Pisakiem po galaktyce

Zapowiedź nowej gry

w świecie

Twilight Imperium


Imperium Lazaxów, wzgardzone przez poddane mu dotąd rasy, obróciło się w pył. Nadeszły ciężkie czasy naznaczone konfliktami, zniszczeniem i bezsilnością. W Mrocznych Wiekach, które nastały, rasy galaktyki wycofały się do swoich światów, aby odzyskać siły. Teraz patrzą w gwiazdy i dostrzegają nową szansę: by odzyskać to, co zostało utracone i na nowo zbudować galaktyczną cywilizację. Szansę, by pozostawić po sobie trwały ślad.

Wraz z Fantasy Flight Games mamy przyjemność ogłosić wydanie Twilight Inscription, czyli zupełnie nowej gry w świecie kultowego Twilight Imperium.

Ta gra roll-and-write na kosmiczną skalę przeznaczona dla 1-8 osób oferuje zupełnie nowy wymiar zabawy. Zarządzając mocno ograniczoną pulą zasobów będziemy musieli dbać o rozwój na wielu płaszczyznach: kosmicznej ekspansji, technologii, wzrostu gospodarczego i siły militarnej. W ten sposób będziemy gromadzić punkty zwycięstwa i walczyć o prawo do tronu Mecatol Rex. Czy Twoja rasa wybije się ponad inne? A może odejdzie w zapomnienie zanim na dobre się rozwinie? W Twilight Inscription wszystko może się zdarzyć!


Zapisz się na kartach historii

Tak jak Twilight Imperium można nazwać naprawdę potężną planszówką, tak Twilight Inscription jest potężną grą wśród tych z mechaniką roll-and-write. W większości przypadków takie zabawy polegają na wypełnianiu jednej planszy. Tutaj każdy uczestnik otrzyma aż cztery arkusze!

Na samym początku gracze wybierają frakcję, którą będą zarządzali. W grze dostępne są wszystkie 24 rasy z Twilight Imperium (m.in. słynące z przebiegłości Emiraty Hakanów, Tytani Ul czy Arborekowie), a każda z nich ma zestaw unikalnych umiejętności. Po wybraniu frakcji uczestnicy otrzymują po 1 z 4 rodzajów arkuszy: nawigacji, ekspansji, przemysłu i wojskowości. To na nich będziemy pisać w trakcie gry. Arkusze są wielokrotnego użytku, a do zaznaczania postępu używamy suchościeralnych markerów, które znajdziemy w pudełku. Ale to nie wszystko! Każdy arkusz występuje w 8 wersjach, co oznacza, że uczestnicy mogą zaczynać z zupełnie innymi układami początkowymi. To wariant opcjonalny – jeśli wolisz, żeby wszyscy używali takich samych konfiguracji, taka wersja również jest dostępna. 

Tak wyglądają przykładowe różnice między arkuszami. Jak widać, każdy z graczy ma nieco inny układ planet do zbadania.

Kiedy weźmiemy pod uwagę pod uwagę liczbę dostępnych frakcji i różnice między nimi, a także możliwość zaczynania gry z różnymi układami na arkuszach, widzimy, że już na starcie poszczególne partie w Twilight Inscription będą się od siebie różniły. Przyjrzyjmy się teraz samej rozgrywce.

Każda runda rozpoczyna się od odsłonięcia karty wydarzenia. Większość z nich związana jest ze strategią, jak Wschodzące imperium czy Echa przeszłości. Takie wydarzenia zapewniają zasoby, które możesz wydać na różne sposoby na swoich arkuszach gracza. Gdy wydajesz zasoby, skreślasz odpowiednie pola kosztu akcji za pomocą markera. Pamiętaj jednak, że w danej rundzie możesz korzystać tylko z jednego arkusza!

Na wszystkich 4 arkuszach znajdziesz mnóstwo rzeczy, na które warto wydać zasoby, a wybranie najlepszych stanowi podstawowe wyzwanie w Twilight Inscription. Chcesz odkrywać nowe systemy na arkuszu nawigacji lub ścigać się, by jako pierwszy dotrzeć do Mecatol Rex? A może wolisz skupić się na ekspansji i rozwijaniu poszczególnych planet? Zawsze możesz też gromadzić dobra, rozwijać przemysł lub rozbudowywać swoją flotę. Bez względu na to, na którym arkuszu się skupisz, będziesz otrzymywać punkty zwycięstwa, jednak uważaj, aby nie zaniedbywać żadnego z nich. W przeciwnym razie może Cię czekać niemiła niespodzianka…

Niektóre karty wydarzeń, jak na przykład Konflikt na granicy, są równoznaczne z wywołaniem wojny. W takim przypadku porównujesz siłę swojej floty (znajdującą się na arkuszu wojskowości) z siłą Twoich sąsiadów. Jeśli Twoja flota jest silniejsza, zdobywasz punkty. Jeśli nie – tracisz je. 

Podobny efekt mają karty takie jak Zwołanie rady – w tym przypadku będziesz potrzebować głosów, które możesz gromadzić na swoim arkuszu przemysłu. To od nich zależy przyjęcie bądź odrzucenie takich projektów jak Korporacyjne zwolnienia podatkowe, które mogą mieć poważny wpływ na całą rozgrywkę. Jeśli zaniedbasz swój arkusz przemysłu, może zabraknąć Ci głosów, by upewnić się, że polityczny efekt jest taki, jakiego oczekujesz. 

Wygląda na to, że zachowanie równowagi między nawigacją, ekspansją, wojskowością i przemysłem, jest kluczem do sukcesu. Istnieje nieskończenie wiele strategii, które możesz wykorzystać, by wyprzedzić przeciwników na drodze do zwycięstwa. Pytanie tylko, która z nich najlepiej do Ciebie pasuje? Rozgrywka w Twilight Inscription kończy się wraz z rozpatrzeniem wydarzenia Tron czeka na władcę. Punkty są podliczane, a ten, kto ma ich najwięcej, zostaje zwycięzcą i nowym władcą galaktyki!


Samotny pośród gwiazd

Może zwróciłeś już na to uwagę, gdy wspominaliśmy o liczbie graczy, dla których dostępne jest Twilight Inscription, ale dla pewności powtórzymy jeszcze raz: ta gra posiada również tryb jednoosobowy! 

Jeśli grasz sam lub tylko z jedną osobą, będziesz się mierzyć z rasą kontrolowaną przez sztuczną inteligencję (SI). Kieruje się ona własnym zestawem zasad, a jej cel jest prosty: osiągać jak największe postępy w jak najkrótszym czasie. SI nie zdobywa dla siebie żadnych punktów, ale przeszkadza Tobie (i ewentualnemu współgraczowi) na drodze do zwycięstwa. Przykładowo bierze aktywny udział w działaniach wojennych i politycznych głosowaniach, przez co nadal musisz dbać o rozwój na planszy wojskowości i przemysłu. Jeśli przed końcem gry nie zdobędziesz odpowiedniej liczby punktów, zostajesz pokonany. Do wypróbowania masz aż 3 poziomy trudności!


Nowy rozdział 

Twilight Inscription to zupełnie nowa odsłona świata Twilight Imperium, równie potężna jak wszystko, do czego przyzwyczaiło nas to kultowe uniwersum. Już tej jesieni będziecie mieli okazję zapisać się w historii galaktyki i spróbować swoich sił w wykreślance na kosmiczną skalę!

Już dziś zamów swoją kopię Twilight Inscription – na przykład tutaj, w naszym sklepie internetowym.