Mocne strony i synergie

Kolektywu Cienia

w Star Wars: Shatterpoint!


Wierni nowemu przywódcy Mandalory i zawsze gotowi do walki… W dzisiejszym przeglądzie postaci w Star Wars: Shatterpoint gwiazdami będą przedstawiciele Kolektywu Cienia: Gar Saxon i Mandaloriańscy superkomandosi.

Po złożeniu przysięgi wierności Lordowi Maulowi Gar Saxon stał się jednym z najbardziej przerażających członków Kolektywu Cienia. To potężny wojownik i doświadczony przywódca, dowodzący elitarną jednostką mandaloriańskich superkomandosów. Jego podkomendni, podobnie jak sam Saxon, noszą czerwono-czarne zbroje, a czasem także hełmy z rogami, nawiązujące do wyglądu Maula i symbolizujące całkowite oddanie jego sprawie.

Mandalorianie pozostają pod silnym wpływem bojowych tradycji swojego ludu, a gdy widzą przywódcę w samym sercu starcia, ich duch walki rośnie. Odzwierciedla to zdolność taktyczna Saxona, Duma Mandalory, dzięki której na początku jego aktywacji sojuszniczy Mandalorianin może wykonać skok. Odpowiednie jej użycie jest niezbędne, by jak najlepiej wykorzystać każdą pojedynczą aktywację naszego bezlitosnego dowódcy. 

Głęboką wiarę w wojownicze tradycje Mandalory odzwierciedla też reakcyjna zdolność Saxona, Siła mandaloriańskiej jedności. To popularna umiejętność jednostek z cechą Mandalorianin, pozwalająca na wykonanie akcji skupienia bezpośrednio po ruchu, o ile znajdujemy się w pobliżu sojusznika, który również posiada tę cechę. Takie działanie jest darmowe i nie wlicza się do limitu akcji, który przysługuje nam w ramach jednej aktywacji, możemy więc skorzystać z niego więcej niż raz. To szczególnie ważne dla Gara Saxona ze względu na jego zdolność wrodzoną, Mam cię na celowniku. Dzięki niej przy każdym wykonaniu akcji skupienia otrzymuje on żeton przyczajenia zapewniający osłonę. Dodatkowo zdolność ta zapewnia mu celność na poziomie 2, co oznacza, że po wykonaniu akcji skupienia nasz dowódca może dodać aż 3 kości do rzutu podczas ataku. Taki bonus czyni z niego niezwykle niebezpieczną jednostkę, zwłaszcza gdy mówimy o ataku dystansowym. 

Jednak, jak przystało na silnego dowódcę, Gar Saxon stanowi zagrożenie nie tylko z daleka. Plecak odrzutowy pozwala mu na szybkie przemieszczanie, dzięki czemu może łatwo wesprzeć w walce swoich sojuszników. To rozsądna taktyka, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę jego zdolność wrodzoną, Grupowy łowca. Dzięki niej, atakując postać pozostającą w zwarciu z innym Mandalorianinem, nasz dowódca dodaje 2 kości do rzutu. Jeśli przyjrzymy się jego stylowi walki, Skoncentrowanemu natarciu, zobaczymy, że nawet bez tych bonusów Saxon może się pochwalić imponującymi statystykami w ataku bezpośrednim i dystansowym. W połączeniu ze zróżnicowanym drzewkiem wyników walki i stosunkowo niskim kosztem w punktach oddziału otrzymujemy obraz wszechstronnego wojownika, który z łatwością dopasuje się do wielu różnych grup.

Podkomendni Saxona, Mandaloriańscy superkomandosi, to jednostka skupiona na ataku bezpośrednim, dysponująca wieloma możliwościami zmniejszania dystansu i maksymalizowania swojej skuteczności bojowej. Ich wrodzona zdolność Zwycięstwo albo śmierć! zapewnia impet, czyli dodatkową kość w ataku bezpośrednim po wykonaniu akcji skupienia. Oprócz tego dysponują arsenałem charakterystycznymi dla Mandalorian: Plecakiem odrzutowym i Siłą mandaloriańskiej jedności, które pozwalają maksymalnie wykorzystać ich potencjał w ataku bezpośrednim. 

Gdy któraś z naszych postaci utknie w zwarciu z Mandaloriańskimi superkomandosami, dobrym pomysłem może się wydawać ucieczka. Warto jednak wziąć pod uwagę zdolność żołnierzy Kolektywu Cienia, Bez litości. Gdy postanowimy opuścić zwarcie za pomocą ruchu lub zrywu, musimy przyjąć 2 obrażenia. Mimo wszystko może się to okazać dobrym wyborem, zwłaszcza w przypadku słabszych jednostek, zwłaszcza gdy spojrzymy na siłę superkomandosów w ataku bezpośrednim. Ich styl walki, Destrukcyjna taktyka, pozwala zadawać solidne obrażenia, umożliwia też ucieczkę, gdy sytuacja zrobi się niebezpieczna. W połączeniu z kosztem punktowym 4 Mandalorianie z Kolektywu Cienia są dobrym wyborem dla każdego, kto potrzebuje w swoim oddziale bardzo mobilnych specjalistów od walki bezpośredniej.


To tyle, jeśli chodzi o nasze badanie ciemnej strony Mandalory. Premiera Star Wars: Shatterpoint zbliża się wielkimi krokami, a tymczasem przypominamy o trwającej przedsprzedaży! Swoją kopię gry możesz zamówić na przykład tutaj, w naszym sklepie.