Przez lata największe cywilizacje rozwijały się stabilnie, bez większej ekspansji, nawiązując stosunki handlowe z sąsiednimi państwami i jedynie od czasu do czasu wchodząc z nimi w konflikty. Starały się wykorzystać swoje mocne strony i utrzymać produkcję surowców niezbędnych do funkcjonowania. Rozwijały się poprzez rozbudowę.

Aż do dziś.

Oto rozpoczyna się era zupełnie nowych możliwości. Wraz z budową potężnych statków, mieszkańcy miast zyskali możliwość podróżowania na duże odległości, odkrywania nieznanych miejsc, a także nawiązywania kontaktu z cywilizacjami odległymi o wiele kilometrów.

Czy przyjmiesz nowe wyzwanie?


Klasyka na nowo?

Gra 7 Cudów Świata to niezaprzeczalnie klasyka planszówkowego gatunku. Jej największe zalety to proste zasady, mnogość możliwości, stale otwarta droga do zwycięstwa oraz duża liczba uczestników. Dzięki nim od premiery (czyli od ponad 8 lat!) 7 Cudów Świata rozpala umysły graczy na całym świecie.

Armada to dodatek, który pozwoli Wam budować potężne floty, aby zapanować na morzach i oceanach. Karty Armady oraz Wysp wzbogacą grę i zwiększą interakcję między uczestnikami. To zupełnie nowy wymiar znanej rozgrywki, choć zasady pozostaną proste i łatwe do wytłumaczenia. 

Nad dodatkiem pracowała ta sama ekipa, co nad wszystkimi poprzednimi grami z serii 7 Cudów Świata!


Wszyscy na pokład!

Wraz z dodatkiem do gry wprowadzona zostaje możliwość tworzenia i rozwijania własnej floty. Każdy z graczy otrzymuje własną planszę stoczni, na której znajdują się 4 tory rozwoju – po jednym dla każdej z flot:

  • flota czerwona (wojenna): bierze udział w nowym typie konfliktów – Konfliktach Morskich; 
  • flota żółta (handlowa): zapewnia dostęp do nowych tras handlowych; 
  • flota niebieska (cywilna): zapewnia dodatkowe punkty zwycięstwa; 
  • flota zielona (naukowa): zapewnia dostęp do nieznanych Wysp.

Poszczególne floty możemy ulepszać w trakcie rozgrywki. Za każdym razem, kiedy zagrywamy kartę w kolorze danej floty możemy przeprowadzić dodatkową akcję Morskiej Budowy. W tym celu do kosztu zagrywanej karty doliczamy koszt rozbudowy widniejący na planszy stoczni, a następnie przesuwamy znacznik statku o jedno pole. W ten sposób możemy uzyskiwać rozmaite profity.


Do abordażu!

Armada znacząco wpływa na poziom interakcji między graczami. Podstawowa wersja 7 Cudów Świata przyzwyczaiła nas do kontaktu jedynie z sąsiadami – nie mieliśmy możliwości podróży i poznawania dalszych cywilizacji. Wszystko zmienia mechanika Konfliktów Morskich.

Na koniec każdej ery, po rozstrzygnięciu standardowych Konfliktów, gracze rozstrzygają również globalny Konflikt Morski. W tym celu każdy z uczestników zlicza swoją Siłę na Morzu poprzez dodanie wartości odpowiednich tarcz, a następnie porównuje ją z siłą wszystkich uczestników zabawy. Gracz, który dysponuje najmniejszą Siłą na Morzu, otrzymuje żeton Morskiej Porażki; z kolei zwycięzcy pojedynku – żetony Morskich Zwycięstw. Pod koniec gry istotna będzie ich wartość punktowa.


Niezbadane lądy

Jedna z dostępnych flot znacząco różni się od pozostałych. Podczas gdy floty Czerwona, Niebieska i Żółta oferują nam określone bonusy w złocie, sile lub punktach zwycięstwa, rozwijanie Zielonej pozwala na eksplorację nowych, nieznanych terenów. W ten sposób możemy odkrywać zupełnie nowe krainy, a także korzystać z ich specjalnych właściwości.

Spośród dostępnych kart Wysp wybieramy tę, która najbardziej nam odpowiada, a następnie wsuwamy pod naszą planszę stoczni tak, aby widoczny był jedynie efekt Wyspy. Od tej chwili jest z nami pewien stały bonus: siła, dodatkowe surowce lub punkty.


Nowy poziom zabawy

Jak widać zasady związane z nowym dodatkiem nie są skomplikowane, a jednak ich wprowadzenie znacząco wpływa na rozgrywkę. Plansza stoczni dostarcza nam kolejnych możliwości wyboru, na co chcemy przeznaczyć swoje surowce i w jakim kierunku będziemy się rozwijali. Dzięki temu w grze pojawia się jeszcze więcej dróg do zwycięstwa, a przyjmowane strategie stają się bardziej rozbudowane.

Jeśli sama Armada to dla nas zbyt mało, możemy połączyć ją z wcześniejszymi dodatkami do gry 7 Cudów Świata: Babel oraz Miasta. W instrukcji Armady zostało wyjaśnione jak to zrobić, jednak sami twórcy gry zalecają, by nie łączyć więcej niż dwóch dodatków jednocześnie.

Odważ się i wypłyń na szerokie wody z najnowszym dodatkiem do gry 7 Cudów Świata!

Ahoj!


Ilustracje z gry 7 Cudów Świata: Armada