Wyobraź sobie wieczór z przyjaciółmi lub rodziną. Dobra zabawa, dużo śmiechu, świetna atmosfera… W kulminacyjnym momencie na stół wjeżdża ono – wspaniałe, kusząco wyglądające sushi! I niekoniecznie mowa tu o zwiniętych w rolki morskich przysmakach (choć, oczywiście, i one mogą znaleźć się na stole). Dziś opowiadamy o rozszerzonej wersji znanej gry imprezowej – Sushi Go Party! To smakowita karcianka, w której staramy się zbierać różne rodzaje sushi w taki sposób, by zmaksymalizować liczbę zdobywanych punktów.


Na co masz ochotę?

Kluczowym elementem Sushi Go Party! jest wybór własnego menu. W porównaniu ze swoją mniejszą siostrą, gra oferuje aż 7 nowych rodzajów sushi, 6 nowych kart specjalnych oraz dwa nieznane dotąd desery. Plus to, co znamy z wersji podstawowej! Oczywiście każda z kart posiada swój indywidualny system punktowania – inaczej zbiera się na przykład futomaki, uramaki i temaki (a jeśli pójdzie nam źle, te ostatnie mogą nam przynieść nawet punkty ujemne!).

Każda rozgrywka musi rozpocząć się od ustalenia menu i odłożenia do pudełka kart, których nie będziemy używać. Przy dokonywaniu wyboru możemy postawić na kreatywność współgraczy lub skorzystać z jednego z 8 gotowych zestawów zaproponowanych w instrukcji. Każdy z nich posiada krótki opis, który pozwoli nam wybrać kombinację odpowiednią do naszych potrzeb.


Zamówienia specjalne

Sushi Go Party! to również nowe karty specjalne. Pamiętacie wasabi, które mnożyło wartość naszych nigiri oraz pałeczki, pozwalające w kluczowym momencie dobrać dodatkową kartę? Teraz takich możliwości jest znacznie więcej! Jeśli zaproponowane dania okażą się marne, możemy wykorzystać specjalną kartę, by wybrać coś spoza menu, podglądając 4 wierzchnie karty ze stosu. Dzięki wykorzystaniu długiej, zgrabnej łyżeczki, będziemy mogli podkraść kartę z ręki innego gracza. Otrzymamy również możliwość zabrania naszych dań na wynos – przy użyciu specjalnego pudełka możemy zrezygnować ze zbierania zestawów na rzecz pewnych 2 punktów za każdą “spakowaną” kartę. A to dopiero początek! 

Kreując własne menu warto zwrócić uwagę na działanie kart specjalnych, bo potrafią one nieźle namieszać, niejednokrotnie zmieniając całkowicie punktowanie przy stole.

 


Zostań sushi masterem

Sama rozgrywka w Sushi Go Party! nie różni się od tej znanej z wersji podstawowej. Uczestnicy otrzymują na rękę identyczną liczbę kart (jest ona zależna od liczby osób, biorących udział w zabawie), a nasze tury są rozgrywane jednocześnie. Każdy z graczy wybiera jedną kartę, którą chce zatrzymać i kładzie ją zakrytą przed sobą. Kiedy wszyscy dokonają wyboru, podają swoje karty sąsiadowi po lewej. W ten sposób pozbywamy się ręki, ale otrzymujemy na nią zupełnie nowe karty. Następnie odkrywamy kartę, którą wybraliśmy, aby wszyscy mogli zobaczyć sytuację pozostałych uczestników. Sytuację powtarzamy do momentu, kiedy każdy z nas otrzyma ostatnią kartę, którą wykłada przed sobą odkrytą.

Ten mechanizm zmusza nas do ciągłego dopasowywania swojej strategii do możliwości, ale również pozwala na kontrolowanie (przynajmniej w pewnym stopniu) poczynań przeciwników. W każdej rundzie stajemy przed dylematem: brać to, na czym najbardziej nam zależy, czy podbierać karty, których poszukuje nasz sąsiad? Dzięki temu mimo prostych zasad, rozgrywka w Sushi Go! wymaga od nas naprawdę konkretnej pracy szarych komórek!