W dzisiejszym artykule dotyczącym Star Wars: Shatterpoint chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej mechanice misji, planom jej rozszerzenia i najnowszemu dodatkowi do gry. Pakiet specjalny Star Wars: Shatterpoint - Pojedynek sabotażystów właśnie trafił do przedsprzedaży, a jego premiera jest zaplanowana na 3 listopada 2023.

Star Wars: Shatterpoint - Pojedynek sabotażystów to rozszerzenie zawierające zupełnie nową misję, która zapewni inne układy celów, stanowiące taktyczne wyzwanie dla naszych grup uderzeniowych. Jest to pierwszy z trzech tego typu produktów zaplanowanych do wydania w ramach kilku pierwszych fal dodatków do gry. Każda z dostępnych misji (niezależnie czy pochodzi z zestawu podstawowego, czy z któregoś z rozszerzeń) opiera się na tych samych założeniach, wprowadzając jedynie dodatkowe elementy i urozmaicenia, które będą miały wpływ na strategię uczestników zarówno podczas tworzenia oddziałów, jak i w czasie gry. Odstępy czasowe pomiędzy wprowadzaniem kolejnych misji są celowe – pozwalają graczom na jak najlepsze poznanie mechanizmów i możliwości, a także rozwijanie swoich pomysłów. W ten sposób nowe zasady pojawiają się stopniowo, są wprowadzane naturalnie i sprawiają, że gra pozostaje ekscytująca. 

Misja zawarta w Pojedynku sabotażystów zmusza graczy do znacznie bardziej zaciętej bitwy przypominającej potyczki w ciasnych pomieszczeniach kosmicznego krążownika lub w pobliżu stanowiska artylerii wroga. Konieczność nawigowania na mniejszym obszarze będzie miała oczywisty wpływ na możliwości jednostek. Jakby tego było mało, nowa misja wprowadza też dodatkowy element związany z aktywowaniem jednostek za pomocą karty Shatterpoint. Każda karta zmagań z tego rozszerzenia ma na samym dole specjalną zdolność taktyczną. Gdy gracz zdecyduje się aktywować którąś ze swoich jednostek przy użyciu karty Shatterpoint, otrzymuje ona dostęp do tej zdolności do końca swojej tury.

Wśród dostępnych zdolności znajdziemy możliwość wykonania dodatkowego ruchu, odświeżanie punktów Mocy, a także usuwanie obrażeń lub stanów nałożonych na naszą jednostkę. Dzięki temu wykorzystywanie karty Shatterpoint stanie się jeszcze ważniejszym (i atrakcyjniejszym!) elementem strategicznym.

Wraz z pojawieniem się na rynku alternatywnej misji, na graczy czekają nowe wyzwania dotyczące kompletowania grup uderzeniowych. Oczywiście każdy będzie starał się jak najlepiej dopasować umiejętności jednostek do wybranej misji, jednak, jak to w świecie Gwiezdnych Wojen bywa, nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Zasiadając do rozgrywki nie mamy gwarancji, że to właśnie wybrana przez nas misja będzie tą, którą finalnie będziemy realizować. Czy w takim razie lepiej stworzyć bardziej uniwersalne oddziały, które mają szansę sprawdzić się w różnych wyzwaniach? A może jednak warto zaryzykować i postawić na większą specjalizację, licząc, że nasze umiejętności taktyczne pozwolą nam wyjść z ewentualnej opresji, a Moc będzie nam sprzyjać, gdy warunki potyczki okażą się mniej optymalne? 

Jedno jest pewne: Pojedynek sabotażystów z pewnością namiesza zarówno na prywatnych, jak i turniejowych stołach!