Gdy samolot minął Gwatemalę i znalazł się nad Meksykiem, Martina opuściła kokpit. Musiała jeszcze raz rzucić okiem na ekwipunek, choćby po to, by uspokoić zszargane nerwy. W drodze do ładowni spotkała swoją Analityczkę.

– Adjoua, czy możesz mi pomóc? – zapytała.

– Jasne, mogę poświęcić kilka chwil. Co trzeba zrobić?

– Chcę jeszcze raz sprawdzić zapasy. Ostatnia doba była bardzo nerwowa i muszę się uspokoić.

Kobiety udały się przez pomieszczenia zaopatrzenia prosto do ładowni. Martina zdjęła ze ściany podkładkę z checklistą i zaczęła czytać nazwy kolejnych produktów, podczas gdy Adjoua poszukiwała odpowiednich etykiet wśród skrzyń.

– OK, Meksyk potrzebuje czterech skrzyń z zapasami. Na początek szczepionki.

– Są.

– Generator prądu?

– Hmm… A, tak, jest tam z tyłu. Coś jeszcze?

Martina odetchnęła z ulgą. Była pewna, że ostatnia rzecz z listy jest w magazynie.

– Dwie skrzynie materiałów pierwszej pomocy.

– Jedna stoi tutaj, ale nie widzę, żeby gdzieś była druga… – Adjoua przeszła pomiędzy skrzyniami, sprawdzając, czy gdzieś nie ukryły się potrzebne materiały. – Nie ma jej, szefowo. Po opuszczeniu São Paulo skompletowaliśmy zamówienie dla Meksyku, jak to możliwe, żeby paczka zniknęła po drodze?

– Bogotá – odpowiedziała Martina. Gdy zespół był już w drodze do Ameryki Północnej, Bogotę nawiedziło trzęsienie ziemi, a oni zostali tam skierowani jako pomoc kryzysowa.

W międzyczasie interkom odezwał się głosem odpowiedzialnego za planowanie lotów Antuna:

– Za 20 minut znajdziemy się nad Mexico City. Przygotujcie ładunek.

Myśli Martiny pędziły. Jeśli dostawa dla Mexico City nie dotrze na czas, opóźni się również ich transatlantycki lot do Wielkiej Brytanii, gdzie na pomoc czekają ofiary wielkiej londyńskiej powodzi.

– Nawet najlepsze plany… – westchnęła. – Wygląda na to, że kończy nam się czas. Chodź, weźmy to, co mamy.

Pandemic: Szybka reakcja to prawdziwy wyścig z czasem. Rozgrywka toczy się w czasie rzeczywistym i jest osadzona w świecie znanym z poprzednich tytułów z serii. Zadaniem graczy jest zbieranie zapasów i dostarczanie ich do miast na całym świecie. Aby wygrać, muszą sprawnie koordynować działania i współpracować, by odpowiednio szybko reagować na nowe katastrofy.


Interwencja kryzysowa

Świat zaczęły nawiedzać rozmaite klęski żywiołowe. Lokalne społeczności potrzebują wody, szczepionek, leków i innych artykułów pierwszej potrzeby. Ty i Twój zespół należycie do Jednostki Reagowania Kryzysowego, międzynarodowej organizacji, która odpowiada za pomoc humanitarną na całym świecie. Dysponujecie specjalnie przerobionym samolotem transportowym, który umożliwia produkcję i transport niezbędnych materiałów. Waszym zadaniem jest niesienie pomocy, która uratuje niejedno ludzkie życie. Tylko czy dacie sobie radę z presją czasu?


Wyścig z czasem

Szybka reakcja nawiązuje do tradycji gier z serii Pandemic poprzez swój kooperacyjny charakter, jednak rozgrywka tocząca się w czasie rzeczywistym zapewnia zupełnie inne odczucia płynące z zabawy. Gracze muszą sprawnie zdecydować, które miasta najpilniej potrzebują pomocy, a następnie zgromadzić odpowiednie zapasy i dostarczyć je na miejsce zanim skończy się czas.

Podczas rozgrywki nasi bohaterowie będą przemieszczali się wewnątrz samolotu, aby w pomieszczeniach zaopatrzenia generować pięć rodzajów dostaw: szczepionki, żywność, energię, artykuły pierwszej pomocy oraz wodę. Miasta, które nawiedzi katastrofa, będą miały indywidualne zestawy potrzeb.

Każdy z graczy dysponuje zestawem 6 specjalnych kości, których będzie używał do wykonywania akcji. Swoje tury rozgrywamy jeden po drugim, jednak musimy działać maksymalnie szybko, bo specjalna klepsydra odmierza nam czas. W swojej turze możemy rzucić kośćmi maksymalnie trzy razy. Staramy się zdobyć potrzebne zestawy symboli, a następnie decydujemy, jaką akcję podejmujemy.

Do wyboru mamy wiele rozmaitych czynności: od poruszania się po samolocie, poprzez generowanie zapasów, aż do transportowania ich w odpowiednie miejsce na mapie. Aby skutecznie pomagać konkretnym miastom, niezbędne są zasoby. Aby je wygenerować, pionek postaci musi znajdować się w odpowiednim miejscu, a na kościach muszą być dostępne odpowiednie symbole. Przykładowo, jeśli Tokio będzie potrzebowało dwóch skrzynek żywności, któryś z graczy będzie musiał rzucać kośćmi z zamiarem natrafienia na symbole jedzenia. Posiadając je, gracz musi znajdować się w odpowiednim pomieszczeniu – tylko w taki sposób może przypisać do niego symbole i uruchomić produkcję. Proces przydzielania kości do pomieszczenia może trwać kilka tur, jednak raz przydzielona kość zostaje zablokowana do momentu aktywacji pokoju. Dopiero aktywacja pokoju skutkuje wyprodukowaniem dóbr.

Jeśli macie już potrzebną ilość zaopatrzenia, możecie dokonać zrzutu dóbr nad miastem. Jeśli wszystkie miasta wymagające pomocy zostaną zaopatrzone przed upływem wyznaczonego czasu, zwyciężycie!


Elitarna drużyna

W obliczu zbliżającej się katastrofy, narody świata połączyły siły, by stworzyć elitarną Jednostkę Reagowania Kryzysowego. Najlepsi lekarze i eksperci z rozmaitych dziedzin dołączyli do grupy, a każdy z nich posiada unikalną wiedzę i umiejętności, które pomogą w osiągnięciu celu.

Przykładowo analityczka Adjoua Soro może przerzucić swoje kości do dwóch dodatkowych razy, a inżynier Soojin Sohn może zmienić wynik z samolotem na dowolny inny symbol. Umiejętne wykorzystanie tych specyficznych umiejętności będzie decydowało o zwycięstwie lub przegranej całej Waszej drużyny.