Karciany cud Antoine’a Bauzy, który w 2011 roku zdobył nagrodę Spiel des Jahres, można śmiało zaliczyć do planszówkowych klasyków. Dzięki niemu mnóstwo osób zaczęło swoją przygodę z nowoczesnymi grami bez prądu. I choć od premiery minęło już ponad 10 lat, gra wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie, o czym świadczy liczba zarówno przyznawanych jej nagród, jak i pojawiających się na rynku dodatków.

Co to za tytuł? Oczywiście 7 Cudów Świata – gra planszowa, w której zarządzamy państwami-miastami, dbamy o ich zrównoważony rozwój i wznosimy monumentalne budowle świata starożytnego. Na przestrzeni lat na rynku pojawiło się wiele dodatków i samodzielnych produktów należących do tej serii. Jeśli zastanawiasz się, który wybrać, lub chcesz dowiedzieć się o nich czegoś więcej, poniżej znajdziesz zestawienie najważniejszych cech.


7 Cudów Świata – gra podstawowa i jej rozszerzenia

W grze 7 Cudów Świata rozbudowujemy swoje miasta na przestrzeni 3 Epok (w nowej edycji reprezentowanych przez brązowe, srebrne i złote karty). Akcja gry toczy się w starożytności, a celem uczestników jest wzniesienie jednego z cudów świata – choć nie tylko. Podczas zabawy będziemy starali się zapewnić miastu optymalny rozwój w zakresie nauki, kultury, handlu i w sferze militarnej. I choć brzmi to jak skomplikowana, wielowymiarowa rozgrywka, gra praktycznie pozbawiona jest przestojów. Wszystko dlatego, że uczestnicy rozgrywają swoje tury równocześnie, a główny mechanizm opiera się o wybór pojedynczej karty i ich wymianę między graczami.

Teraz czas na kilka słów o rozszerzeniach, które oferuje uniwersum 7 Cudów Świata. Dodatek doskonale wzbogaci i odświeży rozgrywkę bez przesadnego komplikowania jej. Każde z 4 pudełek oferuje nowe możliwości i doświadczenia. Co więcej, można je ze sobą łączyć! 

ważne persony – 7 Cudów Świata: Liderzy  

Rok po premierze podstawowej wersji gry Antoine Bauza postanowił wprowadzić do rozgrywek ważne osobistości świata starożytnego. W ten sposób powstał pierwszy dodatek: 7 Cudów Świata: Liderzy. Wraz z nim do gry dołączają historyczni przywódcy tacy jak Neron, Hypatia, Hammurabi czy Archimedes, a także wielcy wodzowie, naukowcy i myśliciele swoich czasów. Zagranie lidera to dodatkowa faza rozpoczynająca każdą Epokę. 

Wybierz ten dodatek, jeśli:

 • Cenisz sobie klimat w grach planszowych. Liderzy wprowadzają postacie historyczne: wielkich wodzów, naukowców i myślicieli.
 • Chcesz by Twoje strategie były jeszcze bardziej spójne. Przywódcy ukierunkowują graczy i są dodatkową wskazówką przy wyborze kart.
 • Szukasz rozszerzenia, które dobrze współgra z innymi odsłonami serii 7 Cudów Świata. Dodatki można łączyć dowolnie, ale ten będzie najprostszym uzupełnieniem pozostałych.

rozgrywki drużynowe 7 Cudów Świata: Miasta

Największą zmianą, jaką niesie ze sobą 7 Cudów Świata: Miasta, jest możliwość gry w dwuosobowych zespołach. Sama rozgrywka jest też nieco bardziej złożona poprzez wprowadzenie nowych, czarnych kart o silnych efektach. Gracze będą teraz rywalizowali na drodze dyplomacji, ale też z pomocą szpiegów i najemników. Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na rozgrywkę indywidualną, czy drużynową, z tym dodatkiem czeka Was więcej interakcji – nie tylko z sąsiadami! Z tego względu polecamy go raczej bardziej doświadczonym graczom.

Wybierz ten dodatek, jeśli:

 • Lubisz elementy kooperacyjne. Wariant drużynowy pozwoli Wam współpracować w parach, gdy gracie w 4 lub 6 osób.
 • Potrzebujesz nieco więcej interakcji między graczami. Miasta wprowadzają działania, które wpływają na wszystkich, nie tylko na sąsiadów.
 • Masz już pewne doświadczenie z grą 7 Cudów Świata. W tym dodatku znajdziesz sporo nowych elementów takich jak długi, przez które możesz tracić punkty zwycięstwa, dyplomację pozwalającą na unikanie konfliktów militarnych, a także całą plejadę szemranych typów takich jak najemnicy, szpiedzy i złodzieje, oferujących swoje usługi.

szerokie wody możliwości 7 Cudów Świata: Armada

Aby stale się rozwijać, miasta muszą zainwestować w budowę własnej floty, podróże dalekomorskie, nowy wymiar rywalizacji militarnej i odkrywanie nieznanych ziem. Wszystko to znajdziesz w 7 Cudów Świata: Armada – dodatku, który jest powszechnie uznawany za najbardziej rozbudowaną odsłonę serii. Jego balansowanie zajęło twórcom dobrych kilka lat, jednak efekt finalny zachwyca. Wraz z Armadą gracze zyskują możliwość interakcji ze wszystkimi przeciwnikami poprzez bitwy morskie, a specjalne plansze stoczni po raz kolejny zmuszą nas do dbania o równomierny rozwój w wielu różnych obszarach.

Wybierz ten dodatek, jeśli:

 • Szukasz naprawdę rozbudowanego rozszerzenia, które za jednym zamachem wprowadzi wiele nowych możliwości. Z tym dodatkiem będziesz rozwijać flotę na różnych obszarach, odkrywać nieznane miejsca i walczyć na morzu.
 • Cenisz sobie interakcję między graczami i chcesz wpływać na losy wszystkich uczestników zabawy. Armada pozwoli Ci na udział w bitwach morskich z każdym, nie tylko z sąsiadami.
 • Niestraszne Ci wydłużenie czasu gry. Z Armadą zamiast 30 minut pojedyncza partia zajmie Wam około 45. 

dodatek dla początkujących 7 Cudów Świata: Budowle

Najnowsze rozszerzenie w serii, czyli 7 Cudów Świata: Budowle, oferuje graczom więcej interakcji przez możliwość dołączenia do dużych projektów zwanych Wspólnymi Budowlami. Czy warto w nie inwestować? To najważniejsze pytanie, na które będzie trzeba odpowiedzieć sobie w kolejnych rundach. Udział w tych projektach nie jest obowiązkowy i zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem w razie niepowodzenia. 

Wybierz ten dodatek, jeśli:

 • Lubisz 7 Cudów Świata i szukasz swojego pierwszego rozszerzenia. To najprostsze z nich – łagodnie wzbogaca grę o jeden mechanizm.
 • Doceniasz element ryzyka w grach planszowych. Wspólne Budowle nie są pewną inwestycją, za każdym razem musisz zdecydować, czy opłaca się przekazać na nie część zasobów.
 • Pamiętasz rozszerzenie 7 Cudów Świata: Babel, które łączyło się z poprzednią edycją gry. Wspólne Budowle nawiązują do jednego z jego elementów. 

najlepsza gra dwuosobowa 7 Cudów Świata: Pojedynek

Jedną z ciekawszych odsłon serii jest 7 Cudów Świata: Pojedynek – gra dwuosobowa, która czerpie garściami ze swojego pierwowzoru, a jednocześnie pewnie stoi na własnych nogach. Jej kluczowym założeniem było zachowanie bogactwa możliwości znanych z oryginalnych 7 Cudów Świata, a także utrzymanie podobnego klimatu. Uczestnicy rozwijają swoje miasta poprzez wznoszenie kolejnych budynków, tworzą armie, rozwijają wiedzę naukową i budują cuda świata starożytnego. Jednak w tej wersji nie przekazują sobie nawzajem kart z ręki. Zamiast tego wszystkie dostępne karty leżą na stole, a uczestnicy naprzemiennie dobierają te, które są odkryte, starając się tworzyć jak najbardziej efektywne kombinacje. 

Istnieją 3 sposoby na wygranie partii: zdobycie znacznej przewagi militarnej lub naukowej albo zwycięstwo cywilne, czyli posiadanie większej liczby punktów na koniec III Epoki. W ten sposób gracze nie tylko muszą dbać o rozwój swojego miasta. Nawet na chwilę nie mogą stracić z oczy przeciwnika, by ten nie zyskał niebezpiecznej przewagi w którejś z kluczowych sfer.

Wybierz tę grę, jeśli:

 • Szukasz naprawdę dobrej gry dwuosobowej. Pojedynek powszechnie uznaje się za jedną z najlepszych gier dla par i duetów; jest doskonale zbalansowany i zapewnia mnóstwo emocji.
 • Lubisz klimat i mechanizmy 7 Cudów Świata, ale grasz głównie w 2 osoby. Gra świetnie nawiązuje do serii (znajdziesz tu znajome budynki, cuda i obszary rozwoju), a jednak zachowuje swój indywidualny charakter.
 • Cenisz sobie strategiczne wyzwania. Podczas rozgrywki cały czas musisz szukać równowagi między własnymi celami a pilnowaniem przeciwnika. 

poznaj sekrety bogów 7 Cudów Świata: Pojedynek - Panteon

W czasach starożytnych bóstwa odgrywały niezwykle ważną rolę. Aż dziwne, że nie miały swojego miejsca w serii Antoine’a Bauzy aż do premiery dodatku 7 Cudów Świata: Pojedynek - Panteon. Wraz z tym rozszerzeniem do głosu dochodzą bogowie, którzy swoimi mocami mogą wspierać wyznawców w rywalizujących ze sobą miastach. Zdobycie ich przychylności może okazać się kluczowe dla rozwoju naszej cywilizacji!

Wybierz ten dodatek, jeśli:

 • Chcesz rozbudować swoją grę o dodatkowe opcje i odświeżyć rozgrywkę. Walka o przychylność bóstw może przynieść graczom dodatkowe bonusy.
 • Cenisz sobie klimat w grach planszowych. Przedstawiciele każdej z mitologii zapewniają premie związane z innym elementem gry (mitologia rzymska wiąże się z siłą militarną, fenicka z finansami itp.), a karty bóstw są przepięknie ilustrowane.
 • Szukasz rozszerzenia do połączenia z Agorą. Oba dodatki można wykorzystywać jednocześnie.

polityczne rozgrywki 7 Cudów Świata: Pojedynek - Agora

Czas na spiski i intrygi! 7 Cudów Świata: Pojedynek - Agora wprowadza zupełnie nową drogę do zwycięstwa – dominację polityczną. Jeśli przejmiesz kontrolę nad wszystkimi 6 salami posiedzeń senatu, wygrywasz! Wraz z tym rozszerzeniem do gry dołączają też senatorowie, rywalizujący o wpływy. Możesz spróbować przejąć nad nimi kontrolę, by przegłosowali korzystne dla Ciebie dekrety, albo wezwać na pomoc spiskowców, którzy w odpowiednim momencie uruchomią zaplanowane działania.

Wybierz ten dodatek, jeśli:

 • Chcesz, by rywalizacja z drugim graczem była jeszcze bardziej zacięta. Agora sprawi, że każda podejmowana decyzja może okazać się kluczowa.
 • Chętnie zgłębisz temat politycznych intryg i walki o władzę. Kontrola pozycji w senacie, kluczowe dekrety i spiskowcy nadadzą zabawie klimatu.
 • Potrzebujesz jeszcze większego nacisku na strategiczny element gry. Nowa droga do zwycięstwa zmusza graczy do jeszcze baczniejszego pilnowania sytuacji na stole.

zabawa dla całej rodziny Architekci 7 Cudów Świata

Najnowsza z gier podstawowych, czyli Architekci 7 Cudów Świata to niezwykle przyjemna, rodzinna zabawa. W każdej rundzie nasze decyzje sprowadzają się do wybrania z 3 dostępnych kart tej, która zapewni nam najlepszy bonus i długofalowo przysłuży się realizacji naszych planów. Oprócz tego każdy uczestnik będzie próbował wznieść swój własny cud. Każda z 7 dostępnych budowli jest związana z innym obszarem gry i premiuje wykonywanie związanych z nim strategii. Na tle całej serii 7 Cudów Świata Architekci są zdecydowanie najprostszą i najprzyjemniejszą grą, przez co polecamy ich wszystkim, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rozwijaniem swoich cywilizacji. 

Wybierz tę grę, jeśli: 

 • Chcesz rozpocząć swoją przygodę z grami planszowymi. To prosta, a jednocześnie dynamiczna i angażująca zabawa, którą możesz zaproponować praktycznie każdemu.
 • Nie lubisz negatywnej interakcji. W tej grze niewiele jest możliwości wpływania na przeciwników, każdy skupia się na własnym rozwoju.
 • Chcesz zgłębić tajniki budowania prostych strategii. Kwintesencją Architektów jest baczne obserwowanie dostępnych kart i podejmowanie decyzji w oparciu o bonusy związane z posiadanym cudem.