Cortex dla Dzieci to świetny pomysł na prezent z okazji Dnia Dziecka

Dzień Dziecka to wyjątkowe wydarzenie, w czasie którego chcemy sprawić naszym pociechom radość i zapewnić im wspaniałe wspomnienia. Właśnie dlatego wybierając prezent, warto znaleźć coś, co zostanie z dzieckiem na dłużej i zapewni mu wiele godzin doskonałej zabawy. 

Jeśli szukasz wyjątkowego upominku, zwróć uwagę na nowoczesne gry planszowe. To coś więcej niż zwykła zabawa: odpowiednio dobrane pozwolą spędzić wiele wspaniałych chwil w rodzinnym gronie, wpływając przy okazji na rozwój Waszych relacji. Skutecznie pobudzają też małe i duże umysły – pozwalają rozwijać pamięć, logiczne myślenie, umiejętność współpracy, a także wyobraźnię. 

Poniżej znajdziesz propozycje wartościowych tytułów, doskonałych na prezent na Dzień Dziecka. Są podzielone na cztery kategorie wiekowe: gry dla przedszkolaków (4+), gry dla młodszych dzieci (6+), gry dla starszaków (8+) oraz planszówki dla nastolatków. 


Nauka przez zabawę – gry edukacyjne dla przedszkolaków  

Wielu rodziców zastanawia się, jaki wiek jest najlepszy, żeby rozpocząć przygodę z planszówkami. Tak naprawdę proste tytuły nadają się nawet dla przedszkolaków! Na rynku bez trudu znajdziemy edukacyjne gry dla dzieci, które przy okazji doskonałej zabawy pozwolą maluchom ćwiczyć zapamiętywanie, zdolności manualne, czy proste planowanie. 

Za przykład może posłużyć Gnaj, robaczku! – wielokrotnie nagradzana planszówka o wyścigu dżdżownic. Podczas zabawy losujemy kolejne segmenty robaczków i wsuwamy je w specjalne otwory, próbując przewidzieć, który z nich jako pierwszy dotrze do mety. Z kolei zabawne Skubane kurczaki doskonale wykorzystują wyzwanie typu memo, dodając do niego emocjonujący mechanizm podkradania sobie nawzajem piór. Aby wygrać, musimy oskubać wszystkich przeciwników, przeskakując nad nimi podczas poruszania się wokół stołu. Ruch wymaga jednak wskazania odpowiednich obrazków wśród zakrytych żetonów, co wymaga od nas nie lada skupienia i doskonałej pamięci.

W Gnaj, robaczku! przenosimy się do ogrodu, w którym dżdżownice urządzają wyścig!

Do zabawy z maluchami doskonale nadadzą się też niewielkie gry karciane, jak na przykład Dobble Psi Patrol. W tej dynamicznej zabawie staramy się jak najszybciej znaleźć na kartach pary identycznych symboli, ćwicząc w ten sposób refleks i spostrzegawczość. Co więcej, dzięki nawiązaniu do popularnej serii jest to świetna gra dla dziewczynki lub chłopca, którzy mogą godzinami oglądać przygody bohaterskich psiaków. A skoro już o przygodach mowa – my również możemy przeżywać je wspólnie z dzieckiem, dbając przy okazji o budowanie jego poczucia sprawczości. Pomoże nam w tym Detektyw Bombel, który zabierze nas w podróż do trzech wyjątkowych miejsc, gdzie wspólnie będziemy wypatrywać wskazówek i podążać za nimi, by wykonać zadanie. 

Gry dla dzieci mogą też posłużyć w budowaniu pewności siebie – wystarczy, że wybierzemy taką o odpowiednim temacie. Podczas zabawy z Pluszowych snów! wzywamy na pomoc zwierzaki-obrońców, którzy pomagają nam radzić sobie z pojawiającymi się koszmarami. Rozgrywka opiera się na dobieraniu kafelków odpowiedniej wielkości, które przykryją w całości wylosowany koszmar – w ten sposób dzieci uczą się szacowania rozmiarów. 


Pamięć i spostrzegawczość – gry dla 6-latków

Kolejny krok w planszówkowym świecie jest bardzo płynny – może zdarzyć się, że „starszakowy” tytuł okaże się idealną grą dla 5-latka, czy nawet młodszego dziecka. Wszystko zależy od jego możliwości, zainteresowań i tego, czy maluch miał już wcześniej styczność z planszówkami. 

Gry skierowane do młodszych uczniów powinny być przede wszystkim angażujące i dynamiczne. Świetnym przykładem będzie Kto to zrobił? – w tej zabawnej karciance musimy szybko reagować, wykładając odpowiednie zwierzaki, a następnie wywoływać kolejne, które mogą znaleźć się w zestawach przeciwników. Zasadę „kto pierwszy, ten lepszy” wykorzystuje też Cortex dla Dzieci. W każdej rundzie tej zabawy wykładamy na stole kartę z zadaniem, które staramy się jak najszybciej rozwiązać. W pudełku znajdziemy różne rodzaje wyzwań, pobudzających nasze umysły, m.in. labirynty, puzzle i zapamiętywanki. 

Cortex dla Dzieci to nie lada wyzwanie dla małych i dużych umysłów!

Ćwiczenie pamięci to ważny element gier dla dzieci – wykorzystują je zarówno proste quizy, jak i bardziej rozbudowane planszówki. Do tej pierwszej kategorii należą tytuły z serii BrainBox, zawierające karty z obrazkami i nawiązujące do nich pytania. Do wyboru mamy tytuły związane z konkretnymi przedmiotami szkolnymi, ale też, jak BrainBox - Dinozaury, z zainteresowaniami dzieci. A jeśli szukamy zabawy, w której zapamiętywanie będzie tylko jednym z dodatkowych elementów, warto zwrócić uwagę na grę Żółwik Plusk! Aby wygrać, musimy odkrywać żetony zwierząt w odpowiedniej kolejności. W tym celu staramy się jak najcelniej pstrykać żetonem żółwicy na specjalnym torze, ćwicząc przy okazji celność i motorykę małą.

Niesłabnącą popularnością wśród dzieci i ich rodziców cieszą się też gry wyścigowe. Trudno się dziwić – możliwość wyprzedzenia przeciwnika na drodze do zwycięstwa zapewnia mnóstwo emocji! W grze Wyścig z misiem każdy ma do dyspozycji grupę trojga przyjaciół: mysz, kozę i niedźwiedzia. Wykorzystując karty ruchu, rzucając kością oraz sterując specjalnym, obrotowym dyskiem będziemy starali się jak najefektywniej przemieszczać po planszy. Zwycięży ten, kto jako pierwszy doprowadzi swoją drużynę na pole finałowe. 

BrainBox - Dinozaury to świetny prezent dla fanów prehistorii!


Moja pierwsza strategia – gry dla 8-latków

W miarę upływu lat dzieci nabierają samodzielności i uczą się, jak działają ciągi przyczynowo-skutkowe. To pierwszy krok na drodze do budowania złożonych strategii, które jest podstawą większości bardziej rozbudowanych gier. Tę cenną umiejętność możemy ćwiczyć z grami rodzinnymi, takimi jak chociażby Architekci 7 Cudów Świata. To prosta, strategiczna zabawa – w każdej rundzie wybieramy 1 z 3 kart z rozmaitymi postaciami, a zapewniane przez nie bonusy wykorzystujemy do wzniesienia swojej historycznej budowli. Umiejętność przewidywania ruchów przeciwników przyda się również w Dinokalipsie. To zabawna i uroczo zilustrowana gra, w której staramy się mądrze zarządzać pulą kart, by unikać rozmaitych życiowych katastrof.

W Kronikach zamku Avel tworzymy własną postać i zdobywamy dla niej unikalny ekwipunek!

Gry planszowe dla dzieci to także okazja, by wspólnie przeżywać przygody, a przy okazji uczyć się skutecznej współpracy. Do magicznego świata zapraszają nas Kroniki zamku Avel, w których wcielamy się w bohaterki i bohaterów odkrywających kolejne tereny, gromadzących cenny ekwipunek i walczących z potworami. Każda runda przygotowuje nas do finałowego starcia z Monstrum, które zagraża królestwu. Misję ratunkową wykonujemy też w grze Opowieści z Pryncypii: Królewna Łucja i obrońcy królestwa. To rozbudowana, narracyjna planszówka, w której podążamy za opowieścią o chowańcach czarodzieja. Decyzje, jakie podejmiemy w trakcie gry, będą miały wpływ zarówno na kształt naszej historii, jak i na zakończenie. 

A jeśli mamy wśród najbliższych fanów opowieści o pewnym małym czarodzieju, doskonałym prezentem z okazji Dnia Dziecka będzie Harry Potter: Mistrz Pojedynków! W tej niebanalnej grze blefu rywalizujemy, by zdobyć jak najwięcej punktów dla swojego domu. W tajemnicy przed wszystkimi przygotowujemy czary, by następnie wycelować różdżkę w wybranego przeciwnika. Tylko najmądrzejsi czarodzieje i czarownice otrzymają nagrody, a ci, którzy zostali oszołomieni, mogą stracić część zdobytych punktów!


Wspólna zabawa z rodziną i przyjaciółmi – gry planszowe dla młodzieży

W przypadku starszych dzieci wybór odpowiedniej gry na prezent może stanowić nie lada wyzwanie – świat planszówek stoi przed nami otworem, prezentując mnóstwo dostępnych tytułów. Warto jednak poświęcić tematowi odpowiednio dużo uwagi, bo dobrze dobrana planszówka skutecznie zachęci nastolatka do spędzania czasu w rodzinnym gronie. Możemy dopasować ją do zainteresowań dziecka, wybierając jeden z mocno tematycznych tytułów takich jak Turbo. To ciekawa, strategiczna gra dla chłopców i dziewczynek, którzy uwielbiają wyścigi lub marzą o karierze kierowców rajdowych. 

W grze planszowej turbo wcielamy się w kierowców rajdowych

Do ciekawych propozycji należą też pięknie ilustrowane gry skupione wokół tematu natury. Łąka zachęci nas do obserwowania dzikiej przyrody – podczas zabawy wcielimy się w wędrowców dokumentujących napotkane gatunki roślin i zwierząt, a także krajobrazy i pamiątki zebrane podczas wędrówki. Z kolei w Na skrzydłach będziemy mieli okazję poprowadzić własny rezerwat ptaków. Naszym zadaniem będzie umieszczanie w nim kolejnych gatunków, by jak najlepiej wykorzystać wpływające na siebie umiejętności.

Jeśli zależy nam na znalezieniu zabawy, która skutecznie połączy przedstawicieli różnych pokoleń, warto zwrócić uwagę na proste tytuły wykorzystujące abstrakcyjne myślenie jak popularny Azul i inne gry logiczne. Dla dzieci, zwłaszcza starszych, to świetny trening przewidywania ruchów przeciwnika oraz skutków własnych działań, który później pozwoli lepiej adaptować się do zmiennych sytuacji i budować bardziej złożone strategie. W zróżnicowanym środowisku świetnie sprawdzą się też proste i uniwersalne gry ruchowe, jak chociażby KLASK. To dwuosobowy pojedynek, w którym staramy się wbić kulkę do bramki przeciwnika, sterując specjalnymi, magnetycznymi młoteczkami. Gra pozwala na stałe doskonalenie swoich umiejętności i jest niezwykle ekscytująca zarówno dla uczestników, jak i obserwatorów.