Jeśli widzę dalej, to tylko dlatego, że stoję na ramionach olbrzymów.
Isaac Newton

Legendarni Wynalazcy to gra dla dwóch do czterech graczy, w której zmierzą się ze sobą zespoły składające się z najbardziej znanych i wpływowych wynalazców próbujące wpłynąć na rozwój technologiczny. W każdej rozgrywce zespoły będą wykorzystywać swoją wiedzę z fizyki, chemii, mechaniki i matematyki, aby przyczynić się do tworzenia przełomowych wynalazków, takich jak sterowiec, telefon czy zegar słoneczny. Każdy gracz musi podjąć decyzję, kiedy i jak przyczynić się do powstania konkretnego wynalazku oraz którą nagrodę najbardziej opłaca mu się otrzymać za ukończony projekt. Zbierz najwięcej punktów zwycięstwa i zostań najbardziej legendarnym wynalazcą w historii!

O grze opowiemy korzystając z przykładu zespołu Starożytnych. Podczas rozgrywki spojrzymy na jego słabości i sposoby, jak wykorzystać talenty legendarnych wynalazców do maksimum.

Dobry fundament

W swoim egzemplarzu Legendarnych Wynalazców wśród różnych cudownych elementów znajdziesz broszurę z notami biograficznymi, która zasługuje na osobną uwagę.

Na każdej stronie znajduje się szczegółowy opis osiągnięć, porażek i wkładu w rozwój nauki jednego wynalazcy, który tłumaczy, dlaczego pewni wynalazcy są w jednym zespole – mogą być podzieleni ze względu na czasy, w których żyli i tworzyli.

Zespół Starożytnych może się pochwalić takimi myślicielami jak Archimedes, Arystoteles, Hipokrates i Hypatia. Choć zmuszeni byli pracować prawie magicznymi narzędziami i to na ziemi, która była uznawana za centrum wszechświata, rozumy tych legend w niczym nie ustępowały współczesnym wynalazcom.

Każdy wynalazca dysponuje poziomami wiedzy w różnych dziedzinach: z fizyki, chemii, mechaniki i matematyki. W zielonym zespole Arystoteles posiada wiedzę z fizyki i chemii na początkowym poziomie, Hipokrates ma drugi poziom z chemii, Archimedes ma pierwszy poziom z fizyki i mechaniki, a Hypatia – z fizyki i matematyki.

Od razu widać, że Starożytni mają braki w dziedzinach matematyki i mechaniki. Bez wątpienia nadrobią to wiedzą z fizyki i chemii, ale Hypatia jest niestety jedynym wynalazcą, który zajmuje się wyłącznie liczbami, i dysponuje najniższym poziomem wiedzy z matematyki, to samo tyczy się Archimedesa i mechaniki. Oczywiście ta wiedza zostanie pogłębiona (omówimy to później), lecz na początku jest to niemałą przeszkodą… ale czy na pewno?

Pierwszym odruchem gracza podczas rozgrywki w Legendarnych Wynalazców jest zwiększenie swojego wkładu przez przyczynianie się do tworzenia wynalazków, które można dokończyć samodzielnie albo grupowo. To daje graczom pewną kolejność przy wyborze nagrody, gdy wynalazek jest ukończony, ale należy pamiętać, że dwóch głównych współtwórców z innych drużyn będzie czerpać z tego pewne korzyści. Częstokroć, zwłaszcza w pierwszej albo drugiej erze, nawet mały wkład może przynieść drugo- albo trzeciorzędną nagrodę i tutaj właśnie tacy wynalazcy jak Hypatia albo Archimedes naprawdę się sprawdzają.

Biorąc pod uwagę liczbę graczy i dostępnych wynalazków, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli gracz włączy się do tworzenia kilku wynalazków, może z każdego uzyskać nagrodę. Rozmienianie się na drobne może nie przynieść najbardziej pożądanych nagród, ale gracze szybko odkryją, że uzbieranie największej liczby nagród przewyższa korzyści płynące z pozyskania tylko jednej, choć wymarzonej, nagrody.

W tym przykładzie niebieski gracz umieszcza ostatnie kostki na siekierkę krzemienną, ale ze względu na początkowy wkład Hypatii we wcześniejszej erze, gracz Starożytnych będzie wybierać nagrodę jako drugi, nawet jeśli umieścił najmniejszą liczbę kostek.

Zespół Starożytnych może umieszczać swoich wynalazców w taki sposób, żeby zdobywać nagrody za ukończenie każdego wynalazku – niezależnie od sytuacji. Prawdopodobnie zapewni to szybki wzrost, który jest istotny zwłaszcza w późniejszych erach gry.

Wiązania kowalencyjne

Szczególnym atutem zespołu Starożytnych jest ich kompetencja w dziedzinie fizyki i chemii oraz szczególne rozłożenie poziomów tych dziedzin wśród myślicieli. Jeszcze tylko jeden inny zespół może dopasować je w każdej kategorii na początku gry – kombinacja umiejętności Twoich wynalazców jest więc bardzo ważna, zwłaszcza w pierwszej erze. Spośród dostępnych wynalazków na początku gry dziesięć z dwunastu wymaga zdobycia najwyższego poziomu wiedzy z fizyki. Oznacza to, że trzy wynalazcy z czterech mających najniższe poziomy z fizyki bez względu na to, jaki wynalazek zamierzają tworzyć, prawie zawsze będą kłaść kostki, dzięki którym zdobędą jakiś wynalazek. Starożytny gracz może skupić uwagę na dodatkowej wiedzy każdego ze swoich wynalazców, żeby zainspirować ich pracę, wiedząc, że zwiększy to ich efektywność i nie zepsuje całej strategii.

Inny atut zespołu Starożytnych to jego szczegółowa wiedza chemiczna dwóch wynalazców: u Arystotelesa na poziomie jeden i Hipokratesa na poziomie dwa. Tylko połowa wynalazków w pierwszej erze wymaga posiadanie wiedzy z chemii, ale, jeśli masz u boku oddanych chemików, inne zespoły będą potrzebować ich wkładu przy tworzeniu, tym samym zapewniając zespołowi Starożytnych szansę skupić się na rzadkich wynalazkach.

Warto też pamiętać o możliwości umieszczania dwóch kostek na jednym rzędzie, tym bardziej, gdy pula technologii jest nieco ograniczona. Gdy grasz zespołem Starożytnych, potraktuj ich wiedzę chemiczną jak rzadki zasób, którego będą potrzebować inne zespoły, jeśli nie chcieliby, żeby podczas tworzenia skomplikowanych technologii ich wysiłki poszły na marne. Możesz na przykład zobowiązać Hipokratesa do ukończenia technologii lampy naftowej – są wysokie szanse na to, że to właśnie on zostanie jej głównym twórcą. Prawie żadna drużyna nie może Ci w tym przeszkodzić.

Wszyscy ludzie z natury pragną wiedzy

Kolejnym atutem zespołu Starożytnych są ich cele rozwojowe. Jednym sposobem na zdobycie punktów zwycięstwa w Legendarnych Wynalazcach jest wykonanie celów indywidualnych każdego z wynalazców służących rozwojowi naukowemu. Wynalazcy tacy jak Arystoteles doceniają wszystkie szkoły naukowe, co odzwierciedlają jego cele – jedne z najłatwiejszych w tej grze, bo musi osiągnąć pierwszy poziom w każdej szkole naukowej. Teraz widać, że zdobywanie żetonów nagród za ukończone wynalazki ma dwie strony: jedna dotyczy poziomu rozwoju, punktów zwycięstwa, dostępności, wiedzy dodatkowej i numeru klasyfikacyjnego, druga zaś skupia się na pierwszym poziomie rozwoju. To oznacza, że dopóki Starożytny przestrzega strategii rozwojowej wkładów przedstawionej powyżej, Arystoteles na pewno osiągnie swój cel rozwojowy. Zgarnięcie dodatkowych trzech punktów zwycięstwa na koniec gry może wystarczyć, by akurat jego zespół wygrał!

Rozwinięcie zdolności pozostałych wynalazców jest nieco bardziej skomplikowane, ale dzięki rozszerzeniu wpływu na wynalazki we wszystkich erach, zdobywając nawet pomniejsze nagrody, zespół Starożytnych może dumnie wkroczyć we współczesną erę jako czołowi wynalazcy ze znacznym wpływem na postęp technologiczny. W końcu to oni są olbrzymami, którym Isaac Newton zawsze przypisywał swój sukces. A teraz Ty będziesz mógł przywrócić ich do życia dzięki Legendarnym Wynalazcom!