Wyobraź sobie, że jesteś w grupie szpiegów, którzy na nieprzyjaznym terenie muszą jak najszybciej nawiązać kontakt z sojusznikami. Znasz pseudonimy wielu osób, ale nie masz pojęcia, komu możesz ufać, zwłaszcza że każdy może okazać się zabójcą... Twój szef wie doskonale, kto jest kim, jednak musi uważać, by nie zdradzić zbyt wiele - podpowiada zatem używając tylko pojedynczych słów. Co mógł mieć na myśli?

Tajniacy to gra imprezowa oparta na skojarzeniach, w której uczestnicy wcielają się w jedną z dwóch ról - każda związana jest z innym rodzajem zadań. Mówiąc krótko: kapitanowie drużyn muszą wymyślać skojarzenia do zaprezentowanych słów w taki sposób, by połączyć ich możliwie jak najwięcej. Reszta grupy musi odgadnąć, co mógł mieć na myśli ich przedstawiciel.

Światowy sukces

Fenomenalna gra karciana Tajniacy podbiła serca ludzi na całym świecie. W ciągu roku od wydania została przetłumaczona na 31 języków i dotarła do 5,5 mln graczy w 185 krajach, dzięki czemu stała się jedną z najpopularniejszych gier imprezowych. Uniwersalny charakter, różnorodność poszczególnych rozgrywek oraz proste zasady przyniosły jej uznanie graczy - dzięki bardzo pozytywnym ocenom Tajniacy znajdują się na pierwszym miejscu rankingu serwisu Board Game Geek w kategorii “gra imprezowa”. Seria została również doceniona przez krytyków i uhonorowana wieloma nagrodami i wyróżnieniami, m.in. Golden Geekiem dla najlepszej gry imprezowej i gry rodzinnej, Golden Geeka za najlepszą grę dwuosobową dla Duetu oraz najbardziej prestiżowym tytułem w środowisku planszówkowym, nagrodą Spiel des Jahres. W Polsce Tajniacy otrzymali tytuł Gry Roku 2016.

Nowe pomysły

W obliczu tak dużego sukcesu gra jest stale rozwijana, a jej twórcy szukają nowych, atrakcyjnych rozwiązań. Niedługo po premierze wersji podstawowej, została wydana również druga część gry, Tajniacy: Obrazki, w której zamiast rozłożonych na stole kart ze słowami mamy wieloznaczne, skomplikowane grafiki. W tym przypadku zadanie graczy wskakuje na kolejny poziom, bo w przypadku rysunków mamy znacznie więcej możliwości poprowadzenia skojarzeń, a wciąż chodzi o to, by były one jak najbardziej trafne. Z kolei w 2017 roku do sprzedaży trafiła pierwsza tematyczna wersja Tajniaków - Bez cenzury, w którym leżące na stole hasła kojarzą się z mrocznym światem przestępstw, erotyki i nocnego życia. Co ciekawe, ta odsłona serii została świetnie przyjęta zwłaszcza w naszym kraju, a jej pierwszy nakład rozszedł się w tempie ekspresowym.

Zabawa dla dwojga

W odpowiedzi na potrzeby rynku została stworzona wersja dwuosobowa, Tajniacy: Duet. Tym razem jest to gra ściśle oparta na współpracy: uczestnicy starają się naprowadzić drugą osobę na kryptonimy własnych 9 agentów, z którymi należy nawiązać kontakt. Gracze naprzemiennie dają sobie podpowiedzi w formie jednego słowa, które mają powiązać możliwie jak największą liczbę haseł. Dodatkowym czynnikiem jest czas: na odgadnięcie wszystkich kryptonimów macie określoną liczbę tur. Ta wersja jest też nieco trudniejsza ze względu na to, że posługujemy się wspólną pulą kartoników, ale osobnymi kluczami. Tym samym może się zdarzyć sytuacja, w której obaj gracze będą musieli na różne sposoby skojarzyć to samo słowo.

Dlaczego Tajniacy?

Patrząc na Tajniaków można stwierdzić, że często siła gry drzemie w jej prostocie i uniwersalności. Choć zasady tej karcianki w pierwszym kontakcie są dość abstrakcyjnie, w praktyce okazują się bardzo przystępne. Świetnie sprawdza się tutaj praca ze słowem i konieczność nieszablonowego myślenia oraz nietypowej komunikacji: wymyślając konkretne skojarzenia musimy myśleć przede wszystkim o członkach naszej drużyny, a odgadując - wczuć się w rolę kapitana. Utrzymanie przez niego pokerowej twarzy podczas słuchania rozmyślań grupy, to nierzadko najtrudniejszy element całej gry! 

Co ważne, wszystkie wersje Tajniaków można ze sobą łączyć, tworząc zupełnie nowe zestawienia kryptonimów i kluczy. Karty z wersji Bez Cenzury wydają się zbyt odjechane? Wystarczy połączyć je z podstawową wersją gry. A co, jeśli najdzie ochota na grę w wersję Duet ale na kartach Obrazków? Bierzemy kwadratowe karty z obrazkami, natomiast resztę komponentów zostawiamy z edycji dwuosobowej. Tu wszystko jest możliwe :-) 

Gra została doceniona nie tylko na rodzimej scenie planszówkowej, ale także na całym świecie! Więcej o faktach i liczbach stojących za serią Tajniacy można przeczytać w artykule Tajniacy w liczbach.

Życzymy fascynujących rozgrywek! :-)