Koniec roku 2016 okaże się bardzo łaskawy dla fanów Small World - z radością informujemy, że nakładem naszego wydawnictwa ukażą się aż dwie odsłony gry, w tym jedna stanowiąca samodzielną wersję podstawową! Pojawią się nowe, nieznane dotąd rasy, całkowicie zmieni się sceneria, zrobi się bardziej mrocznie i niebezpiecznie. Jedno tylko pozostaje stałe: świat jest zbyt mały, by pomieścić wszystkie rasy jednocześnie!

Small World to gra przeznaczona dla 2-5 graczy w wieku od 8 lat. W czasie dynamicznej rozgrywki uczestnicy przejmują kontrolę nad kolejnymi rasami i starają się zdobyć jak najwięcej korzyści, posługując się unikalnymi zdolnościami swoich przedstawicieli. W tym celu atakują przeciwników i przejmują należące do nich terytoria tak, aby zająć jak największy obszar. Upływ czasu jest jednak nieubłagany - w którymś momencie rasa musi po prostu wymrzeć, aby na jej miejsce mogła pojawić się kolejna. 

Small World: Podziemia

Na powierzchni ziemi nieustannie toczy się walka o przetrwanie, a poszczególne rasy dokładają wszelkich starań, aby zdobyć nowe tereny - nierzadko kosztem innych istot żywych. Jednak każdy szanujący się fan fantasy wie, że świat nie ogranicza się jedynie do tego, co widoczne na powierzchni - tam, gdzie rządzi ciemność i mrok, dzieje się równie dużo, jeśli jeszcze nie więcej. W zakamarkach ukrywają się zapomniani kultyści, mumie, czy jaszczury, które będą ze sobą rywalizowały, a także potwory stanowiące zagrożenie dla wszystkich innych ras. 

Small World: Podziemia to samodzielna gra utrzymana całkowicie w klimacie wersji podstawowej. Niezmienna pozostaje mechanika rozgrywki i jej podstawowe zasady, jednak mamy do czynienia z zupełnie innym światem. W pudełku znajdziemy nowe mapy (po jednej dla każdego trybu rozgrywki zależnego od liczby graczy), na których jest znacznie ciaśniej niż w przypadku wersji podstawowej. Do tego dochodzi 15 nowych Ras i właściwych dla nich Zdolności Specjalnych, a także zestaw miejsc i terenów, których do tej pory nie mieliśmy okazji eksplorować. Wprowadzenie do gry zajmujących niektóre obszary Bestii daje graczom możliwość walki z nimi, a w przypadku wygranej - dostęp do wiedzy tajemnej w postaci Popularnych Miejsc i Pradawnych Relikwii. Przejrzysta instrukcja sprawia, że gra nadaje się zarówno dla fanów pierwszej wersji gry, jak i dla nowicjuszy, którzy potrzebują szybkiego wprowadzenia w zasady rozgrywki.

Small World: Świat Rzek

Dla tych, którzy chcą pozostać przy rozbudowie podstawowej wersji Small World, również pojawi się coś nowego. Dodatek Świat Rzek nie stanowi samodzielnej gry, ponieważ do jego rozegrania potrzebujemy Sztandarów ras, Odznak zdolności specjalnych, znaczników, monet zwycięstwa i kości specjalnych, które znajdziemy w podstawowych wersjach gry. Rozszerzenie nie wzbogaca naszej rozgrywki o nieznane rasy i zdolności - zamiast tego otrzymujemy mapy pozwalające eksplorować nowe tereny.

W Świecie Rzek gracze otrzymują możliwość kontroli portów, które dodają cennych złotych monet, a także stoczni, dzięki którym wchodzą w posiadanie rozszerzającej możliwość podbojów karaweli - od tej pory będziemy mogli atakować nie tylko z terenów przyległych, ale także z pokładu należącego do nas statku. Ponadto w tym dodatku mierzyć się będziemy nie tylko z nieprzychylnymi przeciwnikami i upływem czasu - również świat okaże się dużo bardziej nieprzyjazny. Kolejne tury rozpoczynać będą Wydarzenia związane z niebezpieczeństwami: będziemy musieli przetrwać sztorm, srogą zimę, a także ataki pirackich statków, które znacznie obniżą nasze wpływy.

Co istotne, nowe wersje są w pełni kompatybilne z pierwszą odsłoną serii oraz ze wszystkimi dodatkami. Tereny na mapie Podziemia mają swoje odpowiedniki w standardowym świecie Small World, a nowe rasy, choć przywykłe do ciemności, doskonale poradzą sobie również w świetle dnia. Nie ma również przeciwwskazań, aby dowolną kombinację ras wprowadzić na mapę Świata Rzek. Wszystkie elementy z serii Small World można łączyć (z zachowaniem zasad wyszczególnionych w instrukcji), co pozwala kształtować rozgrywkę według własnych upodobań na wiele różnych sposobów. Tak skonstruowana gra nie ma szans się znudzić!