Przyszło nam żyć w świecie, w którym rozmiar ma znaczenie. Ten trend pojawił się także w grach planszowych, gdzie o zakupie danej gry potrafi zadecydować duże pudełko, liczba figurek, czy wielkość planszy.

Po drugiej stronie barykady stoją małe, niepozorne gry, które walczą o naszą uwagę nietuzinkowymi pomysłami i często bardzo sprytnymi rozwiązaniami. Idealnym przykładem takiej gry jest Blank - karcianka, która ewoluuje wraz z każdą rozgrywką!

Do zakochania jeden krok

Blank to szybka gra karciana z krótką instrukcją - tłumaczenie zasad trwa mniej niż minutę - zaczynasz grę z siedmioma kartami, a Twoim celem jest pozbycie się ich wszystkich.

Gdy po raz pierwszy siadasz do Blanka, nie możesz oprzeć się uczuciu, że puste pola na większości kart do czegoś służą. Na samym początku mamy przed sobą wyłącznie liczby i symbole, a z większości kart zasad nie skorzystamy ponieważ są całkowicie puste.

Jak rozpocząć rozgrywkę? Rozdaj każdemu po siedem kart, jedną połóż na środku stołu numerem do góry, a resztę tuż obok, tak by stworzyły zakryty stos. Potem wyciągnij trzy losowe karty zadań. Teraz tylko wybierzcie pierwszego gracza i… rozpocznijcie swoją przygodę!

Gdy nadchodzi Twoja kolej wybierz jedną ze swoich kart i zagraj na tę, która leży na środku stołu. Jest tylko jedna zasada, do której musisz się stosować:

Po zagraniu karty kolejka przechodzi na następnego gracza. Trzeba pamiętać o tym, że zagrane przez Ciebie karty mogą uruchomić jedną z dodatkowych reguł na kartach zasad. Ale to nie wszystko! Karty zagrywane na stół także mogą mieć swoje zasady, które wchodzą do gry wraz z ich odkryciem. Co natomiast zrobić, gdy nie mamy jak zagrać karty, ponieważ nie pasuje ona ani kolorem ani liczbą? No cóż - trzeba ponieść karę w postaci dociągnięcia dodatkowej karty (na czym Twoja kolejka się kończy). Grę wygrywa osoba, która pierwsza pozbędzie się wszystkich kart na ręku.

Twoje reguły gry

Blank w swojej prostocie ma ukryty prawdziwy skarb. Coś, co odróżnia go od prostej karcianki, a jednocześnie dzięki czemu dołącza do grona gier kreatywnych. Blank to rozrywka, która pozostawia miejsce na Twoje własne reguły! Po każdej rozgrywce zwycięzca może wybrać jedną niezapisaną jeszcze kartę gry bądź zasad i uzupełnić ją w dowolny, wybrany przez siebie sposób.

W tym właśnie tkwi haczyk. Podstawowe zasady Blanka są bardzo proste i pozwalają na dodawanie do nich niezliczonych elementów. A to, jak skomplikowana będzie gra, zależy wyłącznie od naszej wyobraźni.

Lubisz gry wymagające szybkości? Chcesz troszkę pokombinować, czy może wolisz, żeby Twój Blank pozostał bardzo prosty? A może chcesz przyprawić go jeszcze szczyptą blefu? To, jak będzie wyglądać Twój egzemplarz gry, zależy tylko od Ciebie i Twoich znajomych!