Zapowiedź polskiej edycji

Star Wars: The Deckbuilding

Game - Clone Wars


Galaktyka podzielona! Odkrycie fabryk droidów na Geonosis i nagłe powołanie Armii Klonów zapoczątkowało Wojny Klonów. Niezliczone zastępy droidów wysyłane przez Sojusz Separatystów stanowią nie lada wyzwanie dla Jedi, strażników Republiki Galaktycznej. Ale nie tylko los Republiki leży na szali i cała galaktyka wstrzymuje oddech w oczekiwaniu na wynik tego konfliktu...

Wraz z Fantasy Flight Games mamy przyjemność zapowiedzieć, że gra Star Wars: The Deckbuilding Game - Clone Wars ukaże się także w polskiej wersji językowej!

W tej edycji Republika Galaktyczna zmierzy się z Sojuszem Separatystów. Nowa odsłona Star Wars: The Deckbuilding Game funkcjonuje jako samodzielny produkt, ale można ją też połączyć z poprzednią częścią. Wciel się w dowódcę i poprowadź do walki o los Republiki kultowe postacie z okresu Wojen Klonów, takie jak droidy bojowe, żołnierze-klony, Generał Grievous czy Obi-Wan Kenobi. 


Nowa edycja

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, które prawdopodobnie nasuwa się większości czytających ten artykuł: czy potrzebuję pierwszej części Star Wars: The Deckbuilding Game, aby zagrać w Clone Wars? Odpowiedź brzmi: nie! Jak wspomnieliśmy wcześniej, Clone Wars to samodzielny produkt, co oznacza, że może być Twoim pierwszym wyborem – w pudełku znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do rozgrywki. 

W tej edycji konflikt toczy się między Republiką Galaktyczną a Sojuszem Separatystów. Podobnie jak w poprzedniej części, każdy gracz rozpoczyna zabawę z talią startową złożoną z 10 kart. W przypadku Republiki są to 2 Żołnierze-klony, 7 Promów Republiki i 1 Rycerz Jedi. Z kolei po stronie Separatystów znajdziesz 2 Droidy bojowe B1, 7 Promów Separatystów oraz 1 Agenta ciemnej strony. Talie te mają identyczny układ efektów i zdolności, jak talie startowe z pierwszej części, ale na tym kończą się odwzorowania jeden do jednego. 

Talia galaktyki w edycji Clone Wars składa się z 90 zupełnie nowych kart, wśród których znajdziemy 30 kart Republiki, 30 kart Separatystów oraz 30 kart neutralnych. Karty Republiki skupiają się na zależnościach pomiędzy Jedi i żołnierzami. Przykładowo jednostki takie jak AT-RT oraz Żołnierz BARC zapewniają dodatkowe efekty, gdy masz w grze innego żołnierza, podczas gdy Delta-7B pozwala odkryć wierzchnią kartę z talii i dobrać ją, jeśli będzie to Jedi. W ten sposób możesz odkryć i zagrać Aaylę Securę, która wzmocni siłę wszystkich Twoich żołnierzy, a jeśli będziesz mieć wyjątkowo dużo szczęścia, być może trafisz na Obi-Wana Kenobiego, który pozwoli Ci na odkrycie kolejnej karty!

Po stronie Separatystów większy nacisk został położony na mechanikę anihilacji, a zwłaszcza anihilacji własnych kart w zamian za potężne efekty. Przykładowo Droid bojowy B2 pozwala anihilować kartę Separatystów z rzędu galaktyki, by dobrać kartę. Podobnie Droid Sęp – gdy go kupujesz, trafia bezpośrednio do Twojej ręki, ale musisz go anihilować, gdy tylko zakończy atak. Po anihilowaniu karty możesz zagrać Droidekę, która zyska dzięki temu dodatkową siłę ataku, albo skorzystać ze zdolności Nute’a Gunraya, pozwalającej przywrócić jedną z usuniętych kart do gry. Szczególnie dobrze łączy się ona ze zdolnością Generała Grievousa, która pozwala dwukrotnie odebrać nagrodę za pokonany cel. Użyj Grievousa, aby usunąć kartę z rzędu galaktyki, anihiluj droida z ręki, by zdobyć podwójną nagrodę, a następnie użyj zdolności Nute’a Gunraya, by umieścić anihilowanego droida w rzędzie galaktyki i odkupić go z powrotem! 

Skoro już jesteśmy przy temacie anihilacji, ta wersja gry zmienia nieznacznie sposób działania tej mechaniki w porównaniu z pierwszą częścią. Od teraz, zamiast chować anihilowane karty do pudełka, będziemy odkładać je na specjalne stosy (osobne dla Separatystów i Republiki). Działa to mniej więcej tak samo jak usuwanie ich, jednak, jak pokazuje zaprezentowana zdolność Nute’a Gunraya, pewne efekty będą mogły przywrócić te karty do rozgrywki. Umiejętność efektywnego zarządzania stosem anihilowanych kart jest jednym z kluczowych elementów strategii Separatystów! 

Jeśli chodzi o karty neutralne, znajdziesz wśród nich całą plejadę łotrów, łowców nagród, zabójców i wyrzutków. Wykorzystaj Szemrany kontakt, by uzyskać zniżkę na zakup neutralnej karty, a jeśli jej koszt wynosi co najmniej 4, Hondo Ohnaka może Cię zaczepić i zaproponować dobranie po cichu dodatkowej karty. Dobranie karty zapewni Ci także słynny łowca nagród Jango Fett – o ile pokona cel w rzędzie galaktyki. Jeśli brakuje mu nieco siły ataku, by tego dokonać, może przywołać swój słynny Firespray. W galaktycznej rzeczywistości w ciekawy sposób odnajduje się także Jar Jar Binks. Dzięki niemu możesz zdobyć punkt Mocy, jednak po skorzystaniu z tej zdolności bohater trafia na stos kart odrzuconych… Twojego przeciwnika. 


Mieszaj i łącz

Wspomnieliśmy wcześniej, że Clone Wars to samodzielna odsłona Star Wars: The Deckbuilding Game. Jeśli jednak posiadasz pierwszą część, możesz wymieszać ją z najnowszą, by stworzyć własne warunki gry. 

Aby przygotować rozgrywkę mieszaną, musisz najpierw rozdzielić talię galaktyki na talie poszczególnych frakcji. Oznacza to, że będziesz mieć osobne talie Imperium, Rebelii, Republiki i Separatystów oraz dwie talie kart neutralnych (po jednej na każdą edycję gry). W każdej z nich powinno znajdować się dokładnie 30 kart.

Następnie Ty i Twój przeciwnik wybieracie po jednej frakcji i bierzecie odpowiadającą jej talię startową oraz zestaw baz. Następnie wybieracie jedną z talii neutralnych (lub losujecie, jeśli nie możecie się zdecydować), mieszacie ją z taliami wybranych frakcji… i już gotowe, oto Wasza talia galaktyki! Jedyne, co musicie zrobić, to zdecydować, kto z Was będzie zaczynał. Oczywiście druga strona będzie miała na starcie Moc po swojej stronie. 


Nowe wyzwania

Star Wars: The Deckbuilding Game przypadło do gustu wielu graczom i zostało docenione jako gra dwuosobowa. W tym roku powraca – z nowymi postaciami, zdolnościami i wyzwaniami! Niezależnie od tego, czy masz pierwszą część, czy dopiero zaczniesz swoją przygodę z tą grą, koniecznie wypróbuj wersję Clone Wars. Przedsprzedaż polskiej edycji ruszy już niebawem!