Szczegóły rozgrywki i Moc

w pojedynkowej grze figurkowej

Star Wars: Shatterpoint!


Witamy w trzeciej odsłonie naszego przewodnika po Star Wars: Shatterpoint! Przyjrzeliśmy się już mechanizmom związanym z tworzeniem grup uderzeniowych i misjom, które zmuszają nas do walki o konkretny cel. Dzisiaj przyszedł czas na omówienie ogólnych struktur gry takich jak etapy rozgrywki, aktywowanie jednostek czy wpływ i wykorzystanie Mocy. 

Przyjmijmy, że macie już swoje grupy uderzeniowe, misja została przygotowana i właściwie jesteście gotowi, żeby uruchomić miecze świetlne i zacząć strzelać z blasterów. Tylko jak się do tego zabrać?

W Star Wars: Shatterpoint wykorzystujemy specjalne narzędzia zarówno do pomiaru odległości między obiektami, jak i ruchu figurek. W grze mamy pięć miarek zasięgu używanych do mierzenia odległości na potrzeby ataku czy zdolności: cztery o zasięgu od 2 do 5 oraz miarkę szarpnięcia. Zasięg 1 można mierzyć krótszym brzegiem każdej miarki zasięgu i każdym z końców miarki szarpnięcia. Z kolei do pomiaru ruchu w grze wykorzystujemy jedynie dwa narzędzia. Miarka marszu, jak sama nazwa wskazuje, jest wykorzystywana, gdy postacie korzystają z akcji marszu, podczas gdy miarka zrywu odpowiada za cały szereg czynności takich jak zryw, skok czy wspinaczka. Dzięki tym narzędziom wszelkie pomiary odległości w grze są szybkie i łatwe.

Podobnie jak w innych grach planszowych, w Star Wars: Shatterpoint wykorzystujemy kości do określania efektów naszych działań, a zwłaszcza ataków. W grze występują dwa rodzaje kości: ośmiościenne kości ataku i sześcienne kości obrony. Sposób ich użycia omówimy bardziej szczegółowo w kolejnych artykułach. 

W większości figurkowych gier bitewnych, rozgrywka jest podzielona na określoną liczbę rund, z których każda dzieli się dodatkowo na fazy lub tury, określające jasno, w jaki sposób gracze aktywują swoje jednostki i rozgrywają kolejne akcje. Podczas prac nad rozwojem gry zdaliśmy sobie sprawę, że w taki sposób intensywne doświadczenie rozpędzonej akcji, na którym nam zależy, jest przerywane w nienaturalny sposób, wymuszony końcem rundy. To trochę tak, jakby umieścić przerwę na reklamy w samym środku najważniejszej bitwy filmu. Nikt tego nie lubi, prawda? Właśnie dlatego Star Wars: Shatterpoint zrywa z tym popularnym formatem, rezygnując całkowicie z koncepcji rund. Zamiast tego rozgrywka toczy się przez szereg naprzemiennych tur graczy.

Przy projektowaniu gry zależało nam, aby uczestnicy byli zaangażowani w akcję od początku do końca. Wiele mechanizmów, które standardowo miałyby swoje miejsce w rozpoczęciu lub zakończeniu rundy, zostało włączone do tury gracza. Dzięki temu zabawa przebiega płynnie i jest ekscytująca, a w miarę zbliżania się do końca, jej tempo jest coraz bardziej intensywne.

W swojej turze gracz ma szansę aktywować jedną ze swoich jednostek. Aktywowana jednostka może wykonać do dwóch akcji. Podstawowe akcje w Star Wars: Shatterpoint to:

  • Ruch: Każda postać z tej jednostki może wykonać marsz, zryw albo wspinaczkę. 
  • Skupienie: Podczas najbliższego ataku przeprowadzonego w czasie tej aktywacji przez każdą postać z tej jednostki gracz dodaje 1 kość do puli kości ataku.
  • Walka: Każda postać z tej jednostki może przeprowadzić atak. 
  • Zdolność: Jednostka może użyć zdolności, która wymaga poświęcenia akcji.
  • Odpoczynek: Każda postać z tej jednostki może wykonać leczenie. Podczas leczenia postać może usunąć 1 stan lub obrażenie ze swojej jednostki albo z sojuszniczej jednostki w zasięgu 2.
  • Krycie się: Na każdej postaci z tej jednostki można wykonać odepchnięcie. Następnie jednostka otrzymuje żeton przyczajenia, który zapewnia osłonę przed atakami dystansowymi. 

Oczywiście poza standardowymi akcjami wiele postaci posiada unikalne zdolności, z których możesz skorzystać podczas rozgrywki. Im również przyjrzymy się bliżej w kolejnych artykułach.

Aktywowanie jednostek w Star Wars: Shatterpoint działa nieco inaczej niż w innych grach Atomic Mass Games – zostało zaprojektowane tak, by zapewnić graczom mnóstwo emocji i burzliwą akcję rodem z animacji, które oglądaliśmy w dzieciństwie w sobotnie poranki. W przypadku tej gry potyczki nie są tak starannie zaplanowane pod względem strategicznym, jak wtedy, gdy ścierają się ze sobą wielkie armie. Tutaj nasi bohaterowie i złoczyńcy są wrzuceni w wir akcji i muszą użyć swojej przebiegłości i sprytu, by zmienić bieg wydarzeń i sięgnąć po zwycięstwo. Aby jak najlepiej oddać tę sytuację, zdecydowaliśmy się pozostawić graczom niewiele kontroli nad tym, jak i kiedy dana jednostka zostanie aktywowana. Każda z nich ma własną kartę rozkazu. Na początku gry karty rozkazów należy potasować razem z kartą Shatterpoint, aby utworzyć talię rozkazów.

W każdej turze gracz dobiera wierzchnią kartę ze swojej talii rozkazów i aktywuje odpowiadającą jej jednostkę. Najlepsi dowódcy to ci, którzy najszybciej nauczą się odnajdywać w zmiennych sytuacjach bitewnego chaosu i jak najlepiej wykorzystywać to, co podsuwa im los.

Jednak nawet w tym aspekcie mamy nieco kontroli i strategicznych możliwości. Raz na turę, po odkryciu karty rozkazu, gracz ma możliwość umieszczenia jej w rezerwie (za odpowiednią opłatą). Jeśli się na to zdecyduje, odkrywa kolejną kartę z wierzchu swojej talii rozkazów i natychmiast aktywuje odpowiadającą jej jednostkę. W kolejnych turach gracz może skorzystać z karty umieszczonej w rezerwie zamiast odkrywać wierzchnią kartę z talii rozkazów. Warto pamiętać, że w rezerwie można mieć tylko jedną kartę na raz, trzeba więc mądrze wybrać, kiedy skorzystać z tej cennej opcji. 

Oprócz mechanizmu związanego z rezerwą, każdy z graczy ma też do dyspozycji niezwykle potężną kartę Shatterpoint. Pełni ona funkcję jokera, pozwalającego aktywować dowolną jednostkę – nawet taką, która była już wcześniej aktywowana za pomocą swojej karty rozkazu. 

Jeśli na koniec tury gracza w jego talii rozkazów i rezerwie nie ma żadnych kart, odświeża on swoją talię. W tym celu usuwa karty odpowiadające pokonanym jednostkom, a następnie tasuje wszystkie, które pozostały w grze.

W dzisiejszym artykule został nam do omówienia jeszcze jeden aspekt gry: Moc. W Gwiezdnych Wojnach stanowi ona niezwykle ważny element i choć tylko nieliczne, odpowiednio przeszkolone osoby, są w stanie w pełni wykorzystać jej potencjał, sama obecność Mocy wpływa na świat i jego mieszkańców. 

Na początku gry każdy uczestnik tworzy swoją pulę Mocy. Aby to zrobić, dokłada do puli żetony Mocy w liczbie równej sumie atrybutów Mocy widniejących na kartach jednostek swojej grupy uderzeniowej. Zazwyczaj tylko jednostki główne mają statystykę Mocy, więc w większości przypadków pula Mocy gracza będzie równa połączonym statystykom Mocy jego dwóch jednostek głównych.

W trakcie rozgrywki uczestnicy będą wydawali punkty Mocy, żeby aktywować zdolności swoich jednostek i przenosić karty rozkazów do rezerwy. Jest to zasób mocno ograniczony, więc za każdym razem musimy dobrze się zastanowić, jak najlepiej go wykorzystać. Czy warto wydać większość już na początku gry, by aktywować kilka potężnych zdolności i zapewnić sobie przewagę? A może lepiej być oszczędnym i skorzystać tylko z niektórych zdolności różnych jednostek? Umiejętne wykorzystanie dostępnej puli Mocy może zaważyć na wyniku całej gry. 

Na szczęście pula Mocy, choć ograniczona, nie jest jednorazowa. Za każdym razem, gdy gracz odświeża swoją talię rozkazów, odświeża również żetony Mocy w swojej puli. Dzięki temu może kontynuować walkę o zwycięstwo z pełną… mocą!