Mocne strony i synergie

imperialnych zwiadowców

w Star Wars: Shatterpoint!


Oddział Inferno to jednostka Imperialnych Sił Specjalnych utworzona po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci na Yavinie 4, mająca zapobiec powtórzeniu się podobnej katastrofy w przyszłości. Złożona z elitarnych żołnierzy wyspecjalizowanych w infiltracji i posiadających doświadczenie w walce w wielu różnych środowiskach, wzbudza powszechny podziw w szeregach Imperium i strach wśród jego wrogów. Jej członkowie stanowią doskonałą przeciwwagę dla sił Rebelii i są biegli w prowadzeniu niekonwencjonalnych działań wojennych. 

Na czele jednostki stoi Iden Versio, córka słynnego admirała Garricka Versio. Jej oddział powstał, by skutecznie tępić najbardziej podstępnych wrogów Imperium – także tych kryjących się w jego własnych szeregach. Z tego względu Iden uzyskała dużą swobodę działań, co umożliwia jej stosowanie niekonwencjonalnych praktyk oraz obchodzenie protokołów. Jej zastępcą jest Gideon Hask – były pilot o szczególnych umiejętnościach, znany z niemal fanatycznej lojalności wobec Imperium. W drużynie znajdziemy też agenta-weterana Del Meeko, wszechstronnego żołnierza, który może wcielić się w rolę zwiadowcy, snajpera, szpiega czy kogokolwiek innego, kto będzie w danej chwili potrzebny Iden. 

Wszyscy członkowie oddziału Inferno należą do Imperialnych Sił Specjalnych i przeszli intensywne szkolenie. Dzięki niemu są w stanie przeprowadzać Tajne operacje. Ta zdolność aktywacyjna pozwala jednostce na wykonanie zrywu, a następnie przeprowadzenie akcji skupienia i zyskanie dodatkowej celności. Sama Versio, jako główna dowódczyni, dysponuje specjalnymi umiejętnościami, umożliwiającymi kierowanie zespołem. Pomaga jej w tym Droid szpiegowski ID10 unoszący się nad polem bitwy, by wykryć położenie przeciwników i ułatwić przeprowadzenie ataku. Dzięki niemu, kiedy Iden znajduje się blisko wroga, może pozbawić go wszystkich żetonów przyczajenia, a jeśli ten nie ma żadnych, nałożyć na niego zagrożenie. Z kolei mściwa natura Versio znajduje odzwierciedlenie w zdolności Imperium przesyła pozdrowienia, która nie tylko zapewnia sojusznikom korzyści z osłabiania wrogich jednostek, ale też pozwala nakładać na przeciwników rozbrojenie i zmęczenie. 

Jako jednostka główna Iden Versio ma dostęp do dwóch stylów walki: Ognia ciągłego oraz Ognia seriami. Na pierwszy rzut oka różnice między nimi są subtelne, ale mogą mieć kluczowe znaczenie w walce, zwłaszcza że Ogień ciągły zapewnia bonusy w ataku bezpośrednim zarówno pod względem liczby kości, jak i tabeli wyszkolenia. Ten rodzaj ostrzału ma większe szanse na przedarcie się przez wrogą obronę, co odzwierciedla możliwość zmiany bloków wyrzuconych przez przeciwnika na porażki. 

Nieco więcej różnic widać w drzewkach wyników walki. Ogień seriami oferuje większy potencjał w zadawaniu obrażeń i pozwala wcześniej nałożyć na wroga zagrożenie, co ma odzwierciedlać bardziej przemyślane oddawanie strzałów. Z kolei Ogień ciągły oferuje nieco więcej możliwości defensywnych takich jak leczenie i przemieszczanie się, które odwzorowują przegrupowanie w trakcie ataku. I choć Iden Versio zdecydowanie przoduje w ataku dystansowym, jej statystyki w walce bezpośredniej również są solidne. Oba style walki oferują tę samą liczbę kości ataku i tabelę wyszkolenia, jednak obrona naszej przywódczyni jest minimalnie lepsza w przypadku Ognia seriami

Niezależnie od okoliczności u boku Versio zawsze stoi Gideon Hask. Jego umiejętności pozwalają przywódczyni na sprawne realizowanie celów, w tym tego najważniejszego: ostatecznego zwycięstwa. Zdolność aktywacyjna Niech żyje Imperium pozwala żołnierzowi wysłać podkomendnego na niebezpieczną misję. Będzie mógł przemieścić się w kierunku pobliskiego celu ignorując przeciwników stojących mu na drodze, jednak cena za tak śmiały manewr będzie wysoka i może doprowadzić nawet do okaleczenia przemieszczającego się żołnierza. Gideon nie jest jednak wyłącznie twardym dowódcą – równie wiele wymaga od samego siebie i jest skłonny stale przekraczać własne ograniczenia. Odzwierciedla to zdolność Zasłużmy na nasze imię, która pozwala mu odpowiedzieć natychmiastowym kontratakiem, gdy zostanie osłabiony. Co więcej, żołnierze pozostający pod jego przywództwem wspierają się nawzajem i czerpią korzyści z utrzymywania zwartego szyku. Dzięki zdolności Nieposłuszeństwo cię zgubi, imperialni sojusznicy otrzymują dodatkowy sukces podczas ataku, jeśli jego cel znajduje się w pobliżu innego imperialnego zwiadowcy. Zawsze lepiej strzelić o raz za dużo, niż za mało, prawda?

Styl walki Gideona, Imperialna agresja, już samą nazwą wyraża wszystko, czego można się po nim spodziewać. Hask jest przerażająco silnym przeciwnikiem o solidnych statystykach zarówno walki bezpośredniej, jak i dystansowej, co dodatkowo uzupełniają świetne tabele wyszkolenia. Z kolei drzewko wyników walki oferuje ciekawy wybór między nieco większymi potencjalnymi obrażeniami i możliwością nałożenia na wroga zmęczenia a dwoma odepchnięciami i zrywem przy nieco mniejszym potencjale ofensywnym.

Jeśli zdecydujesz się stworzyć oddział złożony przedstawicieli grupy Inferno, staniesz przed ważnym wyborem: komandor Versio i Gideon Hask mogą być wspierani przez snajpera Del Meeko albo dwóch żołnierzy Imperialnych Sił Specjalnych. Obie opcje mają swoje zalety: Del Meeko jest bardziej wykwalifikowany, ale są przypadki, w których przewaga w liczbie postaci na mapie może okazać się kluczowa. 

Zacznijmy od naszego snajpera dzierżącego karabin precyzyjny DLT-19X. Jego zdolność taktyczna Popisowy strzał pozwala utrudniać życie przeciwnikom jeszcze zanim przejdzie do właściwego ataku – jej ofiary nie tylko muszą przyjąć na siebie niewielkie obrażenia, ale też tracą wszystkie żetony przyczajenia. Z kolei Strzelec wyborowy zapewnia Del Meeko celność (która sumuje się z tą pochodzącą z Tajnych operacji). Jako Snajper sił specjalnych nasz bohater otrzymuje też ciekawy bonus: może wykorzystać akcję walki dwukrotnie podczas swojej aktywacji. 

W czasie walki Del Meeko wykorzystuje Ogień zaporowy – styl oferujący przyzwoite statystyki zarówno w ataku bezpośrednim, jak i dystansowym. Warto zwrócić uwagę na tabelę wyszkolenia w ataku dystansowym, która umożliwia odpychanie wroga. Z kolei drzewko wyników walki oferuje naszemu bohaterowi szereg korzyści, na czele z dostępnym stosunkowo wcześnie rozbrojeniem czy nałożeniem na przeciwnika zmęczenia oraz zagrożenia. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nie jest to styl ukierunkowany na likwidowanie wrogów, ale nie dajmy się zwieść pozorom. Del Meeko jest weteranem sił specjalnych i stanowi niebezpieczną jednostkę, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że w ramach pojedynczej aktywacji może przeprowadzić dwie akcje walki pod rząd. 

Mimo wszystkich zalet Del Meeko są sytuacje, gdy lepiej sprawdzi się para wyszkolonych żołnierzy Imperialnych Sił Specjalnych. Snajper może co prawda zaatakować dwukrotnie, jednak nadal ma tylko jedno ciało. Ma to znaczenie, gdy staje się celem ataku – zwłaszcza że wspomniani komandosi, poddani Warunkowaniu sił specjalnych, mogą usuwać z siebie obrażenia i stany przy okazji każdej aktywacji. 

W walce żołnierze kierują się Doktryną ISS. Nie jest ona może tak imponująca pod względem statystyk, jak Ogień zaporowy Del Meeko, ale nasz duet całkiem sprawie posługuje się zarówno karabinami blasterowymi, jak i wibroostrzami. Co więcej, proste drzewko wyników walki oferuje bardzo solidny potencjał w zadawaniu obrażeń oraz kilka praktycznych możliwości taktycznych: przygwożdżenie wroga, nałożenie na niego zmęczenia i przemieszczenie się. 


Niezależnie od tego, czy chcesz pod osłoną nocy niszczyć rebelianckie bazy, czy nieubłaganie tropić zdrajców Imperium, oddział Inferno sprawdzi się doskonale. Możesz polegać na zdolnościach przywódczych Iden Versio, umiejętnościach strzeleckich Del Meeko, a także na Gideonie Hasku i jego podkomendnych, którzy z bezwzględną skutecznością będą dążyli do realizacji celów. W każdym razie do czasu zakończenia galaktycznej wojny domowej; potem sprawy między nimi nieco się komplikują… Póki co jednak cała grupa czeka na Ciebie w rozszerzeniu Rebelia dzisiaj skona. Ten i inne zestawy Star Wars: Shatterpoint możesz zamówić na przykład tutaj, w naszym sklepie.