Stało się to, co nieuniknione: zagłada ludzkości zbliża się wielkimi krokami. Cztery nieznane dotąd choroby wydostały się na świat, zmutowały i z zabójczą precyzją zarażają kolejne osoby.

Dołącz do specjalnego zespołu epidemiologów, których zadaniem jest lokalizowanie ognisk chorobowych, wygaszanie ich, a także wynalezienie leków, które pozwolą całkowicie zlikwidować zagrożenie. To praca w ogromnym stresie i pod presją czasu. Wymagająca, trudna i odpowiedzialna. 


Co to za gra?

Pandemia to jedna z najbardziej znanych gier kooperacyjnych – czyli takich, które oparte są na współpracy uczestników, rywalizujących niejako z samym mechanizmem gry. Podczas zabawy do stołu zasiada do 4 graczy i mają oni wspólny cel: wyeliminować rozprzestrzeniające się po świecie choroby. Wygrywają zawsze wszyscy albo nikt, więc kluczem do zwycięstwa jest ścisła współpraca i dobra komunikacja między uczestnikami.

Każdy z nas wciela się w jedną z postaci o unikatowej zdolności usprawniającej pracę. Podczas rozgrywki będziemy poruszali się po mapie świata, by nie dopuścić do nadmiernego rozprzestrzeniania się choroby (jej ogniska pojawiają się losowo w różnych miastach). Karty poszczególnych miast będą umożliwiały nam przemieszczanie się, a jeśli zbierzemy odpowiednio dużo tych, które reprezentują dany obszar, będziemy mogli wynaleźć lekarstwo na odpowiadającą mu kolorystycznie chorobę.

W Pandemii walczymy nie tylko z mechanizmem gry i pojawiającymi się ogniskami chorób, ale także z czasem.


Ulepsz swojego przeciwnika

Choć Pandemię cechuje zmienność poszczególnych partii (gwarantuje ją losowe dobieranie kart oraz różne układy początkowe) i nawet doświadczonym graczom zdarza się przegrywać, w miarę poznawania gry odkrywamy również jej główny mechanizm. Aby go urozmaicić, stworzono szereg dodatków, które ubarwiają naszą rozgrywkę:

Stan zagrożenia

 • Modułowy dodatek, który pozwala na stopniowe rozbudowywanie swojej rozgrywki i dostosowywanie jej do potrzeb. 
 • Zawiera nowe karty postaci oraz system kwarantanny, który pomaga w skuteczniejszym zwalczaniu chorób. 
 • Dla równowagi znajdziemy tutaj również trzy tryby wyzwań, które możemy ze sobą łączyć. Prowincje sprawiają, że mamy pod swoją opieką dodatkowe obszary. Nagły wypadek wprowadza pojawiające się co jakiś czas komplikacje (oczywiście oddalające nas od zwycięstwa). Superbakteria dodaje nam kolejną, piątą chorobę, która rozprzestrzenia się po świecie.

Na krawędzi

 • Składają się na niego trzy nowe wyzwania: Złośliwy szczep, podnoszący śmiertelność jednej z chorób, Mutacja, dzięki której musimy walczyć z kolejną chorobą oraz Bioterrorysta, który zwróci jednego gracza przeciw pozostałym. 
 • Dodatkowo w pudełku znajdziemy nowe postaci, elementy pozwalające na rozgrywkę w 5 osób, a także karty, które umożliwią granie w podstawową Pandemię w trybie Legendarnym, na ekstremalnie wysokim poziomie trudności.

Laboratorium

 • Aby w nie zagrać, musimy posiadać zarówno wersję podstawową gry, jak i rozszerzenie Na krawędzi
 • Zawiera nowe karty postaci oraz elementy pozwalające na grę w trybie jednoosobowym, w 5 graczy oraz drużynowo. 
 • Znajdziemy w nim rozwinięcie wyzwań Złośliwy Szczep oraz Mutacja
 • Rozbudowuję grę o wyzwanie, które zaprasza nas do przyjrzenia się temu, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami laboratorium. Ten dodatek znacząco wydłuża czas wynajdywania lekarstwa, dzięki czemu mniej zależy od losu, a więcej od tego, czy gracze umiejętnie planują swoje ruchy.

Jeśli posiadamy więcej niż jeden dodatek do Pandemii, warto zwrócić uwagę na to, jakie wyzwania można ze sobą łączyć. Oczywiście wszystkie informacje na ten temat znajdują się w instrukcjach.


Zabawa w trybie legacy

Mechanizm współpracy przy walce z chorobami został wykorzystany przez twórców gry do stworzenia czegoś zupełnie nowego: wersji legacy, czyli takiej, w której podążamy według wyznaczonego scenariusza. Rozgrywka tego typu jest jednorazowa (podczas zabawy modyfikujemy planszę i poszczególne elementy niezbędne do gry), ale wiąże się z dodatkową zabawą! Na samym początku otrzymujemy jedynie niewielką część elementów – pozostałe są poukrywane w specjalnych pudełeczkach, do których nie mamy dostępu. Dopiero wraz z kolejnymi partiami i rozwojem fabuły możemy zajrzeć do środka.

Pandemic: Legacy przez wiele miesięcy utrzymywała się na pierwszym miejscu listy najlepszych gier według użytkowników serwisu Board Game Geek. Dzięki swojej popularności doczekała się kontynuacji w postaci Sezonu 2.


Nie tylko choroby

Jednak seria Pandemic to nie tylko walka z chorobami. Na fali sukcesu gry, jej twórcy zdecydowali się na wydawanie wariacji tematycznych, które, choć oparte na podobnej mechanice, dają zupełnie inne odczucia z rozgrywki ze względu na niepowtarzalny klimat. W zależności od naszych zainteresowań możemy pójść w stronę historyczną lub literacko-popkulturową.

W 2016 roku na rynku pojawiła się gra Pandemic: Czas Cthulhu, która stanowi bardzo udany miszmasz klasycznej Pandemii ze specyficznym klimatem grozy rodem z dzieł H.P. Lovecrafta. W tej wersji zamiast z chorobami, walczymy z szerzącymi się po świecie kultystami. Badacze, którymi kierujemy, mogą oszaleć i umrzeć, a czas odmierzany jest budzeniem się kolejnych Przedwiecznych z mitologii Cthulhu.

Kolejną fabularną wariacją na temat Pandemii jest Upadek Rzymu, czyli wersja utrzymana w klimatach starożytności. Wzorowana jest na okresie V wieku n.e., kiedy to tereny ówczesnego Cesarstwa Rzymskiego borykały się z najazdami rozmaitych plemion germańskich, które ostatecznie doprowadziły do upadku cywilizacji.

Tym razem graczom przyjdzie walczyć z migracją agresywnych plemion barbarzyńskich – będziemy starali się utrzymać swoje miasta i zawierać sojusze z najeźdźcami tak, aby ostatecznie uchronić Rzym przed upadkiem. Podstawowa mechanika gry pozostaje niezmienna: naszym zadaniem jest pokonanie 5 plemion, a do sojuszu możemy doprowadzić poprzez zbieranie odpowiednich zestawów kart. Gra posiada jednak kilka modyfikacji, które doskonale podtrzymują jej klimat i sprawiają, że rozgrywka nabiera innego wymiaru, niż ten znany z podstawowej wersji Pandemii.


Wyjątkowa rocznica

Na koniec nie można nie wspomnieć o wyjątkowej edycji Pandemii, przygotowanej z okazji 10 rocznicy jej pierwszego wydania. To nie lada gratka nie tylko dla miłośników gry, ale też dla tych osób, które do tej pory nie zaopatrzyły się w wersję podstawową.

Pandemic 10th Anniversary to metalowe pudełko w formie walizki medycznej, a wewnątrz znajdziemy:

 • 7 plastikowych figurek wysokiej jakości, 
 • zupełnie nowe ilustracje w stylu vintage, 
 • powiększoną plansza w stylistyce dawnych map, 
 • drewniane znaczniki.