając z niej, Luke wspaniałomyślnie daje wrogom szansę na ucieczkę zanim przejdzie do ofensywy. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się stanąć mu na drodze, będzie musiał zmierzyć się z siłą Rycerza Jedi atakującego przy użyciu 5 kości.

Wyjątkowe połączenie Luke’a z Mocą, które zapewnia mu ponadprzeciętną świadomość otaczających go zagrożeń, odzwierciedla zdolność Jestem Jedi, jak przede mną mój ojciec. Dzięki niej nasz bohater jest odporny na zagrożenie lub przygwożdżenie w zależności od tego, gdzie aktualnie znajduje się jego karta rozkazu. Do kompletu Luke posiada także dwie ciekawe, defensywne zdolności reakcyjne. Odbicie, często spotykane u jednostek, które opanowały walkę mieczem świetlnym w stylu Formy III Soresu, pozwala potencjalnie przekierować część impetu ataku dystansowego na jednostkę, która go zainicjowała. Z kolei zdolność Nie będę z tobą walczyć daje Rycerzowi Jedi szansę na ucieczkę i wykonanie podwójnego leczenia w zamian za jeden punkt Mocy, o ile jego przeciwnik atakujący bezpośrednio wyrzuci przynajmniej jedną porażkę. 

Dwa style walki, z których korzysta Luke Skywalker, również zdają się odzwierciedlać jego skrajne drogi rozwoju. Za „podstawową” można w jego przypadku uznać Formę III Soresu – defensywny styl walki mieczem świetlnym, charakterystyczny dla Obi-Wana Kenobiego. Walcząc w ten sposób, Luke zachowuje pełną kontrolę nad starciem: z jednej strony może precyzyjnie wybrać idealny moment, by zaatakować, z drugiej zaś cały czas jest w stanie chronić się przed ciosami przeciwnika. Ten styl walki ma wyższe statystyki defensywne oraz w ataku bezpośrednim, a także solidną tabelę wyszkolenia w obronie, jednak korzystający z niego Rycerz Jedi wciąż ma szansę na zadawanie znaczących obrażeń. Potencjał ataku jest co prawda mniejszy niż w przypadku Formy V Djem So, ale tabela wyszkolenia w ataku bezpośrednim oferuje spójne wartości zapewniające trafienia krytyczne. Ciekawe jest także drzewko wyników walki, które pozwala na elastyczne dopasowanie efektów do aktualnej strategii i sytuacji. Nasz bohater może skorzystać z akcji leczenia lub zdecydować się na odepchnięcie wroga, a następnie przygwożdżenie i rozbrojenie go. 

Alternatywą dla defensywnej Formy III Soresu jest Forma V Djem So – agresywny styl, który Luke poznał w wyjątkowo trudnych okolicznościach, gdy stracił rękę w walce z Darthem Vaderem. Wykorzystując go, nasz bohater może przeprowadzić gwałtowny atak i przytłoczyć przeciwnika serią niezwykle silnych ciosów. I choć styl ten jest silnie związany z ciemną stroną Mocy, Luke nauczył się równoważyć agresję współczuciem, dzięki czemu przeciwstawia się woli Dartha Vadera oraz Imperatora. Decydując się na korzystanie z Formy V Djem So, Luke rezygnuje z części potencjału defensywnego na rzecz solidnego wsparcia w ataku i możliwości korzystania z drzewka wyników walki o miażdżącym potencjale w zadawaniu obrażeń. Znajdziemy na nim także kilka zdolności taktycznych – co prawda nie mamy tu do wyboru odepchnięcia przeciwnika, ale sam Luke może się przemieścić, a następnie nałożyć na wroga zagrożenie lub rozbroić go. Całość kończy się szansą na wykonanie skoku, co doskonale łączy się z ogólną mobilnością Rycerza Jedi.

Ciekawym rozwiązaniem będzie naprzemienne korzystanie z obu stylów walki Luke’a Skywalkera, co w przekonujący sposób odzwierciedli sposób, w jaki działał podczas swoich najsłynniejszych potyczek. 


Niezmiennie zachwyca nas możliwość obserwowania, jak poszczególne postacie ożywają i realizują scenariusze znane z opowieści o Gwiezdnych Wojnach. W przypadku Luke’a z pewnością może pomóc umieszczenie go w jednym oddziale z sojusznikami znanymi z kanonu – na przykład tymi, którzy towarzyszą mu w zestawie Star Wars: Shatterpoint - Nieustraszeni i pomysłowi. Ten i inne produkty z serii możesz zamówić na przykład tutaj, w naszym sklepie.