Jak co roku w okresie przedświątecznym rozpoczynamy kampanię społeczną “planszówka pod każdą choinką”. Sami pomyślcie, czy może być lepszy prezent, niż taki, który nie tylko możemy od razu rozpakować, ale i użyć jeszcze podczas Wigilii? A do tego, z jego pomocą, wywołać uśmiechy na twarzach pozostałych domowników?

Jeśli wciąż szukasz inspiracji na planszówkowe upominki, przychodzimy z pomocą! Od początku grudnia na stronie rebel.pl działa specjalne Centrum Prezentowe, w którym znajdziesz specjalnie wyselekcjonowane produkty, podzielone na kategorie między innymi według wieku i stopnia zaawansowania potencjalnych obdarowywanych. Dodatkowo jeśli składając zamówienie wpiszesz w koszyku kod PREZENT, cena wszystkich propozycji obniży się o 15%. Magia świąt!


Dla początkujących graczy

Niezależnie od tego, jak długo trwa nasza przygoda z planszówkami, gdy chcemy zachęcić do tego hobby nową osobę, powinniśmy skupić się przede wszystkim na jej możliwościach i preferencjach. Nie rzucajmy ich od razu na głęboką wodę marsjańskich oceanów czy kosmicznych potyczek, pozwólmy odkrywać świat gier powoli, by zbyt szybko się nie zniechęciła.

W tym przypadku najlepiej sprawdzą się nieśmiertelne klasyki, tytuły znane i od lat niezmiennie popularne. Ich cechą charakterystyczną jest minimum zasad i maksimum radości z zabawy. A do tego możliwość rozegrania nawet kilkunastu partii pod rząd! Jeśli szukamy czegoś niewielkiego, idealną propozycją będą Dobble – możemy zabrać je wszędzie, a do tego zabawa z nimi będzie satysfakcjonująca zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Splendor to ciekawa opcja dla miłośników planowania i liczenia, a dzięki dużej zmienności układów nie ma szans, żeby szybko się znudził. Dobrym wyborem będzie również seria Wsiąść do Pociągu, która pozwoli nam spędzić długie godziny na budowaniu kolejowych tras. A gdy się przyjmie, mamy z głowy prezenty na najbliższe lata – po prostu będziemy mogli kupować kolejne dodatkowe mapy! :)

Gry idealne na początek przygody z planszówkami znajdziesz tutaj.


Dla graczy wagi lekkiej

Jeśli nasz obdarowywany ma już za sobą swoje pierwsze kroki w planszówkowym świecie, śmiało możemy pomyśleć o nieco bardziej rozbudowanych tytułach. W tej kategorii znajdziesz gry, które spodobają się zarówno mniej, jak i bardziej zaawansowanym – dla tych pierwszych będą dobrą kontynuacją planszówkowej przygody, a dla drugich miłą odskocznią od ciężkich i rozbudowanych tytułów.

Prezentem jak najbardziej na czasie, będzie tegoroczna premiera i tak się składa, że również najlepsza gra rodzinna według użytkowników portalu BoardGameGeek – Na skrzydłach. To idealny przykład nieco bardziej rozbudowanej rozgrywki, w której pojawia się kilka różnych dróg do zwycięstwa, a jednocześnie zawsze możemy wykonać jakiś ruch, który pozwoli nam zdobyć punkty. Z kolei dla tych, których ciekawią tematy budowania własnej cywilizacji i rozwijania jej, dobrym pierwszym krokiem będą Cyklady. To świetny wstęp do bardziej rozbudowanych, strategicznych tytułów, którego zasady są wyjątkowo przystępne i dobrze opisane.

Uniwersalne tytuły dla początkujących i zaawansowanych znajdziesz tutaj.


Dla graczy wagi ciężkiej

A co, jeśli mamy w swoim otoczeniu prawdziwego planszówkowego wyjadacza, który uwielbia wielowymiarowe gry pełne istotnych decyzji? Takim osobom z pewnością spodobają się bardziej rozbudowane tytuły, które oferują wiele dróg do zwycięstwa, a przy planszy zatrzymają nas na dłużej.

Każdy mianiak planowania, który podczas rozgrywki uwielbia programować swoje ruchy z wyprzedzeniem i tworzyć spójne strategie, powinien spróbować Pulsara. To wyjątkowa gra ze względu na to, że trwa z góry określoną liczbę tur, w których musimy zmieścić jak najwięcej spójnych i opłacalnych ruchów. Z kolei ci, dla których ważny jest również klimat rozgrywki, chętnie spróbują Zony. To przygodowa planszówka w klimatach survivalu, w której przeszukujemy strefę wykluczenia wokół elektrowni w Czarnobylu i staramy się dotrzeć do jej centrum. Podejmowane przez nas decyzje realnie wpływają na rozgrywkę, a sama gra umiejętnie łączy konieczność trafnego planowania z klimatem.

Rozbudowane gry dla planszówkowych wyjadaczy znajdziesz tutaj.


Dla par

Nie wszyscy są fanami rozgrywek w większym gronie lub mają możliwość, by regularnie spotykać się ze znajomymi przy planszy. Poza tym gry to świetna zabawa nie tylko dla grup, ale również wszelkiego typu par i duetów. Dwuosobowe pojedynki są nader emocjonujące, nierzadko ocierają się o taktyczny pojedynek umysłów i zapewniają wiele emocji, a do tego wpływają pozytywnie na budowanie i umacnianie relacji.

Jeśli obdarowywana przez nas para lubi proste, dobrze wyważone gry, świetnym wyborem będzie Mr. Jack. To połączenie gry logicznej i dedukcyjnej, w której uczestnicy wcielą się w asymetryczne role: jedna będzie starała się uciec jako Kuba Rozpruwacz, a druga – jako komisarz Scotland Yardu – będzie próbowała go zatrzymać. Tutaj wszystko zależy od naszego zmysłu obserwacji. Jeśli jednak wolimy coś z elementami losowymi, tegoroczna nowość, Nagaraja, z pewnością skradnie nasze serca. Tutaj przypadek nie rządzi, a jedynie wzbogaca rozgrywkę, zapewniając niepowtarzalność poszczególnych partii i zachęcając do podejmowania ryzyka. To, kto zwycięży w danej rundzie zależy jednak od umiejętnego zarządzania dostępnymi możliwościami.

Idealnie wyważone gry dwuosobowe znajdziesz tutaj.


Na imprezę

Jak wiadomo, nic tak nie rozkręca imprezy, jak dobrze dobrana planszówka. Pozwala ona na skuteczne zintegrowanie osób, które niezbyt dobrze się znają, sprzyja przełamaniu pierwszych lodów i zapewnia zabawę tam, gdzie normalnie mógłby mieć miejsce jedynie nerwowy small-talk. A że okazji do spotkań przysporzą nam nie tylko nadchodzące Święta, ale również rozpoczynający się chwilę później karnawał, może warto pomyśleć o jakimś uniwersalnym i dynamicznym tytule?

 

Ciekawą propozycją jest Podaj Dalej, czyli rysunkowy głuchy telefon. Podczas zabawy będziemy naprzemiennie rysowali hasła i odgadywali je z rysunków innych graczy, a gdy notes wróci do nas… Czeka nas masa śmiechu! Z kolei jeśli lubimy gry słowne, warto zwrócić uwagę na Jednym Słowem, które zostało w tym roku uhonorowane planszówkowym Oscarem, czyli nagrodą Spiel des Jahres. To gra słowna, w której staramy się wymyślić skojarzenia-podpowiedzi do zadanego hasła. Musimy trafnie wyczuć pozostałych uczestników zabawy, bo podpowiedzi, które będą się powtarzały, nie zostaną przestawione odgadującemu!

Gry, które rozkręcą każdą imprezę znajdziesz tutaj.


Dla fanów RPG

Osobny zestaw prezentowych inspiracji przygotowaliśmy dla tych, którzy cenią sobie dobrą przygodę, rozbudowywanie postaci i fabuły, za którymi można podążać lub… samemu je wymyślać!

Niezależnie od tego, na jakim stopniu erpegowego zaawansowania jest nasz obdarowywany, w Centum Prezentowym znajdziesz odpowiednie dla niego upominki.

Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z grami fabularnymi, z pewnością ucieszą się z Zestawu Startowego Dungeons & Dragons, który pozwoli im stawiać pierwsze kroki, zawiera bowiem wszystkie elementy niezbędne na samym wstępie. Z kolei dla tych, którzy pierwsze rozgrywki mają już za sobą, idealne będą Podręcznik Gracza i Księga Potworów. A jeśli nasz bliski lubi przeżywać przygody podczas zabawy, ale ciężko mu znaleźć Mistrza Gry lub nawet ekipę do grania, Mroczny Zamek może stanowić namiastkę zabawy z RPG. Zadanie, które na nas czeka, nie należy do łatwych i wiele kości trzeba będzie rzucić zanim nam się uda, ale klimat wynagradza wszelkie trudy!

Pomysły prezentowe dla poszukiwaczy przygód znajdziesz tutaj.


Dla maluchów 3-5

W przypadku małych dzieci mówimy raczej o zorganizowanej zabawie, niż klasycznych grach planszowych – pewne mechanizmy charakterystyczne dla bardziej zaawansowanych tytułów są dla maluchów jeszcze nieco zbyt skomplikowane. Tym niemniej warto zwrócić uwagę na to, by zabawki, jakie proponujemy naszym dzieciom, rozwijały najważniejsze funkcje mózgu.

Ciekawym pomysłem na praktyczny prezent dla malucha będą Dobble 1 2 3, które zostały stworzone specjalnie z myślą o pierwszych krokach w świecie gier. Mechanizm zabawy jest ten sam co w zwykłej wersji – naszym zadaniem jest poszukiwanie par. Abstrakcyjne symbole zostały jednak zastąpione przez cyfry i kształty, by ułatwić dziecku rozgrywkę. Dzięki temu oprócz spostrzegawczości, ćwiczymy również nazywanie prostych elementów.

Więcej propozycji gier dla najmłodszych znajdziesz tutaj.


Dla dzieci 6-11 lat

Wczesny wiek szkolny to idealny moment, by pracować nad wychowaniem kolejnego pokolenia fanów gier planszowych. Dzieci nadal chcą spędzać z nami czas na wspólnej zabawie, a jednocześnie rozumieją świat na tyle, że możemy zaproponować im bardziej rozbudowane tytuły. W tym okresie dobór gier będzie zależał w dużej mierze od samego dziecka i tego, czy wcześniej miało już do czynienia z planszówkami, warto więc obserwować nasze pociechy i stopniowo podnosić poprzeczkę.

Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż to idealne wprowadzenie w świat bardziej zaawansowanych gier. Wszystkie ważniejsze mechaniki serii zostały tutaj zachowane (musimy zbierać kolorowe karty, by stawiać na planszy swoje wagoniki i realizować karty biletów), a jednak pewne uproszczenia pozwalają zaprosić do stołu jeszcze młodsze dzieci. Z kolei jeśli nasze pociechy wolą coś bardziej angażującego, świetną propozycją będzie Szalona Misja. To ciekawa gra pozwalająca trenować koordynację ręka-oko, a także szacowanie odległości.

Gry idealne na prezenty dla dzieci znajdziesz tutaj.


Dla nastolatków

“Jak odciągnąć moje dziecko od ekranu?” – to bodaj najczęściej pojawiające się pytanie w kontekście nastolatków. Nie ma na to jednej dobrej i zawsze skutecznej metody, ale naszym zdaniem ważne jest proponowanie atrakcyjnych alternatyw. Dobrze dobrana planszówka może okazać się strzałem w dziesiątkę, a nastolatek wykorzysta ją chętnie zarówno w domu, jak i wśród znajomych.

Jeśli szukamy gry, która będzie w jakiś sposób nawiązywała do fantastycznych światów, które odwiedzamy w grach komputerowych, ciekawą propozycją są Kowale Losu. To gra o nietypowej mechanice samodzielnego budowania kości, pełna istotnych decyzji, a do tego przepięknie zilustrowana. Z kolei na przeciwnym biegunie znajdziemy szybką i świetnie obliczoną karciankę, jaką są Fantastyczne Światy. Podczas zabawy naszym zadaniem będzie dobieranie kart na rękę w taki sposób, by uzyskać jak najlepiej punktowane kombinacje efektów. Łatwa do wytłumaczenia, o rozmiarze pozwalającym na zabranie wszędzie, może być wykorzystana przez nastolatka w wielu różnych sytuacjach.

Więcej alternatyw dla komputerowych rozgrywek znajdziesz tutaj.


Edukacyjne

Wybierając prezenty dla dzieci i młodzieży często staramy się nie tylko, by były nie tylko dobrą zabawą, ale również zawierały jakąś wartość dodaną, która wspomoże rozwój małego umysłu. Oczywiście zawartość edukacyjna to nie tylko czysta wiedza, którą poszerzamy w grach quizowych. W tym pojęciu zawiera się również rozwijanie ważnych dla dziecka umiejętności.

Najbardziej dynamiczną grą, która jednocześnie jest prawdziwą salą gimnastyczną dla naszych mózgów, jest Cortex. Znajdziemy tutaj rozmaite rodzaje zadań (od labiryntów i puzzli, poprzez zapamiętywanki, aż do kart z fakturą, które rozpoznajemy wyłącznie za pomocą dotyku), które dodatkowo rozwiązujemy w trybie “kto pierwszy, ten lepszy”. Z kolei jeśli dla naszych pociech szukamy wsparcia w nauce matematyki, warto zwrócić uwagę na Śpiące Królewny (gdzie ćwiczymy dodawanie) oraz Eliksir Mnożenia. To interesujące karcianki, które umilą żmudną naukę i pozwolą nabrać płynności w wykonywaniu obliczeń w pamięci.

Gry rozwijające dziecięce umysły znajdziesz tutaj.


Klasyka dla babci i dziadka

Solidny trening umysłowy, jaki zapewniają gry planszowe, jest ważny nie tylko dla najmłodszych. Dla osób w każdym wieku dobrze jest rzucić się w wir planowania i podejmowania istotnych decyzji, a także przewidywania kolejnych ruchów przeciwnika. Dodatkowo w przypadku seniorów gra planszowa może być tym elementem, który pozwoli na spędzanie efektywnego czasu z wnukami.

Najbardziej klasyczne abstrakcyjne gry strategiczne to oczywiście szachy i warcaby, jednak na rynku znajdziemy sporo alternatyw, które, pozostając w ramach dwuosobowego pojedynku umysłów, wytrącą nas ze znanych schematów i zmuszą do odkrywania nowych rodzajów planowania. Jedną z takich propozycji jest GIPF, w którym będziemy wprowadzali na planszę swoje piony tak, by ustawić 4 w rzędzie (a jednocześnie uniemożliwić to przeciwnikowi). To prosta i wciągająca gra, która oferuje nam jednak sporo niespodzianek. Z kolei bardziej rozbudowaną propozycją, w której dodatkowo możemy stopniować trudność według upodobań, jest oparty na idei klasycznego mahjonga Zamek Smoków. Tutaj poprzez pozyskiwanie płytek ze wspólnej planszy będziemy starali się jak najefektywniej zbudować z nich własny zamek.

Całą galerię gier, które powinny ucieszyć seniorów, znajdziesz tutaj.