Mocne strony i synergie

zwiadowców

w Star Wars: Shatterpoint!


W dzisiejszym przeglądzie jednostek w Star Wars: Shatterpoint pozostajemy w leśnych gęstwinach księżyca Endor, by poobserwować parę niecodziennych sojuszników: walczącą o wolność Leię Organę oraz Paploo, zwiadowcę Ewoków słynącego z bycia równie ciekawskim, co lekkomyślnym.

Choć Rebelianci stawiali czoła siłom Imperium niezliczoną liczbę razy i w rozmaitych okolicznościach, to właśnie bitwa o Endor jest jednym z najbardziej ikonicznych momentów w historii galaktyki. W tym czasie Leia Organa stała się prawdziwą wojowniczką o wolność, która jest gotowa walczyć z narażeniem życia o lepszą przyszłość uciskanych, plemiennych ludów. Stając u boku mieszkańców Endoru pomogła im zaprezentować pełnię sił, dzięki czemu mogli zawstydzić imperialnych żołnierzy cieszących się znaczną przewagą liczebną. Wspólne świętowanie zwycięstwa zbliżyło Rebeliantów i Ewoków, którzy zapomnieli o dzielących ich różnicach.

W chwili przybycia na Endor Leia Organa była już zaprawioną w bojach wojowniczką Rebelii, która potrafi skutecznie stosować partyzanckie strategie. Dzięki temu świetnie sprawdza się w roli przywódczyni Ewoków z wioski Jasnego Drzewa – przygotowywane przez nich zasadzki doskonale łączą się z jej pomysłami i zdolnościami. Jako Niespodziewani sojusznicy Ewokowie i przedstawiciele Sojuszu Rebeliantów pozostający pod jej komendą tworzą jedną armię i mogą korzystać wymiennie z obu cech, dzięki czemu są jeszcze lepiej skoordynowani. Co więcej, wykorzystanie kamuflażu Ewoków może pomóc im w przeprowadzeniu skutecznej Infiltracji. Sama Leia ma przeszkolenie pozwalające wykonywać Manewry obronne – dzięki nim może sprawnie przemieścić się na z góry upatrzoną pozycję, zyskując jednocześnie cenny żeton przyczajenia. 

Jako wojowniczka o wolność Leia wie doskonale, że realizacja planów jest znacznie ważniejsza niż pozostawianie po sobie dużej liczby ofiar – właśnie dlatego świetnie sprawdzi się do przejmowania kontroli nad aktywnymi celami misji. Zanim skorzysta z Ładunku wybuchowego może ostrzec sojuszników pozostających w jego zasięgu, co umożliwi im ucieczkę. To ważne, bo każda jednostka, która znajdzie się w pobliżu w momencie eksplozji, straci żeton przyczajenia i będzie musiała przyjąć dwa obrażenia. Pozostawanie niedaleko pozostałych członków oddziału pozwala Lei na przeprowadzenie Skoordynowanego ostrzału – ta zdolność reakcyjna pozwala jej nałożyć na przeciwnika zagrożenie jeszcze zanim sojusznik rozpocznie atak. Umiejętne połączenie obu tych zdolności może znacząco osłabić wrogie jednostki broniące celu misji, co z kolei otworzy oddziałowi Lei drogę do jego przejęcia.

Doświadczenie Lei oraz jej zdolności adaptacyjne mają swoje odzwierciedlenie w dwóch stylach walki, dzięki którym nasza wojowniczka może w pełni dostosować się do aktualnej sytuacji. Oba mają swoje zalety, choć reprezentują zupełnie różne podejście do strategicznych działań. 

Skradanie się zapewnia więcej kości ataku i obrony w walce bezpośredniej oraz minimalnie ulepszoną tabelę wyszkolenia w obronie, przez co będzie się sprawdzać lepiej w sytuacji, gdy Leia znajdzie się w pobliżu specjalisty od walki wręcz. Dzięki Wyszkoleniu w walce w zwarciu ma przyzwoite szanse na krytyczne trafienia, z dużym prawdopodobieństwem będzie też mogła przeprowadzić taktyczną zmianę pozycji. I choć Skradanie się może być postrzegane jako postawa defensywna, jego drzewko wyników walki oferuje spory potencjał w zadawaniu obrażeń. Dodatkowo stosunkowo wcześnie znajdziemy tam takie możliwości jak nałożenie na przeciwnika zmęczenia, przygwożdżenie czy rozbrojenie go. Drzewko wyników walki oferuje też dwie szanse na odepchnięcie wroga, a na samym końcu znajdziemy kolejną szansę na przemieszczenie się.

Alternatywą dla Skradania się jest przeprowadzenie Frontalnego ataku, który premiuje walkę dystansową, oferując zwiększoną liczbę kości obu typów i znacznie wyższy potencjał w zadawaniu obrażeń wyrażony w opcjach na drzewku wyników walki. Warto jednak zauważyć, że zręczny dowódca może wymiennie wykorzystywać oba style walki: Leia z aktywnym Frontalnym atakiem nadal może wyprowadzać stosunkowo silne ciosy pozostając w zwarciu, a Skradanie się nie wyklucza przeprowadzania ataków z dystansu. Cechą wspólną obu stylów walki jest wysoka mobilność wojowniczki o wolność, która umożliwia zmianę pozycji nawet gdy nasza bohaterka pozostaje w zwarciu. W przypadku Frontalnego ataku drzewko wyników walki oferuje znaczny potencjał w zadawaniu obrażeń, ale również szansę na nałożenie na przeciwnika rozmaitych stanów: od zagrożenia, poprzez zmęczenie, aż do przygwożdżenia. Znajdziemy tam również możliwość skorzystania ze zdolności aktywacyjnej – w przypadku Lei jedną z nich jest Ładunek wybuchowy, więc pozostawanie w pobliżu może okazać się dla wrogów śmiertelnie niebezpieczne.

Biorąc pod uwagę wszystkie cechy Lei, łatwo zauważyć, że pełnię swojego potencjału będzie mogła wykorzystać, stając na czele oddziału Ewoków. Naturalnym towarzyszem broni będzie oczywiście jej przyjaciel Wicket, jednak dziś chcielibyśmy zaproponować na to miejsce innego bohatera: pewną ciekawską istotę o imieniu Paploo.

Ten zwiadowca Ewoków niejednokrotnie wykazał się odwagą, choć zdarzało się, że graniczyła ona z brawurą – na przykład wtedy, gdy na kradzionym imperialnym skuterze śmigał między drzewami, by odwrócić uwagę wrogów. W podobny sposób można wykorzystać jego zdolność aktywacyjną Udawany odwrót – dzięki niej sojuszniczy Ewok (lub Rebeliant, jeśli naszym dowódcą jest Leia) pozostający w zwarciu może się przemieścić, umożliwiając przeciwnikowi natychmiastowe podążenie za nim. Jak każdy przedstawiciel swojej rasy, Paploo może też przeprowadzić Ukradkowe podejście, by otrzymać żeton przyczajenia lub wykonać akcję skupienia. Jest też oczywiście Nieustraszony i pomysłowy, dzięki czemu może zdobyć dodatkowe kości ataku, jeśli odważy się stanąć przeciwko większej liczbie wrogów na raz.

Jako wyjątkowo ciekawska istota, Paploo uwielbia eksperymentować ze wszystkimi urządzeniami, jakie znajduje w pobliżu przeciwników. Takie zainteresowanie odzwierciedla zdolność Co to robi?, dzięki której nasz zwiadowca może „pożyczać” tabelę wyszkolenia celu podczas przeprowadzania ataku bezpośredniego, co może prowadzić do naprawdę ciekawych kombinacji. Co prawda umiejętność ta dotyczy wyłącznie wrogów z zagrożeniem lub przygwożdżeniem jednak patrząc na zdolności zarówno Paploo, jak i pozostałych Ewoków, znalezienie odpowiedniego celu nie powinno stanowić większego problemu. 

Styl walki Paploo, Mnóstwo pytań, pozwala mu na przeprowadzanie skutecznych ataków zarówno bezpośrednio, przy użyciu Włóczni, jak i z dystansu, z wykorzystaniem Procy. W obu przypadkach jest on niebezpiecznym przeciwnikiem, a jego tabele wyszkolenia w ataku oferują szansę na zadawanie dodatkowych obrażeń. Co więcej, Paploo cechuje się wyjątkowym szczęściem, które niejednokrotnie uratowało mu skórę – znajduje ono swoje odzwierciedlenie w tabeli wyszkolenia w obronie, która pozwala łagodzić skutki krytycznych trafień przeciwnika. Całość uzupełnia drzewko wyników walki łączące wszystkie najważniejsze elementy: potencjał w zadawaniu obrażeń, nakładanie na przeciwnika kluczowych stanów, taktyczną zmianę pozycji oraz szansę na dwa odepchnięcia. 


Zarówno Leia Organa, wojowniczka o wolność, jak i Paploo, ciekawska istota, doskonale odnajdą się wśród połączonych sił Rebelii i Ewoków – zwłaszcza nasza dowódczyni pozwala na elastyczne dobieranie jednostek do mieszanych oddziałów. Perspektywa pojawienia się na stołach tych niepozornych jednostek z księżyca Endor i sprawdzenia, jak taktyki partyzanckie sprawdzą się podczas rozgrywek w Star Wars: Shatterpoint, jest niezwykle kusząca. Już niebawem premiera związanych z nimi zestawów: Yub Nub oraz Ee Chee Wa Maa. Ten i inne produkty z serii znajdziesz o tutaj, w naszym sklepie.