Mocne strony i synergie

droidów

w Star Wars: Shatterpoint!


Gdzie Dooku nie może, tam… droidy pośle! Bohaterami dzisiejszego tekstu są żołnierze do zadań specjalnych, Droidy bojowe B1, oraz stojący na ich czele superdroid taktyczny Kalani.

Zamiast korzystać z usług żywych wojowników, Sojusz Separatystów woli wykorzystywać mechanicznych żołnierzy, których można bardzo łatwo kontrolować. Droidy bojowe B1 nie są może najinteligentniejsze (zdecydowanie odstają pod tym względem od żołnierzy-klonów czy Jedi), ale też nie po to zostały stworzone. Ich celem jest przytłoczenie przeciwników samą liczebnością – efekt jest doskonały, zwłaszcza gdy na ich czele stanie odpowiedni dowódca, na przykład któraś ze specjalnych jednostek taktycznych. Superdroidy takie jak Kalani wyróżniają się lepszymi procesorami i solidniejszą konstrukcją, dzięki czemu stanowią bardzo poważne zagrożenie. Swoje legiony prowadzą z niezwykłą przenikliwością, a gdy ktoś odważy się stanąć im na drodze, prędzej czy później zostanie wyeliminowany.

Kalani, superdroid taktyczny, pojawia się na polu bitwy z mnóstwem potężnych zdolności, które wspierają sojusznicze droidy i pozwalają im osiągnąć pełnię możliwości. Rozkaz, rozkaz sprawia, że na początku aktywacji Kalaniego każda sojusznicza postać z jednostki wspierającej z cechą droid bojowy znajdująca się w pobliżu może wykonać zryw. Następnie możemy skorzystać z Sieci taktycznej – niezwykle elastycznej zdolności, której efekt dopasowujemy do sytuacji. Pozwala ona wybranemu droidowi bojowemu w zasięgu na przemieszczenie się, usunięcie stanu, a nawet wykonanie ataku!

Kalani działa w sposób surowy i bezkompromisowy, ale niezaprzeczalnie skuteczny. Jego zdolność wrodzona, Skoncentrować ostrzał na celu, zapewnia dodatkową kość ataku tym droidom bojowym, które trzymają się razem podczas ofensywy. Z kolei Pełna analiza sprawia, że wydajemy mniej punktów Mocy, gdy jego karta aktywacji ma zostać umieszczona w rezerwie, co odzwierciedla analityczne zdolności droida. Chłodna logika cechuje też jego styl walki – gdy spojrzymy na tabelę wyszkolenia w ataku dystansowym, zobaczymy bardzo prosty i spójny schemat ograniczony do dwóch bonusów: trafienia krytycznego przy jednym wyrzuconym symbolu i dodatkowych dwóch zwykłych trafień, jeśli symboli będzie więcej. Z kolei drzewko wyników walki superdroida oferuje wiele różnorodnych opcji, które możemy w pełni dopasować do aktualnej sytuacji na planszy. Znajdziemy tam odepchnięcia, nakładanie stanów, przemieszczanie się, a także możliwość skorzystania z Sieci taktycznej. Wyjątkowa elastyczność tej jednostki ma jednak swoje odzwierciedlenie w jej koszcie w punktach oddziału. Kalani zużywa ich aż 5, przez co najlepiej komponuje się z jednostkami głównymi zapewniającymi co najmniej 8 punktów.

Podstawową siłą armii Separatystów są Droidy bojowe B1. Z racji tego, że są to jednostki niezdolne do samodzielnego podejmowania bardziej złożonych decyzji, posiadają wyłącznie zdolności wrodzone – działające stale, pozbawione kosztu w punktach mocy. Droidy są wyposażone w Protokoły bojowe S.I., które pozwalają na korzystanie z puli zaprogramowanych wcześniej taktyk bitewnych. Dzięki nim podczas ataku mogą nakładać na przeciwników zagrożenie lub zmęczenie, o ile wszystkie postacie należące do tej jednostki znajdują się w zasięgu 4 od celu.

W ferworze walki czasem zdarza się, że jeden z żołnierzy musi wziąć sprawy w swoje ręce i przejąć inicjatywę, nawet jeśli nie jest do tego przygotowany. Zdolność Chyba teraz ja dowodzę odzwierciedla taką właśnie nieudolną próbę i pozwala graczowi umieścić kartę rozkazu tej jednostki na spodzie talii zamiast w rezerwie. W ten sposób możemy odwlec w czasie aktywację droidów, nie zużywając jednocześnie jednego z najważniejszych i najcenniejszych elementów strategicznych w całej grze. A gdy nasi mechaniczni żołnierze dotrą do aktywnego celu i będą rywalizowali o kontrolę nad nim, zdolność Nie cierpię tej roboty zapewni im protekcję. 

Droidom bojowym B1 może czasem brakować mocy obliczeniowej, ale nadrabiają to… Liczebnością! Ten styl walki doskonale odwzorowuje ogromne rzesze mechanicznych żołnierzy wykorzystywane przez Separatystów niemal w każdym konflikcie. Dzięki przemieszczeniu, które znajduje się na początku drzewka wyników walki droidów, są one niezwykle mobilne podczas ataku. A jeśli graczowi, który nimi dowodzi, uda się zdobyć wystarczającą liczbę sukcesów, by skorzystać z całego drzewka, obrażenia zadane przeciwnikowi mogą być naprawdę imponujące. Kluczem do użyteczności Droidów bojowych B1 jest ich umiejętne rozmieszczanie i sprytne korzystanie z mechanizmu odroczonej aktywacji. I choć nie wydają się one wybitnie silne, dzięki niskiemu kosztowi w punktach oddziału świetnie dopasowują się do większości zestawów, zostawiając mnóstwo punktów na zwerbowanie silniejszych jednostek dodatkowych.


To już wszystko, co przygotowaliśmy na temat droidów bojowych. Wracamy za tydzień z kolejną opowieścią o jednostkach, które spotkasz podczas rozgrywek w Star Wars: Shatterpoint, a tymczasem przypominamy o trwającej przedsprzedaży! Swoją kopię gry możesz zamówić na przykład tutaj, w naszym sklepie.