Mocne strony i synergie

Ewoków

w Star Wars: Shatterpoint!


W dzisiejszym przeglądzie jednostek w Star Wars: Shatterpoint udamy się na Endor, gdzie miała miejsce jedna z najbardziej pamiętnych bitew w historii galaktyki. Główną rolę odegrali w niej niepozorni bohaterowie z wioski Jasnego Drzewa: dzielni Ewokowie tropiciele prowadzeni przez plemiennego szamana Lograya.

Czasem zdarza się, że przełomowe momenty w historii poprzedzają nieprawdopodobne ciągi zdarzeń. Jeden z nich miał miejsce tuż przed bitwą o Endor, kiedy grupa rebeliantów została wysłana, by zneutralizować pole ochronne drugiej Gwiazdy Śmierci. Przy tworzeniu planów ataku nie wzięto pod uwagę mieszkańców leśnego księżyca – Ewokowie byli z resztą lekceważeni przez obie strony galaktycznego konfliktu, postrzegano ich bowiem jako prymitywnych zarówno pod względem technologii, jak i struktury społecznej. I choć pierwszy kontakt z plemiennym szamanem Lograyem nie należał do najbardziej udanych (niektórzy rebelianci omal nie skończyli w garze jako główne danie na uroczystej kolacji), sytuacja szybko się odwróciła. Uznany przez Ewoków za bóstwo C-3PO jasno wyraził wolę uwolnienia zakładników, a mieszkańcy wioski Jasnego Drzewa ostatecznie przyłączyli się do rebeliantów. Ich wiedza na temat ukształtowania terenu i zdolność do tworzenia przemyślanych pułapek okazała się bezcenna i umożliwiła sprawne pokonywanie nawet najbardziej zaawansowanych technologicznie imperialnych żołnierzy i pojazdów. Lekceważenie tak utalentowanych wojowników, zwłaszcza na ich własnym terenie, było wysoce nierozsądne.

Na czele Ewoków z wioski Jasnego Drzewa stoi Logray – szaman, który dzięki zdolnościom przywódczym potrafi skutecznie zarządzać współplemieńcami. Wystarczy, że znajdzie się w pobliżu, a jego Inspirująca obecność pozytywnie wpływa na Ewoków wojowników (pozwalając im zdobyć żeton przyczajenia i usuwać obrażenia oraz stany) i zwiadowców (umożliwiając im wykonanie zrywu). Co więcej, jako uznany lider może udzielić dodatkowego wsparcia korzystając z Przywództwa starszyzny – dzięki niemu sojuszniczy Ewok może wykonać zryw, a następnie otrzymać żeton przyczajenia, usunąć z siebie 1 stan lub wykonać darmowy atak przy użyciu 5 kości. Dzięki doskonałej znajomości otoczenia Logray jest też mistrzem w analizowaniu zmian terenu, co pozwala mu skutecznie przeprowadzać Ukradkowe podejście, będące okazją nie tylko do sprawnego przemieszczenia się, ale też zdobycia żetonu przyczajenia lub wykonania akcji skupienia. 

Jednak Logray to nie tylko skuteczny dowódca, ale też wyjątkowo utalentowany szaman. Przygotowane przez niego Symbole ochronne skutecznie zwiększają wytrzymałość sojuszniczych Ewoków, dodając 1 kość do ich rzutów obrony. Z kolei Tajemne składniki, zgromadzone w owianych złą sławą spiżarniach, premiują osłabianie wrogich jednostek. Za każdym razem gdy uda się to sojuszniczemu Ewokowi, zyska on szansę na odświeżenie punktów Mocy lub taktyczną ucieczkę. 

Jako jednostka główna, Logray ma dostęp do dwóch stylów walki, które pozwalają mu na dużą swobodę działania i dopasowywanie strategii do aktualnej sytuacji. Odzwierciedlają one jego najważniejsze umiejętności: wiedzę szamana-uzdrowiciela i nieustępliwość walecznego Ewoka. I choć będzie to pewne uproszczenie, można przyjąć, że styl Mądrość lasu lepiej sprawdzi się podczas przeprowadzania ataku dystansowego, podczas gdy Symbol siły warto stosować, gdy Logray zostanie zmuszony do walki w zwarciu. Oczywiście sprytny strateg znajdzie mnóstwo konkretnych zastosowań dla obu stylów walki i będzie w stanie wykorzystać pełnię ich możliwości.

Mądrość lasu oferuje zwiększone statystyki walki dystansowej oraz solidną tabelę wyszkolenia w ataku dystansowym, która już od początku zapewnia krytyczne trafienia. Drzewko wyników walki w przypadku tego stylu jest dość proste, ale oprócz metodycznego zadawania obrażeń oferuje też wiele dodatkowych opcji: od odepchnięcia, poprzez nałożenie na wroga zmęczenia, aż po wybór między taktycznym przemieszczeniem, leczeniem lub zintensyfikowaniem ataku. Łatwo można sobie wyobrazić jak Logray korzystający z tego stylu walki skacze pomiędzy koronami drzew, poświęcając chwilę, by dobrze wycelować procę i oddać, może tylko jeden, ale za to śmiertelnie skuteczny strzał.

Zupełnie inaczej prezentuje się szaman korzystający z Symbolu siły, który porzuca ostrożność i szykuje się do zwarcia. Ten styl cechują podwyższone statystyki walki bezpośredniej i mocniejsze tabele wyszkolenia w ataku bezpośrednim oraz w obronie. Choć na pierwszy rzut oka drzewko wyników walki różni się diametralnie od tego przypisanego Mądrości lasu, tak naprawdę oferuje zbliżony potencjał w zadawaniu obrażeń i również kończy się możliwością skorzystania z jednej ze zdolności aktywacyjnych. Po drodze znajdziemy też szansę na rozbrojenie wroga, przygwożdżenie go lub nałożenie na niego zmęczenia oraz zagrożenia. 

Jak każdy dobry przywódca, Logray rzadko działa sam – zwykle otaczają go współplemieńcy gotowi na wykonywanie nawet najbardziej niebezpiecznych rozkazów. Dziś przyjrzymy się bliżej Ewokom tropicielom, specjalistom od walki z doskoku, którzy chętnie korzystają ze schronienia, jakie zapewniają korony drzew i potrafią pokonać niemal każdego przeciwnika zanim ten w ogóle zorientuje się, że wpadł w ich zasadzkę.

Stosując naprzemiennie Ukradkowe podejście i Kamuflaż, Ewokowie tropiciele skutecznie kryją się przed wzrokiem przeciwników, co znacznie utrudnia atakowanie ich z dystansu. Co więcej, gdy pozostają nieuchwytni, zastawiają na przeciwników przemyślane pułapki, reprezentowane przez zdolność Taktyki bitewne: Prymitywna sztuczka. Pozwala ona na wtasowanie specjalnej karty do talii rozkazów – gdy zostanie dobrana, rzut kością rozstrzygnie o efekcie, jaki wywoła. I choć nasi tropiciele często są lekceważeni ze względu na niepozorny wygląd, potrafią się łączyć w świetnie skoordynowane grupy, zaskakujące skutecznością. Odzwierciedla to zdolność W liczbie siła, premiująca dodatkowymi kośćmi przeprowadzanie ataku na cele pozostające w zwarciu z innymi Ewokami.

Podejmując walkę, tropiciele korzystają z prostego i skutecznego stylu, jakim jest stare dobre Rozstawianie pułapek, pozwalające na przeprowadzanie skutecznych ataków zarówno bezpośrednich, jak i dystansowych. Charakterystyczne włócznie pozwalają im na nieco sprawniejszą walkę w zwarciu, jednak należy pamiętać, że może to narazić ich na niebezpieczny odwet ze względu na raczej przeciętne statystyki obronne. Z tego powodu Ewokowie tropiciele znacznie lepiej sprawdzą się, gdy trzeba będzie szybko wykończyć wroga, który ma już jakieś obrażenia, niż jako pierwsza linia frontu – szczególnie cenna może się okazać zdolność W liczbie siła i płynące z niej bonusy. Jeśli chodzi o drzewko wyników walki, to jest ono proste i oferuje raczej niski potencjał w zadawaniu obrażeń, ale pozwala stosunkowo wcześnie odepchnąć przeciwnika i daje szansę na taktyczną zmianę pozycji, która może zmusić wrogów do pościgu za tymi zwinnymi tropicielami. 


Ewokowie, jak żadna inna rasa w świecie Gwiezdnych Wojen, uczą nas, by nie sądzić nikogo po pozorach – zarówno szaman Logray, jak i jego współplemieńcy są znacznie bardziej niebezpieczni, niż można by sądzić na pierwszy rzut oka. Z pewnością niejeden lekceważący szturmowiec zaliczył średnio udany wieczór i skończył jako główne danie na plemiennej uczcie. I pewnie jeszcze niejednemu się to przydarzy. Tymczasem Ty możesz zaprosić Ewoków do własnego stołu – Logray i tropiciele czekają na Ciebie w zestawie dodatkowym Star Wars: Shatterpoint - Yub Nub. Ten i inne produkty z serii znajdziesz o tutaj, w naszym sklepie.