Omówienie fazy akcji

Zewnętrznych Rubieżach


 

„Wiesz, jeśli istnieje centrum wszechświata, to jesteśmy najdalej od niego” – Luke Skywalker, Gwiezdne Wojny: Nowa Nadzieja

Każda legenda ma swój początek – determinacja i ambicja pozwolą ci wyrwać się z zapomnianej planetki na zapomniany krańcu wszechświata. Z garścią kredytów i przy odrobinie szelmowskiego szczęścia, zyskasz sławę i popularność w najdzikszym końcu Galaktyki. Zarobki z misji i zleceń możesz przeznaczyć na ulepszenie sprzętu, zatrudnianie załogi i rozbudowę statku, co ostatecznie przyczyni się do rozsławienia twojego imienia w Galaktyce.

Dziś omówimy z grubsza fazę akcji w Zewnętrznych Rubieżach, grze, w której 1-4 graczy wciela się w łowców nagród, najemników i przemytników.


Wszystko, czego potrzeba

W fazie akcji, która następuje po fazie planowania, zaczyna się prawdziwa zabawa – będziesz mógł zostawić po sobie ślad w galaktyce. Do wyboru masz kilka akcji: możesz wymienić się kartami z innym graczem na twoim polu, skorzystać ze zdolności akcji, ukończyć zlecenie i zgarnąć za nie nagrodę, zrzucić ładunek w punkcie docelowym lub zrobić zakupy, wybierając jedną kartę z sześciu talii handlu.

Każda talia handlu w Zewnętrznych Rubieżach otwiera przed tobą nowe możliwości zyskania sławy i kredytów. Od prawej: talia zleceń, talia ładunków, talia sprzętu i modyfikacji, talia misji, talia towarów luksusowych oraz talia statków.

Zatrzymanie się na planecie pozwoli ci zrobić zakupy za kredyty. Możesz wziąć jedną kartę z dowolnej talii handlu, ponosząc koszt pokazany w prawym górnym rogu. Każda z talii reprezentuje nieodzowną część życia w zewnętrznych Rubieżach, wyznacza nowe cele twoich przygód i zapewnia sprzęt niezbędny do napędzenia nie tylko twojego statku, ale także twojej kariery. Jeśli nie stać cię na sprzęty i gadżety, zawsze możesz podjąć się zlecenia z talii zleceń, które nie mają kosztu kredytów, pozwalając ci zarobić na utrzymanie w Zewnętrznych Rubieżach. Na karcie znajdziesz punkt docelowy, zdolność spotkania oraz nagrodę. Gdy dotrzesz do celu, możesz użyć zdolności spotkania, aby przetestować swoje umiejętności i błyskotliwość podczas wykonywania ryzykownych akcji opisanych dokładnie na oddzielnej karcie danych. Porażka to poważna komplikacja, która może spowolnić rozwój twojej kariery, ale nagrody za ukończenie misji są bardzo kuszące i znacznie ułatwiają drogę do zwycięstwa.

Kiedy dotrzesz do punktu docelowego zaznaczonego na karcie misji, możesz użyć zdolności spotkania z tej karty, aby spróbować wykonać fuchę. Odpowiadająca jej karta danych ujawni szczegóły operacji krok po kroku. Jeśli ukończysz misję w jednym kawałku, możesz spodziewać się sowitej nagrody.

Zakup karty z talii ładunków, jak partia kryształów coaxium, zmusi cię do przemieszczenia się przez zewnętrzne rubieże na jakąś odległą, zapuszczoną planetę, a kiedy do niej dotrzesz, w fazie akcji dostarczysz towar w punkcie docelowym i otrzymasz nagrodę. Możesz zajmować się transportem legalnych towarów, ale tylko ryzykowna kontrabanda przynosi prawdziwy zysk i pozwoli także uzyskać rozgłos w galaktyce.

Każdy statek ma określoną liczbę gniazd przeznaczonych na ładunki, więc odpowiednie zarządzanie ładownością twojego statku jest bardzo istotne na drodze ku zwycięstwu.

Nie każdy jest jednak stworzony do podstępnego przemykania się między planetami i patrolami, niektóre szumowiny wolą bezpośrednie starcia. Pośród zawiłych porachunków między galaktycznymi mętami na pewno znajdzie się idealne dla ciebie zlecenie, którego wykonanie przysporzy ci sławy (i kredytów). Na planetach Zewnętrznych Rubieży rozmieszczone są żetony reprezentujące kultowe postaci sagi Gwiezdnych wojen, jak Maz Kanata czy Greedo, które możesz zrekrutować do swojej załogi lub natknąć się na nie gdy to Ty znajdziesz się na ich celowniku.

Przyjmując zlecenie możesz wyeliminować albo schwytać ofiarę, zyskując w ten sposób różne nagrody. Kolorowe oznaczenia na spodzie karty wskazują, w której części Zewnętrznych Rubieży dana postać może się ukrywać.

Jeśli podczas fazy spotkań rozpatrujesz spotkanie z zakrytym kontaktem na twoim polu dobierasz odpowiednią kartę danych, a jeśli masz zlecenie na napotkaną postać, możesz podjąć z nią walkę. Zwycięstwo pozwoli ci wyeliminować ofiarę, by natychmiast otrzymać nagrodę, lub schwytać i dostarczyć ją na określoną planetę, aby uzyskać jeszcze większą nagrodę.

Zakryte żetony kontaktów będą porozrzucane po różnych planetach i jedynym sposobem, aby przekonać się, z kim mamy do czynienia, jest podjęcie spotkania. Rozpoczynając pościg za konkretną postacią warto pamiętać, że każdy z żetonów oznaczony jest jednym z czterech kolorów, który pokrywa się z kolorem zlecenia.

Karty z talii sprzętu i modyfikacji nie zapewniają punktów sławy ani kredytów, ale pozwalają rozwinąć twoją postać oraz statek i przygotowują cię na kolejne wyzwania. Na przykład dzięki plecakowi odrzutowemu unikniesz obrażeń podczas bezpośredniej walki, a modyfikacje, jak ulepszony komputer nawigacyjny, zwiększają wartość hipernapędu.

Spory wydatek, jaki stanowią przedmioty z talii towarów luksusowych, zawsze przekłada się na rozgłos – ciężko nie zauważyć, gdy podrzędny łotrzyk przeznacza coraz większą ilość kredytów na zbytki, jak ekstrawagancki ubiór, który dodaje punkt sławy przy zyskiwaniu pozytywnej reputacji wśród którejkolwiek frakcji.

Niezależnie od tego, czy postanowisz wsławić się, wykonując misje, zlecenia, przemycając towary czy otaczając się luksusem, szybkie przemieszczanie się przez galaktykę jest kluczowe dla osiągnięcia twoich celów. Pomoże ci w tym znajomość twojego statku i wykorzystywanie wszystkich jego możliwości. Na początek wystarczy podstawowy Myśliwiec G-1A czy G9 Rigger, ale w miarę rozwoju twojej kariery przyda ci się lepsza maszyna. Poza tym każdy legendarny awanturnik ma swój kultowy statek, który traktuje niemal jak partnera. Talia statków zapewnia nowe sposoby eksplorowania galaktyki i znacznie ułatwia twoją pracę, oczywiście za odpowiednią cenę. Większość kart statków pozwala pozyskać nową planszę statku, która bardzo szybko okaże się dużo lepsza niż startowa maszyna. Co więcej, wykonanie celu osobistego pozwoli ci ulepszać statek i personalizować ustawienia, zapewniając sławę i odblokowując specjalną umiejętność.

Jeśli zdecydujesz się na akcję handlu, możesz odrzucić wierzchnią kartę z którejkolwiek talii, aby zapewnić sobie więcej opcji, dzięki czemu przy odrobinie szczęścia w odpowiednim momencie trafisz na życiowy zakup. To działanie ma także inną zaletę, możesz odrzucić kartę, która była by niezwykle przydatna innemu graczowi. Talie handlu zapewniają ogrom możliwości na zdobycie sławy – czy przejmiesz inicjatywę i staniesz się żywą legendą?


zaoszczędzone kredyty

Kredyty i sława tylko czekają, aby je zgarnąć, a twoim przeznaczeniem na pewno nie jest gnicie na zapomnianej przez wszystkich planetce. Czy masz w sobie dość ambicji, by przemierzyć skraj galaktyki i zyskać tytuł najsłynniejszego łotra w Zewnętrznych rubieżach?

Znajdź własną drogę do sławy i chwały, i zamów Zewnętrzne Rubieże w przedsprzedaży już dziś!