Opis statku ewakuacyjnego,

zdolności pilotów i kart rozwinięć

do Sokoła Millenium Lando Calrissiana!


Kiedy poznajemy historię Sokoła Millenium, na początku wydaje się aż nieprawdopodobne, żeby wyglądający jak zwykła, obdrapana kupa złomu statek, zyskał aż taką sławę, a w niektórych kręgach wręcz urósł do rangi symbolu walki o wolność. Zgłębiając jednak jego losy, temu zdziwieniu ustępuje uczucie podziwu. Niezaprzeczalnym jest bowiem fakt, że Sokół Millenium ma na swoim koncie szereg niewiarygodnych dokonań, którymi zasłużył sobie na honorowe miejsce wśród innych jednostek. Jednym z takich wyczynów jest szaleńczy pilotaż na Kessel w wykonaniu Hana Solo, który skrócił trajektorię do 12 parseków (zaokrąglając w dół oczywiście). Zanim jednak wiecznie poszukiwany listem gończym Koreliańczyk dorwał się do sterów Sokoła, frachtowiec był już rozpoznawalny w całym kosmicznym półświatku. Statek dodawał bowiem animuszu Lando Calrissianowi, który rościł sobie tym samym prawa do miana najsprytniejszego przemytnika w uniwersum Star Wars. Statek jest naszpikowany nielegalną technologią, jeśli więc szykujecie się na rozgrywkę frakcją Szumowin i nikczemników, Sokół Millenium Lando Calrissiana pozwoli wam rozkoszować się smaczkami nawigacji tej najbardziej szemranej maszyny wszechczasów.


Zamów dodatki do Star Wars: X-Wing ™ (druga edycja) już dziś
w dobrych sklepach hobbystycznych lub w naszym sklepie online!


Dodatek Sokół Millenium Lando Calrissiana zawiera pomalowaną figurkę ulepszonej wersji frachtowca YT-1300 wraz ze statkiem ewakuacyjnym, który śmiało możecie posłać na samodzielne misje. Oprócz figurek w zestawie znajduje się również 8 kart statku. Wśród nich znajdziecie zarówno dobrze znane twarze na przykład Hana Solo czy Chewbaki, jak i zupełnie nowych pilotów, z droidem L3-37 na czele. Ponadto w dodatku mamy też 13 kart rozwinięć, których będziecie mogli używać modyfikując Sokoła czy też każdy inny statek z drugiej edycji. Standardowo w pakiecie otrzymacie też żetony, tarcze manewrów oraz plastikowe podstawki, które pozwolą wam dodać Sokoła wraz ze statkiem ewakuacyjnym do waszej eskadry.

Zgodnie ze wcześniejszą zapowiedzią, dzisiaj przyjrzymy się bliżej kartom rozwinięć, zdolnościom pilotów oraz co najciekawsze – statkowi ewakuacyjnemu z dodatku Sokół Milenium Lando Calrissiana.

Najlepszy pilot w galaktyce

Jak wiadomo Sokół Millenium zszedł z linii produkcyjnej jako cywilny transportowiec, a skończył jako uzbrojony w wojskowe gadżety główny bohater niejednej bitwy. Wiele operacji zakończyłoby się niepowodzeniem, gdyby nie Sokół: zaczynając od misji zniszczenia obu Gwiazd Śmierci, a kończąc na spektakularnym odwróceniu uwagi myśliwców Najwyższego Porządku w czasie obrony nowej bazy sił Rebelii na Crait, statek ten zawsze staje na wysokości zadania. W Star Wars: X-Wing (druga edycja) jest pierwszą jednostką posiadającą wieżyczkę z dwiema strefami rażenia, która rozniesie w pył wszystko, co znajduje się w pobliżu. O ile oczywiście ustawicie wieżyczkę we właściwej pozycji! 

 

Kiedy za sterami zasiada jeden z najlepszych pilotów w całej galaktyce, szanse na powodzenie każdej misji znacznie rosną. W najnowszym filmie Han Solo: Gwiezdne Wojny – historie, Han dał koncertowy popis pilotażu w drodze na Kessel, w kapitalnym stylu lawirując między gwiezdnymi szczątkami. Przeszkody znajdujące się w przestrzeni gry sprawią, że Solo znów będzie mógł się wykazać. W czasie ataku lub obrony, może on rzucić dodatkową kością ataku, jeśli tylko między nim a wrogiem znajduje się kosmiczna przeszkoda. Nie ma więc co się dziwić, że będzie się starał otoczyć swoją maszynę jak największą liczbą asteroidów, skał czy gwiezdnych szczątków.

Sukcesy Sokoła nie są jednak zasługą tylko i wyłącznie przebojowego awanturnika jakim jest Han Solo. Nie udałoby się wszak pokonać trasy na Kessel w tak rekordowym czasie, gdyby nie L3-37 wspomagający nawigację. W grze droid ten może pełnić wiele funkcji, wszystko zależy od tego, gdzie w waszej eskadrze, chcecie widzieć tego zaufanego drugiego pilota współpracującego głównie z Lando Calrissianem. Jeśli zdecydujecie się posadzić go na Siedzeniu Pilota, a wasz statek nie posiada żadnej osłony, L3-37 może wykonać manewr skrętu, wcześniej obniżając poziom trudności tego ruchu. L3-37 może też stać się częścią załogi dowolnego statku Szumowin, w którym jest miejsce na załogantów. Bez względu na to, w którym kokpicie wyląduje, w czasie ataku L3-37 może zmusić atakującego wroga, aby przerzucił wszystkie swoje kości, zanim zada jakiekolwiek obrażenia, po czym do końca rozgrywki L3-37 ułatwi wam wykonywanie skrętów poprzez zmniejszenie poziomu trudności wszystkich skrętów .

Na powyższym przykładzie widać wyraźnie, że rekrutując wykwalifikowanego drugiego pilota na pokład takiej maszyny jak Sokół Millenium, macie szansę na szybkie zyskanie przewagi na polu bitwy. Załogę Sokoła stanowi dwóch pilotów i możecie być pewni, że spośród kart dodatku z powodzeniem skompletujecie wymarzony skład. Możecie na przykład wpuścić na mostek Chewbaccę, który zawsze ma pod ręką swoją torbę z narzędziami, aby na bieżąco dokonywać wszelkich niezbędnych napraw i konserwacji statku. W drugiej edycji również was nie zawiedzie i sprawnie poradzi sobie z odkrytymi kartami uszkodzeń. Z Chewiem na pokładzie raz na rundę będziecie mogli poświęcić jeden żeton skupienia, aby zreperować jedno odkryte uszkodzenie. W dodatku znajdziecie również kartę Lando Calrissiana, która świetnie oddaje jego zamiłowanie do hazardu. Lando może bowiem poświęcić jeden zielony żeton, aby przerzucić do dwóch kości.

Udana sekwencja manewrów, sprytni załoganci i… jesteście ustawieni! Wśród dostępnych pilotów na uwagę zasługuję też Qi’ra, która świetnie współpracuje z Hanem, szczególnie jeśli chodzi o akcję namierzenia. W Star Wars: X-Wing (druga edycja) akcja ta może być skierowana zarówno w stronę statku, jak i przeszkody. Duet Solo i Qi’ra może wam przynieść wiele korzyści. Nie dość, że bez szwanku poruszają się oni przez namierzone wcześniej przeszkody. To Han – zgodnie ze swoją zdolnością podstawową – rzuca jedną kością więcej, jeśli jego atak jest zablokowany a jego przeciwnik nie otrzymuje dodatkowej kości obrony!

Mistrzowie planu b

Lando i Han na pewno mają parę wspólnych zainteresowań, szczególnie w kwestii przemytu towarów, ale jeśli chodzi o nawigowanie Sokoła, każdy z nich ma odmienne podejście. Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą jest ich stosunek do statku ewakuacyjnego znajdującego się w szczękach dokujących Sokoła, którym Lando posługiwał się bez przerwy. W rozszerzeniu Sokół Millenium Lando Calrissiana znajdziecie miniaturkę tej jednostki, która z powodzeniem może działać albo samodzielnie albo poszerzyć wachlarz strategicznych opcji Sokoła.

Jeśli statek ewakuacyjny znajduje się w doku Sokoła, ten ostatni zyskuje zdolność pilota statku ewakuacyjnego. Rozwiązanie to świetnie zadziała, jeśli zdecydujecie się na zrekrutowanie Lando oraz L3-37. Działając w takim tandemie, Lando będzie mógł na bieżąco pozbywać się żetonów stresu, których otrzyma zapewne całą masę. Podobnie działa Pionier Zewnętrznych Rubieży, który może funkcjonować zarówno jako samodzielna jednostka, ale też jako część Sokoła wspomagając zaprzyjaźnione statki znajdujące się w jego zasięgu 0-1. Dzięki Pionierowi mogą one wykonać akcję ataku nawet jeśli nachodzą na żeton przeszkody.

Dron-autopilot zużywa swój ładunek i wybucha powodując uszkodzenie krytyczne każdego statku znajdującego się w zasięgu 0-1.

Jednostka ewakuacyjna znajdująca się w szczękach dokujących Sokoła nie tylko udziela mu zdolności swojego pilota, ale też dodaje swoje dwa żetony osłon. Nawigując Sokołem dobrze jest mieć w zanadrzu dodatkową możliwość obrony, ale nie jest to jedyny sposób na wykorzystanie tych bonusowych osłon. W zależności od waszej taktyki oraz sytuacji w grze, możecie równie dobrze zdecydować się przyporządkować je statkowi ewakuacyjnemu. Prawdopodobnie okaże się to bardzo dobrym posunięciem szczególnie, kiedy uda się on na samodzielna misję pod wodzą Drona-autopilota przewożącego uzbrojone ogniwa energetyczne. Tak wyposażony statek ewakuacyjny może utrzymać się w walce maksymalnie przez trzy rundy zakładając, że ma do wykorzystania wszystkie swoje żetony osłon. Po upływie tego czasu, jednostka ulega samozniszczeniu zarazem rozsadzając wszystko, co znajduje się w jej pobliżu.

Lepiej zapnijcie pasy

Sokół Millenium jest chyba najsławniejszym frachtowcem w galaktyce pojawiającym się w wszystkich kluczowych momentach jej dziejów. Ale chyba nie wszyscy są świadomi jego barwnej przeszłości sięgającej czasów, kiedy nie walczył jeszcze po stronie Sojuszu Rebeliantów, a szwendał się po Zewnętrznych Rubieżach pomagając w załatwianiu szemranych interesów swoim awanturniczym właścicielom. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o historii tego niesamowitego statku, teraz macie niepowtarzalną okazję!


Zamów swój zestaw Sokół Millenium Lando Calrissiana do drugiej edycji gry Star Wars X-Wing, który ukaże się w dniu premiery zestawu podstawowego. Szukaj w naszym sklepie online lub w dobrych sklepach hobbystycznych.