Wciąż czekasz na swój list z Hogwartu, mimo że jedenasty rok życia masz już dawno za sobą? Zła wiadomość jest taka, że prawdopodobnie nie zaczniesz nauki w Szkole Magii i Czarodziejstwa (wybacz). Ale możesz wziąć udział w jej obronie, grając w Harry Potter: Hogwarts Battle, gdzie wcielisz się w znanych bohaterów sagi i staniesz do walki z nie mniej znanymi przeciwnikami!


Rok po roku, krok po kroku


Harry Potter: Hogwarts Battle
to gra scenariuszowa, złożona z 7 przygód o rosnącym stopniu trudności. Wcielając się w bohaterów znanych z książek J.K. Rowling będziemy nie tylko stale poszerzali zakres naszych umiejętności, ale też w pewnym sensie dorastali, co będzie można zobaczyć na kartach naszych postaci. Wykorzystując grafiki z filmów, gra symuluje przebieg kolejnych lat nauki w Szkole Magii i Czarodziejstwa.

Podczas rozgrywki naszym zadaniem jest pokonywanie kolejnych czarnych charakterów, które staną nam na drodze. Zaczniemy oczywiście od względnie łatwych do pokonania uczniów Slytherinu, ale w kolejnych scenariuszach stopniowo będziemy się zbliżali do najsilniejszych przeciwników z sagi. Poprzez zagrywanie kolejnych kart z ręki, będziemy musieli pozbawić ich punktów życia zanim uda im się opanować wskazane lokalizacje.

Każdy z uczestników otrzyma unikalną talię, odpowiednią dla bohatera, którego wybierzemy na początku gry. Harry, Hermiona, Ron i Neville mają zupełnie różne charaktery, a więc także inne umiejętności przydatne podczas gdy. Warto o tym pamiętać, bo podczas kolejnych scenariuszy będziemy stopniowo rozbudowywali swoją talię!


Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Podobnie jak bohaterowie książek i filmów, również gracze będa mieli okazję przekonać się, jak wielka jest potęga przyjaźni i współpracy. Harry Potter: Hogwarts Battle to gra w pełni kooperacyjna, co oznacza, że wygrać możemy wyłącznie wszyscy albo nikt, a do zwycięstwa konieczna będzie skuteczna komunikacja i trafny podział zadań. Podczas każdej fazy będziemy musieli konsultować swoje decyzje z pozostałymi graczami, by jak najlepiej dopasować naszą strategię do możliwości i zdolności poszczególnych osób. Czasem nie ma sensu, by jeden z graczy podejmował jakieś działanie, skoro kolejny będzie mógł uzyskać z niego więcej profitów dla całej drużyny, innym razem będziemy zmuszeni wykonać jakiś ruch dla dobra grupy.

Dobry podział zadań jest szczególnie ważny, gdy bawimy się w mniejszym gronie, a więc nie wykorzystujemy wszystkich dostępnych postaci. W tym wypadku warto już na początku zastanowić się, czyje umiejętności najbardziej nam się przydadzą. Na szczęście poszczególne scenariusze możemy rozgrywać kilkukrotnie, a sama gra doskonale nadaje się do nauki – zarówno pracy w grupie, jak i skutecznego budowania talii.


Rozstania i powroty

Skoro w pudełku znajdziemy 7 scenariuszy, to czy gra jest jednorazowa? Absolutnie nie! Harry Potter: Hogwarts Battle wyjątkowo zmyślnie łączy zalety przygodówek w trybie legacy z w pełni regrywalnymi tytułami opartymi na współpracy. Podczas pierwszego przejścia kampanii stopniowo poznajemy zasady rozgrywki – kolejne pudełka ze scenariuszami otwieramy dopiero, gdy zwyciężymy w poprzedniej kampanii, a w instrukcji znajdują się specjalnie miejsca na nowe reguły. Na szczęście nie jest ich dużo i nie są skomplikowane, dzięki czemu gra świetnie sprawdzi się również w gronie początkujących.

I choć przy kolejnych podejściach do kampanii nie jesteśmy już zaskakiwani nowymi zasadami czy postaciami, które się pojawią, to gra nadal będzie stanowiła dla nas wyzwanie. Inny dobór kart za każdym razem wymusi na nas nowy zestaw działań, a te z kolei wpłyną na przebieg kolejnych rund. Budowana na nowo talia okaże się mniej skuteczna lub przeciwnie – pozwoli szybciej pokonać przeciwników.

Niezależnie od liczby rozegranych partii Bitwa o Hogwart pozostanie klimatyczną przygodą, która pozwoli fanom serii choć przez chwilę poczuć się, jakby zwiedzali znane mury i stawali przed wyzwaniami, z jakimi musieli się zmierzyć ich ulubieni bohaterowie.