Niemiecka gra roku Spiel des Jahres to jedna z najważniejszych nagród przyznawanych w dziedzinie gier planszowych z całego świata. Powołana pod koniec lat 70-tych dla uhonorowania najlepszych projektów gier oraz ich promowania na niemieckim rynku.

W 2018 roku kapituła Spiel des Jahres przyznała nagrody w 4 kategoriach:

  • Spiel des Jahres;
  • Kennerspiel des Jahres; 
  • Kinderspiel des Jahres; 
  • Sonderpreis.

Razem z nagrodą główną (Spiel des Jahres) przyznawane jest wyróżnienie Kennerspiel des Jahres dla najlepszej bardziej złożonej gry planszowej oraz Kinderspiel des Jahres dla gry dla dzieci. Kapituła przyznaje też nagrodę specjalną (Sonderpreis) dla gry, która nie zmieściła się w żadnej z wcześniej wymienionych kategorii a zasłużyła na uznanie kapituły.

Odpowiednikiem niemieckiego Spiel des Jahres w naszym kraju jest Planszowa Gra Roku o której więcej napisaliśmy w poprzednich artykułach: Gra Roku 2018 i Gra Roku 2017 i na oficjalnej stronie nagrody.

Szczególnie cieszymy się z nagrody dla Pandemic Legacy: Sezon 2, która od 2018 roku znalazła się w katalogu gier naszego wydawnictwa. Gratulujemy także Lacercie - polskiemu wydawcy gry Azul

Wszystkie dotychczas przyznane nagrody można podejrzeć na oficjalnej stronie Spiel des Jahres. Można tam też sprawdzić, jakie gry uzyskały nominacje, ale jednak nie zajęły zaszczytnego pierwszego miejsca w swojej kategorii.

Poniżej przedstawiamy tegorocznych zwycięzców wraz z oryginalnymi filmami z nominacji gry w języku niemieckim.


2018 Spiel des Jahres

Azul


2018 Kennerspiel des Jahres

Die Quacksalber von Quedlinburg


2018 Kinderspiel des Jahres

Funkelschatz (aka Dragon's Breath)


2018 Sonderpreis

Pandemic Legacy: Sezon 2