Jest rok 2849. Dokładnie 1000 lat po wielkiej gorączce złota wydobycie i transport surowców wkroczyły na zupełnie nowy poziom. Ludzkość ukończyła przełomowy projekt w postaci Gwiezdnego Lustra, dzięki któremu udało się zgromadzić ogromną moc pulsara i otworzyć pierwszy tunel czasoprzestrzenny. Ten moment zmieni świat na zawsze…

Nowa era właśnie się rozpoczęła.


Najpierw podbiła targi Spiel...

Targi, które odbywają się co roku w niemieckim Essen, stanowią jedną z najważniejszych światowych imprez w branży gier - to podczas ich trwania prezentowane są nowości i zapowiedzi. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jakie trendy będą panowały w świecie gier i jakie tytuły wydawcy szykują na najbliższy rok, wybierzcie się właśnie tam, a z pewnością nie przegapicie żadnej pozycji wartej uwagi.

W 2017 roku jednym ze stoisk, na których skupiła się uwaga odwiedzających targi Spiel, była strefa Czech Games Edition. Wszystko to za sprawą ich najnowszego tytułu, głośnej gry typu euro osadzonej w futurystycznym klimacie kosmicznej ekspansji. Pulsar 2048, bo o nim mowa, bardzo szybko podbił serca graczy dzięki dopracowaniu – to gra wymagająca umiejętnego planowania, o zmyślnie skrojonych zasadach, z doskonale wyważoną proporcją między strategią a losowością. Kiedy dodamy do tego popularny ostatnio klimat międzyplanetarnych podróży, otrzymujemy niemal gotową receptę na sukces.

 


... by pozwolić nam na podbijanie kosmosu!

Zadaniem graczy jest eksploracja kosmosu i jak najefektywniejsze wykorzystanie płynących z niej możliwości. Za pomocą floty będziemy mogli poruszać się po mapie złożonej z gwiazd i układów planetarnych, aktywnie poszukując planet, na których istnieje życie, oraz pulsarów, których energię będziemy mogli wykorzystać. Oczywiście ważnym elementem naszej aktywności będą nowoczesne technologie – zarówno nasze własne, jak i te, do których dostęp mają wszyscy gracze. Ich rozwijanie również stanowi jeden z celów gry.


Krótka kosmiczna kołderka

Pulsar 2849 idealnie wpisuje się w trend związany z poszukiwaniem różnych sposobów wykorzystania kości. Bezpośrednie przełożenie wartości oczek na poszczególne rodzaje akcji to stosunkowo popularne rozwiązanie (znane chociażby z Zamków Burgundii Stefana Felda), w tym przypadku zostało jednak w ciekawy sposób odświeżone. Przede wszystkim pula kości jest wspólna – wszystkie zostają rzucone na początku danej tury, a następnie gracze mogą wybierać spośród nich te, z których skorzystają. Każdy taki wybór warto dobrze przemyśleć, bo za każdym razem wiąże się on dla nas z konsekwencjami w postaci przesunięcia na jednym z dwóch torów: kolejności oraz inżynieryjnym. Jak nietrudno się domyślić, będzie to miało znaczący wpływ na nasze możliwości w tej i kolejnych rundach.

Elementem charakterystycznym dla Pulsara jest niewielka całkowita liczba akcji w stosunku do możliwości – podczas całej gry wykonujemy tylko 16 ruchów, co zmusza graczy do intensywnego, długofalowego planowania. W czasie jednej partii nie jesteśmy w stanie poznać każdej ścieżki rozwoju i wykonać wszystkich możliwych akcji; wręcz przeciwnie – musimy skupić się na opracowaniu strategii i trzymać się jej w miarę możliwości. Nie oznacza to jednak, że pech może odebrać nam szansę na zwycięstwo! Każda kość, nawet jeśli będziemy dobierali ją jako ostatni – pozwala nam wykonać wiele różnych akcji przynoszących punkty. Kluczem do sukcesu jest umiejętne dostosowanie się do sytuacji.


Improwizuj, adaptuj, przezwyciężaj

Dzięki takiemu rozwiązaniu gra zyskuje na regrywalności – w kolejnych partiach możemy testować różne strategie, a i tak prawdopodobnie nie znajdziemy tej jedynej, gwarantującej nam zwycięstwo za każdym razem. Pulsar 2849 bardzo umiejętnie łączy bowiem element losowy ze strategicznym, jest również wyposażony w mechanizmy wyrównywania szans, do których należą modyfikatory kości oraz tor inicjatywy. Dzięki nim znacznie łatwiej jest nam dostosować się do warunków i zmodyfikować swoją strategię w taki sposób, by przyniosła nam jak najwięcej punktów.

Zapraszamy na otwarcie swojego pierwszego tunelu czasoprzestrzennego z grą Pulsar 2849 już na początu marca 2018 roku!