Cortex dla Dzieci to świetny pomysł na prezent z okazji Dnia Dziecka

Dzień Dziecka to wyjątkowe wydarzenie, w czasie którego chcemy sprawić naszym pociechom radość i zapewnić im wspaniałe wspomnienia. Właśnie dlatego wybierając prezent, warto znaleźć coś, co zostanie z dzieckiem na dłużej i zapewni mu wiele godzin doskonałej zabawy. 

Jeśli szukasz wyjątkowego upominku, zwróć uwagę na nowoczesne gry planszowe. To coś więcej niż zwykła zabawa: odpowiednio dobrane pozwolą spędzić wiele wspaniałych chwil w rodzinnym gronie, wpływając przy okazji na rozwój Waszych relacji. Skutecznie pobudzają też małe i duże umysły – pozwalają rozwijać pamięć, logiczne myślenie, umiejętność współpracy, a także wyobraźnię. 

Poniżej znajdziesz propozycje wartościowych gier, doskonałych na prezent na Dzień Dziecka. Są wśród nich nowości, które zdążyły już podbić serduszka najmłodszych graczy i ich rodziców. Tytuły podzieliliśmy na cztery kategorie wiekowe: gry dla przedszkolaków (4+), gry dla młodszych dzieci (6+), gry dla starszaków (8+) oraz planszówki dla nastolatków (10+). 


Nauka przez zabawę – gry edukacyjne dla przedszkolaków  

Wielu rodziców zastanawia się, jaki wiek jest najlepszy, żeby rozpocząć przygodę z planszówkami. Tak naprawdę proste tytuły nadają się nawet dla przedszkolaków! Na rynku bez trudu znajdziemy edukacyjne gry dla dzieci, które przy okazji doskonałej zabawy pozwolą maluchom ćwiczyć zapamiętywanie, zdolności manualne czy proste planowanie. 

Za przykład może posłużyć Kids Express, czyli skierowana do najmłodszych, zupełnie nowa wersja popularnego Colt Expressu. W tej zręcznościowej grze przenosimy się prosto na Dziki Zachód i wcielamy się w grupę dzielnych dzieciaków, które chcą udaremnić napad na pociąg. Podczas zabawy nie raz wystrzelimy z procy, by odstraszyć bandytów, a przede wszystkim będziemy musieli współpracować, by odzyskać jak najwięcej cennych bagaży! Z kolei zabawne Skubane kurczaki doskonale wykorzystują wyzwanie typu memo, dodając do niego emocjonujący mechanizm podkradania sobie nawzajem piór. Aby wygrać, musimy oskubać wszystkich przeciwników, przeskakując nad nimi podczas poruszania się wokół stołu. Ruch wymaga jednak wskazania odpowiednich obrazków wśród zakrytych żetonów, co wymaga od nas nie lada skupienia i doskonałej pamięci.

Do zabawy z maluchami doskonale nadadzą się też niewielkie gry karciane, jak na przykład Bułka, Kotek, Pizza – urocza zgadywanka, w której staramy się jak najszybciej pozbyć się wszystkich swoich kart. Jej mechanizm jest niezwykle prosty: odkrywając wierzchnią kartę ze stosu, wypowiadamy jedno ze słów z tytułu. Jeśli zgadza się ono z tym, co widzimy na karcie, możemy odkryć kolejną; jeśli nie, kolejka przechodzi na następnego gracza. W ten sposób wspólnie ćwiczymy pamięć i szacowanie, a także refleks, dzięki dodatkowym, pojawiającym się niespodziewanie cuksom!

Oczywiście do niewielkich karcianek należą też popularne Dobble. W tej dynamicznej zabawie staramy się jak najszybciej znaleźć na kartach pary identycznych symboli, ćwicząc w ten sposób refleks i spostrzegawczość. Co więcej, możemy dobrać wersję gry do zainteresowań naszych dzieci. Dobble Psi Patrol, dzięki nawiązaniu do popularnej serii, są świetną grą dla dziewczynki lub chłopca, którzy mogą godzinami oglądać przygody bohaterskich psiaków. Podobnie ma się sprawa z Dobble Harry Potter, które na pewno ucieszą fanów opowieści o małym czarodzieju. Dobble Zwierzaki to nie lada gratka dla młodych przyrodników, a jeśli kusi Was zabawa na świeżym powietrzu koniecznie musicie wypróbować zręcznościowe Dobble XXL! Gry z tej serii znajdziecie też w sklepach sieci Lidl – zapakowane w poręczne pudełka wersje pocket nawiązują do wakacji i nie tylko!


refleks i zręczność – gry dla 6-latków

Kolejny krok w planszówkowym świecie jest bardzo płynny – może zdarzyć się, że „starszakowy” tytuł okaże się idealną grą dla 5-latka, czy nawet młodszego dziecka. Wszystko zależy od jego możliwości, zainteresowań i tego, czy maluch miał już wcześniej styczność z planszówkami. 

Gry skierowane do młodszych uczniów powinny być przede wszystkim angażujące i dynamiczne. Świetnym przykładem będą Świnie na trampolinie – bardzo prosta, a jednocześnie niezwykle wciągająca zręcznościowa zabawa. Podczas rozgrywek naszym celem jest trafienie świnkami prosto do dołku pełnego błota. Aby tego dokonać, musimy odbić zwierzaka od specjalnej trampoliny i dobrze wycelować, co nie jest łatwe, bo uczestnicy grają jednocześnie! Przy stole czeka nas mnóstwo śmiechu i doskonałej zabawy. 

Zasadę „kto pierwszy, ten lepszy” wykorzystuje też Cortex Disney. W każdej rundzie tej zabawy wykładamy na stole kartę z zadaniem, które staramy się jak najszybciej rozwiązać. W pudełku znajdziemy różne rodzaje wyzwań, pobudzających nasze umysły, m.in. labirynty, puzzle i zapamiętywanki, a wszystkie nawiązują do najpopularniejszych animacji Disneya. A skoro już mowa o grach karcianych, nie możemy nie wspomnieć o Odjechanych jednorożcach dla dzieciaków, które będą świetnym pierwszym krokiem w świat bardziej rozbudowanych gier strategicznych. W tej uproszczonej wersji popularnej karcianki najmłodsi mają okazję poćwiczyć zarządzanie ręką i wybór odpowiedniej karty bez presji złożonych, wpływających na siebie nawzajem efektów.

Podstawowych mechanizmów gier strategicznych nauczymy się również z planszówką Moje małe Everdell, w której staramy się stworzyć najbardziej spektakularne wymyślone miasto. Korzystając z mechaniki przydzielania pracowników i rozbudowy obszarów, gra zapewnia świetną zabawę dla całej rodziny, pobudzając mózgi maluchów i poprawiając ich koncentrację oraz umiejętność planowania. Co więcej, specjalne zasady umożliwiają wyrównanie szans między najmłodszymi a starszymi graczami, co może okazać się szczególnie cenne zwłaszcza na etapie przyswajania zasad.


Moja pierwsza strategia – gry dla 8-latków

Ważnym elementem gier dla dzieci jest zapamiętywanie – wykorzystują je zarówno wszelkiego rodzaju quizy, jak i bardziej rozbudowane planszówki. Do tej pierwszej kategorii należą tytuły z serii BrainBox, zawierające karty z obrazkami i nawiązujące do nich pytania. Do wyboru mamy tytuły związane z konkretnymi przedmiotami szkolnymi, ale też bardziej ogólne, jak chociażby BrainBox - Nauka. To nie tylko doskonała rozrywka, ale też znakomite narzędzie edukacyjne. Nie żartujemy, nauczyciele z powodzeniem wykorzystują je w tworzeniu scenariuszy lekcji, cała seria BrainBox jest też jedną z podstaw pakietów gier oferowanych w ramach naszego programu Zgrana Szkoła.

W miarę upływu lat dzieci nabierają samodzielności i uczą się, jak działają ciągi przyczynowo-skutkowe. To pierwszy krok na drodze do budowania złożonych strategii, które jest podstawą większości bardziej rozbudowanych gier. Tę cenną umiejętność możemy ćwiczyć z grami rodzinnymi, takimi jak chociażby Kapitan Flip. Podczas zabawy wcielamy się w rolę piratów, którzy próbują się wzbogacić, jak najrozsądniej dobierając załogę. W swojej turze dobieramy kafelek z postacią. Jeśli odpowiada nam efekt, możemy go zatrzymać, a jeśli nie – odwracamy go na drugą stronę, a następnie umieszczamy na swojej planszy. Całość opiera się o umiejętne łączenie efektów i podejmowanie dobrze skalkulowanego ryzyka.

Równie dynamiczna i angażująca jest gra Pikit, w której szczęście idzie w parze z ciosami poniżej pasa i dobrym wyczuciem czasu. Naszym celem jest zatrzymanie na ręce kart o najwyższych wartościach. Każda z nich posiada jednak ciekawy efekt, który może okazać się wyjątkowo przydatny w kolejnych rundach. Przerzucanie kości, ustawianie na nich konkretnych wyników czy podkradanie kart innym graczom… Za każdym razem musimy decydować, z których kart skorzystać, a które zachować na później, starając się osiągać jak najlepsze wyniki. A jeśli mamy wśród najbliższych fanów opowieści o pewnym małym czarodzieju, doskonałym prezentem z okazji Dnia Dziecka będzie Harry Potter i Czytacz Myśli! To magiczne urządzenie zada Ci kilka pytań, a następnie na podstawie odpowiedzi wydedukuje niemal każdą postać z tego świata, która przyjdzie Ci do głowy!


Wspólna zabawa z rodziną i przyjaciółmi – gry planszowe dla młodzieży

W przypadku starszych dzieci wybór odpowiedniej gry na prezent może stanowić nie lada wyzwanie. Co prawda świat planszówek stoi przed nimi otworem, prezentując mnóstwo dostępnych tytułów, warto jednak poświęcić tematowi odpowiednio dużo uwagi, bo dobrze dobrana planszówka skutecznie zachęci nastolatka do spędzania czasu przy wspólnym stole w rodzinnym gronie. Doskonale może się sprawdzić lekka i przyjemna Mała karczma – prosta gra karciana, w której staramy się zebrać przy stolikach klientów w takiej konfiguracji, by zapewnili nam jak najwyższe napiwki. Podczas zabawy czeka nas mnóstwo interakcji z innymi uczestnikami!

Jeśli zależy nam na znalezieniu zabawy, który skutecznie połączy przedstawicieli różnych pokoleń, warto zwrócić uwagę na proste tytuły o neutralnych tematach, takie jak na przykład Park Marzeń. W tej strategicznej grze negocjacyjnej próbujemy zaprojektować atrakcje w najwspanialszym na świecie parku rozrywki. Karuzele, namioty cyrkowe, sklepy z pamiątkami… Opcji jest mnóstwo, ale mamy ograniczony teren i musimy rozsądnie go zapełnić. Budując na wspólnej planszy będziemy nieustannie zwracać uwagę na poczynania przeciwników i analizować, jak zrealizować własne cele, by nie pomóc zanadto innym.

Do ciekawych propozycji należą też pięknie ilustrowane gry skupione wokół tematu natury. Śladami Darwina pozwoli nam wcielić się w odkrywców, który ruszają na wyprawę, by opisać ukrytą dotąd faunę i florę. W tej niezwykle przyjemniej grze kafelkowej będziemy badać różne gatunki zwierząt, eksplorować teren, sporządzać mapy, publikować swoje odkrycia i formułować teorie. Z kolei Ostoja pozwoli nam zrelaksować się, a przy tym poćwiczyć umiejętne planowanie. Umieszczając kolorowe elementy krajobrazu na swoich planszetkach będziemy tworzyć niezwykłe krainy, które będą miały spełnić wymagania określonych zwierząt i przyciągnąć je, by zapewniły nam cenne punkty.