Uniwersalny, prosty w obsłudze, satysfakcjonujący – taki właśnie jest Splendor, jedna z najpopularniejszych gier ekonomicznych. Dzięki zręcznej mechanice z jednej strony stanowi doskonały pierwszy krok w planszówkowym świecie, z drugiej zaś pozostaje ciekawy nawet dla zaawansowanych graczy.

A gdyby tak przenieść naszą ulubioną grę do świata, którym rządzą supermoce?


Produkcja superbohaterów

Splendor Marvel to zupełnie nowa odsłona popularnego tytułu. Tematyka jubilerstwa epoki renesansu została tu zręcznie zastąpiona superbohaterską krucjatą przeciwko największemu złoczyńcy kinowego uniwersum Marvela. Jako uczestnicy będziemy starali się przeszkodzić Thanosowi w zniszczeniu świata, rekrutując do swojej drużyny kolejne postaci i przejmując kontrolę nad ważnymi lokacjami. Ostatecznym celem jest sięgnięcie po Rękawicę Nieskończoności.

Podobnie jak w zwykłym Splendorze, na samym początku będziemy dobierali kolorowe kamienie, które pozwolą nam na zakup odpowiednich kart. Raz zakupiona karta zapewni nam stały bonus – możemy ją liczyć jako posiadanie kryształu w jej kolorze. W ten sposób z rundy na rundę możemy sobie pozwolić na coraz łatwiejsze rekrutowanie kolejnych bohaterów, a także sięgnięcie po tych, którzy mają wyższe wymagania. Karty superbohaterów wykładamy na trzech poziomach, a naszym głównym celem jest pozyskiwanie tych najważniejszych. Na kartach poziomu 3 znajdują się bowiem większe ilości punktów zwycięstwa niezbędnych do ukończenia gry.

Jednak punkty nieskończoności znajdują się nie tylko na kartach. W każdej grze uczestnicy mogą przejąć kontrolę nad trzema miejscami, z których każde warte jest 3 punkty. Aby zdobyć taki kafelek, należy zebrać widniejącą na nim kombinację kart. Kto pierwszy, ten lepszy!


Przyjemny twist

Pomiędzy standardową wersją Splenora, a nowością z uniwersum Marvela występują dwie główne różnice. Pierwszą z nich jest zmiana warunków zwycięstwa. W wersji superbohaterskiej oprócz zebrania 16 punktów wymagane jest również posiadanie określonego zestawu kolorów, w tym jednego zielonego kamienia. Nie można zastąpić go kartą! Taki kamień otrzymujemy, gdy kupujemy pierwszą kartę 3 poziomu, co oznacza, że musimy mieć w swojej drużynie przynajmniej jednego z najsilniejszych superbohaterów.

Drugą modyfikacją jest dodatkowy cel punktowy pod postacią płytki Avengers. Na niektórych kartach postaci, które możemy zrekrutować, znajdują się symbole superbohaterskiej dużyny. Pierwsza osoba, która zbierze ich 3, bierze płytkę Avengers i zyskuje 3 punkty. Ale uwaga, jeśli któryś z przeciwników zbierze więcej symboli, przejmuje dodatkowe punkty!

Obie modyfikacje są na tyle subtelne, że nie wpływają na prostotę zasad i przyjemność płynącą z rozgrywki w Splendor. Jednocześnie odświeżają nieco grę i zmuszają uczestników do nieco innego podejścia i przyjmowania nowych strategii.


Zamów już teraz

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w zbieraniu Kamieni Nieskończoności i walce z Thanosem, mam dobrą wiadomość – możesz już zamówić swój egzemplarz gry Splendor Marvel w przedsprzedaży, na przykład tutaj. Premiera przewidziana jest na IV kwartał 2020 roku!