21 czerwca miała miejsce premiera gry Wiedźmin: Stary Świat – przygodowej planszówki dla 1-5 osób, która zabiera uczestników do fantastycznego świata pełnego niebezpieczeństw, trudnych wyzwań i mrocznych tajemnic. Gracze będą mieli okazję poznać popularne uniwersum z zupełnie innej strony, wcielając się w łowców potworów z czasów, gdy wiedźmińskie szkoły były u szczytu swojej świetności. Eksplorując Kontynent będą napotykali kolejne monstra, ćwiczyli się w walce i zdobywali cenne doświadczenie.

Ale jak to wszystko się zaczęło? I w jaki sposób gra planszowa łączy się z bogatym światem Wiedźmina? Pakuj sakwy, siodłaj konia i ruszaj z nami ku historii o nieustraszonych pogromcach potworów!


Magia i niebezpieczeństwa wiedźmińskiego świata 

Opowieść o tym fantastycznym świecie trzeba zacząć od jego początków, czyli opowiadania „Wiedźmin”, które ukazało się w 1986 roku. To tutaj po raz pierwszy pojawiła się postać Geralta z Rivii, w kolejnych latach rozwijana przez autora. Na przestrzeni siedmiu książek poznaliśmy lepiej jego charakter i motywy, a towarzyszące mu postacie trwale zapisały się w historii polskiej kultury. Autor, garściami czerpiąc nie tylko ze słowiańskiego folkloru, ale też z podań i wierzeń z różnych zakątków globu, stworzył świat pełen niebezpieczeństw, z interesującym systemem magicznym i angażującą polityką.

Dziś, 30 lat po tym, jak poznaliśmy Geralta, wiedźmiński świat wciąż tętni życiem. Za sprawą ogromnego sukcesu gier studia CD PROJEKT RED, a zwłaszcza ostatniej, Wiedźmin 3: Dziki Gon, historia mrukliwego wiedźmina zyskała międzynarodową sławę. Powstają komiksy, gadżety, fanowskie grupy, a mnogość zagranicznych edycji świadczy o tym, że polskiego, książkowego „Wiedźmina” czyta cały świat. Powieści Andrzeja Sapkowskiego doczekały się z resztą dwóch ekranizacji, w tym najnowszej, realizowanej przez platformę Netflix.

Jednak mimo tak licznych inspiracji, w wiedźmińskim świecie wciąż nie brakuje białych plam. Jedną z nich odkrywa przed nami najnowsza gra Łukasza Woźniaka i wydawnictwa Go On Board.


Gra planszowa Wiedźmin: Stary Świat – przygoda pełna wyzwań i tajemnic

Choć akcja planszówki rozgrywa się w świecie znanym z opowieści o Geralcie z Rivii, eksploruje zupełnie inny okres w jego dziejach. Uczestnicy mają okazję przenieść się kilkaset lat wstecz, do czasów, gdy potwory niczym plaga trawiły Kontynent, a liczni wiedźmini toczyli z nimi zażartą walkę w obronie ludzi. Podczas zabawy każdy z graczy wciela się w przedstawiciela innej wiedźmińskiej szkoły: Wilka, Gryfa, Niedźwiedzia, Kota albo Żmii. Każda z nich trenuje adeptów w nieco inny sposób i kieruje się swoimi prawami, co odzwierciedlają unikalne umiejętności początkowe poszczególnych graczy. 

Podobnie jak w znanych do tej pory wiedźmińskich opowieściach, na szlaku Starego Świata również czeka nas niejedna zaskakująca przygoda. Odwiedzając kolejne miejsca na mapie będziemy tropić potwory i spotykać innych przedstawicieli swojej profesji, a specjalne karty eksploracji zapewnią nam dodatkowe wyzwania w postaci fabularnych zdarzeń z różnymi rozwiązaniami. Poszczególne karty są związane z konkretnymi rodzajami obszarów, na których się znajdujemy, a duża różnorodność efektów sprawia, że każda rozgrywka jest zupełnie nowym doświadczeniem. 


Walka o honor – rozgrywka i strategia w grze Wiedźmin: Stary Świat

Po szkoleniu w Siedliszczu bohaterowie wyruszają w świat nie tylko po to, aby zarobić na miskę gorącej strawy, ale także aby zapewnić cześć i chwałę swojej szkole. Celem gry jest uzyskanie jak najlepszej reputacji – zwycięży osoba, która jako pierwsza podniesie ją na odpowiedni poziom. Reputacja zwiększa się, gdy gracz zdobywa karty trofeów poprzez zabijanie potworów, wygrywanie walk z innymi wiedźminami oraz maksymalne rozwinięcie któregoś z własnych atrybutów. Mamy więc wybór co do tego, na którym aspekcie gry chcemy się skupić tym razem i który będzie najlepiej pasował do umiejętności naszej postaci. 

Sercem gry Wiedźmin: Stary Świat są karty i związana z nimi mechanika budowania talii. Przedstawiciel każdej szkoły zaczyna z nieco innym zestawem, a różnice z każdą kolejną rundą będą coraz wyraźniejsze. Umiejętne dodawanie do puli odpowiednich ataków, uników czy wiedźmińskich znaków będzie naszym głównym narzędziem na drodze do zwycięstwa. Solidna talia przyda nam się w walce, podczas której będziemy łączyć karty w potężne kombinacje ataków i używać specjalnych zdolności naszej szkoły. Zadania, walka z potworami, potyczki między wiedźminami, a nawet kościany poker pozwolą na zdobywanie nowych przedmiotów i złota, a także rozwijanie tych umiejętności, które uznamy za kluczowe.


Rozszerz swoje przygody o emocjonujące dodatki

Gdy już zapoznamy się z grą podstawową, dobrze poznamy rządzące nią mechanizmy i odkryjemy przynajmniej część sekretów wiedźmińskiego świata, możemy skierować swój wzrok ku rozszerzeniom, wprowadzającym dodatkową, niezwykle emocjonującą zawartość. Dostępne są trzy duże dodatki, z których każdy wpływa na rozgrywkę i jeszcze głębiej eksploruje wiedźmiński świat. 

Niebezpieczne bestie – Wiedźmin: Stary Świat - Legendarne łowy

Niektóre potwory są tak potężne, że sieją strach na całym Kontynencie, niszcząc miasto po mieście. Choć pokonanie takiego monstrum będzie bardzo trudne, każdy wiedźmin chciałby tego dokonać i zamienić się w żywą legendę! To rozszerzenie zmienia warunek końca gry: od tej pory aby zwyciężyć, musisz wytropić i zabić legendarnego potwora, który pojawia się na Kontynencie już na początku i w kolejnych rundach przemieszcza się po mapie, pozostawiając po sobie zniszczenie reprezentowane przez specjalne żetony. Do wyboru jest aż 7 bestii, a każda z nich stanowi nie lada wyzwanie!

Potężne siły – Wiedźmin: Stary Świat - Magowie

Wraz z Koniunkcją Sfer na Kontynencie pojawiły się nie tylko potwory, ale też magia – potężna siła, której ujarzmienie udało się tylko nielicznym. Im również zdarza się polować na rozmaite monstra! Oczywiście nie dla trofeów i nagród, ale by zdobyć cenne składniki, niezbędne w pracach nad magicznymi miksturami. Wraz z tym rozszerzeniem pięcioro magów dołącza do rozgrywek jako w pełni grywalne postacie wraz ze wszystkimi niezbędnymi dla nich komponentami: figurkami, unikalnymi taliami i planszami reprezentującymi charakterystyczne zdolności. 

Podróże w nieznane – Wiedźmin: Stary Świat - Skellige

Zamieszkiwane przez rozmaite klany wyspy Wielkiego Morza rodzą handlarzy, wojowników i przywódców, którzy na co dzień trzymają się z dala od polityki Kontynentu. To rozszerzenie wprowadza dodatkową planszę z trzema lokacjami, na których możemy ich znaleźć: Ard Skellig, Wyspę Mgieł i Eynę. Możemy się na nie dostać z portów na Kontynencie, a że nie każdy kapitan chętnie się tam wybiera, zarówno liczba statków, jak i miejsc na nich jest ograniczona. Wizyta na Skellige może przynieść wiele korzyści, ale też niebezpieczeństw, a to, czy zdecydujemy się podjąć ryzyko, zależy wyłącznie od nas. 


Sakiewką potrząśnij – podkręć klimat rozgrywek

Nie od dziś wiadomo, że nic nie działa na wyobraźnię graczy tak silnie, jak przestrzenne elementy. Dla osób, które uwielbiają ten rodzaj budowania klimatu, powstał Wiedźmin: Stary Świat - Edycja deluxe, w którym, oprócz wszystkich elementów dostępnych w wersji standardowej, otrzymujemy dodatkowo zestaw 28 wykonanych z dbałością o szczegóły figurek potworów znanych z wiedźmińskiego świata, m.in. gryfa, leszego, bruxę, harpię oraz ghula. 

W grze Wiedźmin: Stary Świat figurki potworów stanowią efektowny element dodatkowy, jednak nawet w standardowej edycji znajdziesz modele wiedźminów, które zasługują na uwagę. Niezależnie od wersji nie są one pomalowane, ale gorąco zachęcamy, by zrobić to samodzielnie! Dzięki temu możesz tchnąć w nie życie i sprawisz, że Twój egzemplarz gry będzie unikatowy.

Wraz z grą podstawową do sprzedaży trafiły też dwa rozszerzenia estetyczne. Metalowe monety zapakowane w praktyczny woreczek z powodzeniem zastąpią tekturowe znaczniki i będą przyjemnie brzęczały, ilekroć przyjdzie nam za coś zapłacić lub odebrać nagrodę za zlecenie. Podczas rozgrywek w większym gronie przyda się także Dodatkowy zestaw kości, które stylistyką i kolorami nawiązują do wiedźmińskich znaków. Dzięki niemu każdy wiedźmin może korzystać z własnej puli podczas eksploracji i gry w pokera.

Ale to nie wszystko! Fani wiedźmińskiego świata i miłośnicy gier przygodowych z pewnością nie przepuszczą okazji, by jeszcze bardziej podkręcić klimat rozgrywki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać gadżety, które nawiązują do innych obszarów uniwersum: książek, gier komputerowych czy serialu. Co powiesz na solidną sakiewkę na monety albo kubek na kości do pokera? Takie rzeczy (i mnóstwo innych) znajdziesz w naszym kramie, o tutaj.


Nie ma znaczenia, czy przebierasz nogami na myśl o kolejnych odcinkach serialu Netflixa, ubijasz potwory w grze komputerowej, czy, jak autorka tego tekstu, właśnie kończysz kolejne czytanie całej sagi od nowa – nie możesz przegapić kolejnej okazji, by wrócić do ulubionego uniwersum i poznać je z zupełnie innej strony! Stary Świat tylko czeka na odkrycie, oferując wyzwania, z jakimi nie mieliśmy do tej pory do czynienia oraz całkowicie nową historię pełną niebezpieczeństw, tajemnic i ciekawych miejsc. Twoja przygoda w wiedźmińskim świecie właśnie się rozpoczyna!

Wiedźmin: Stary Świat to przygodowa gra planszowa dla 1-5 osób osadzona w świecie stworzonym przez Andrzeja Sapkowskiego. Swój egzemplarz wybranej wersji podstawowej oraz dodatki możesz zamówić tutaj, w naszym sklepie.