Z nieopisaną satysfakcją ogłaszamy, że już w kwietniu 2019 roku w sklepach pojawi się polska edycja najpopularniejszej gry fabularnej w dziejach - Dungeons & Dragons®!

Już od ponad 40 lat gra autorstwa Garego Gygaxa i Dave’a Arnesona rozpala wyobraźnię wielu milionów graczy na całym świecie. Dungeons & Dragons to gra fabularna, która przeniesie nas do pełnego niesamowitych przygód świata fantasy, gdzie przyjdzie nam - graczom - sprostać wielu niezwykłym wyzwaniom. Epicka przygoda czeka!

Czym jest gra fabularna / RPG?

Gra fabularna (inaczej RPG, z ang. role-playing game) to gra towarzyska oparta na narracji w której gracze wcielają się w role fikcyjnych postaci przeżywających przygody w świecie istniejącym w wyobraźni grających. Rozgrywka porównywana jest do wspólnego snucia opowieści w którym to występuje osoba prowadząca (mistrz gry) a także gracze. Mistrz gry odgrywa rolę autora scenariusza, narratora i aktora ról postaci niezależnych - to on opisuje świat graczom, którzy są aktorami pierwszoplanowymi, nieznającymi scenariusza, uczestniczącymi w przygodzie, która została im opowiedziana. Każda partia gry (inaczej sesja) rozgrywa się przeważnie według zaplanowanego scenariusza i koncentruje się na osiągnięciu określonych, umownych celów. Gra wspierana jest przez różne akcesoria - od kości, przez karty aż do figurek z matami do rozgrywania swoich starć.

Bardzo wyjątkowa edycja

Od wydania poprzedniej, czwartej edycji D&D w Polsce minęło już prawie 10 lat. Edycja ta nie została ciepło przyjęta przez fanów, którzy zaczęli szukać odskoczni od legendarnego systemu. Zawrócili jednak, gdy zobaczyli, że Wizards of the Coast ogłosiło przygotowania do projektu D&D Next. Projekt ten odwrócił do góry nogami sposób tworzenia nowoczesnych gier fabularnych. Czarodzieje z Wybrzeża nakreślili misję i ramy w jakich ma się zamykać nowa edycja, jednocześnie cały czas testując nowe rozwiązania z graczami z całego świata.

Po paru latach byli już gotowi ogłosić światu, że prace nad piątą edycją Dungeons & Dragons dobiegły końca.

Okazało się, że ich plan i wsparcie tysięcy graczy z całego świata przyniosło efekty, których sami się nie spodziewali. Piąta edycja uznawana jest przez fanów za najlepsze dotychczasowe wydanie D&D. Z ust naszych przyjaciół i znajomych najczęściej pojawiały się opinie o tym, że Dungeons & Dragons 5.0 to:

 • intuicyjne zasady, które pozwalają na zabawę zarówno na prostym, jak i zaawansowanym poziomie;
 • stopień skomplikowania gry rośnie wraz z rozwojem postaci i nie przytłacza od samego początku; 
 • znany fanom gier z serii Baldur’s Gate czy Neverwinter świat Zapomnianych Krain, w którym można rozegrać naprawdę wiele emocjonujących przygód; 
 • kreatywna zabawa, w której każdy znajdzie swój sposób na czerpanie radości z gry;
 • interakcje społeczne, kreatywność i… walka; 
 • bohaterowie z krwi i kości o niestandardowej historii i ciekawych opcjach fabularnych; 
 • olbrzymie oficjalne przygody, które dostarczają setki godzin zabawy; 
 • niezliczona ilość kanonicznych przeciwników, którzy tylko czekają na to, by stanąć w szranki z bohaterami graczy.

Daty premier

Nakładem wydawnictwa Rebel w pierwszej kolejności ukażą się podręczniki podstawowe, wraz z zasłonką mistrza podziemi i kartami. Poniżej przedstawiamy szczegółowo wstępne daty wydań poszczególnych produktów (dane z września 2018 roku - sprawdź najnowsze zapowiedzi w marcowej aktualizacji):

kwiecień 2019

 • Player’s Handbook; 
 • Starter Set;
 • Dungeon Master Screen;
 • Karty (Arcane, Cleric, Druid, Bard, Paladin, Ranger i Martial Races and Powers).

maj 2019

 • Monster Manual.

czerwiec 2019

 • Dungeon Master’s Guide.

Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę

Podręczniki do piątej edycji gry fabularnej Dungeons & Dragons już w 2019 roku a wraz z wydaniem gry planujemy rozpocząć parę ciekawych inicjatyw, o których będzie można przeczytać w kolejnych artykułach z serii. Najbliższa - powstanie strony internetowej o D&D - rozpocznie się już w listopadzie 2018 roku.

Wszystkie grafiki podlegają ostatecznej akceptacji licencjodawcy.


Dungeons & Dragons, D&D, reprezentujące je znaki graficzne, w tym smoczy ampersand, są zastrzeżonymi znakami towarowymi Wizards of the Coast LLC. ©2018 Wizards of the Coast. Wszelkie prawa zastrzeżone.


 

ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O DUNGEONS & DRAGONS

ODWIEDŹ NASZĄ STRONĘ INTERNETOWĄ

rebel.pl/dnd