Dla wielu z nas idealna impreza karnawałowa nie może się obyć bez dobrej gry planszowej, która wjeżdża na stół i rozkręca zabawę, nawet jeśli do tej pory rozmowa nie za bardzo się kleiła. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla tych osób, które bawią się w zróżnicowanym towarzystwie, gdzie nie wszyscy się znają – nic nie przełamuje lodów tak sprawnie, jak dobrze dobrana gra! Może ona stanowić temat do rozmowy, a także podstawę do zbudowania nowej relacji.

Oczywiście w takim przypadku najlepszym wyborem są wszelkiego rodzaju imprezówki – nie dość, że pozwalają na zabawę większej liczbie osób niż standardowa planszówka, to jeszcze ich charakter sprzyja integracji uczestników.


Dla każdego coś pysznego

Dobra impreza nie może się obyć bez przekąsek, a skoro o nich mowa – co powiecie na sushi? Karcianka Sushi Go Party! to prawdziwy hit – jej zasady tłumaczy się w chwilę, jest dynamiczna i ciekawa, a do tego do wspólnej zabawy może zasiąść aż 8 osób. Podczas gry naszym zadaniem jest zbieranie jak najbardziej opłacalnych zestawów sushi – każdy jego rodzaj ma własne zasady punktowania (czasem wystarczy mieć jedną kartę danego typu, innym razem dwie lub trzy dają dodatkowe bonusy). Gracze dostają na rękę taką samą liczbę kart, z których wybierają jedną, a następnie podają pozostałe kolejnej osobie, otrzymując zestaw od kogoś innego. W ten sposób karty krążą, a my mamy okazję przewidzieć strategie pozostałych i spróbować im przeszkodzić.

Pozostając w tematach kulinarnych, warto zwrócić uwagę również na Dżem Dobry. To gra słowna, dedukcyjna, łącząca współpracę z rywalizacją niemal tak sprawnie, jak kultowi Tajniacy. I podobnie jak oni wymaga chwili, by nabrać płynności w jej zasadach, ale gdy już na dobre zrozumiemy jej możliwości, czeka nas wiele godzin doskonałej zabawy. Podczas rozgrywki będziemy próbowali odgadnąć, jakie hasło mamy w swoim zestawie kart. W tym celu będziemy wykładali przed siebie kolejne litery w taki sposób, by widzieli je wszyscy gracze oprócz nas. Wraz z pozostałymi graczami będziemy wymyślali hasła-podpowiedzi, które połączą możliwie dużo liter (oczywiście tych, które jesteśmy w stanie zobaczyć). Dżem dobry to gra nieco mniej dynamiczna niż Sushi go!, ale wciąż ciekawa, zwłaszcza dla osób biegłych w języku polskim, lubiących wszelkie zabawy słowem.


Szalona zabawa

Pora na coś znacznie bardziej szalonego! Jeśli nasi towarzysze lubią gry pełne negatywnej interakcji i nieczystych zagrań, koniecznie muszą spróbować zabawy z Odjechanymi Jednorożcami. Znacie Eksplodujące Kotki? W przypadku Jednorożców mamy znacznie więcej kontroli nad naszymi działaniami, a jednocześnie humor i klimat zabawy pozostaje ten sam. Podobnie jak zasada dokładania przeciwnikom, ile tylko się da.

W tej zabawnej karciance będziemy hodowcami jednorożców. Każdy z nas zacznie z jednym jednorożkiem, czyli dziecięcą wersją mitycznego stworzenia, i będzie dążył do tego, by jak najszybciej zapełnić swoją stajnię określoną liczbą koniopodobnych. W tym celu będziemy gromadzili i wykładali rozmaite karty, których zdolności silnie na siebie oddziałują. Możemy zarówno pomagać sobie, jak i przeszkadzać innym. Zwłaszcza przeszkadzać innym. Odjechane Jednorożce są więc grą kaskadowych efektów, które potrafią bardzo mocno zmieniać sytuację przy stole. Musimy nieustannie pilnować naszych przeciwników i wspólnie dbać o to, by żaden z nich nie wykręcił nam jakiegoś numeru. A jednocześnie sami próbujemy zawalczyć o zwycięstwo.


Tylko dla dorosłych

Rozejrzyj się dookoła – czy wszystkie dzieci poszły już spać? Jeśli w zasięgu wzroku (i słuchu) nie ma osób niepełnoletnich, możemy skierować naszą uwagę na gry przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych.

Fani Cortexu, którzy do tej pory czuli się zbyt dziecinnie, wykonując poszczególne zadania (lub było im ciężko, gdy pokonywała ich gra dla najmłodszych, a często również same maluchy), mogą cieszyć się teraz pełnoprawną wersją gry skierowaną wyłącznie do osób dorosłych. Cortex Niegrzeczny to pikantna gra imprezowa, która zachowuje wszelkie walory wersji dla najmłodszych: pozwala trenować spostrzegawczość, pamięć i refleks, a także zmysł dotyku poprzez zastosowanie specjalnych kart z fakturą. Jednak jego treść powinna pozostać z dala od dziecięcych oczu.

A jeśli Wasi znajomi nie boją się trudnych moralnie wyborów, koniecznie musicie spróbować Dylematów! Po skończonej partii będziecie wiedzieli o sobie znacznie więcej, choć nie gwarantuję, że nadal pozostaniecie przyjaciółmi. ;) Ta towarzyska gra polega na przewidywaniu, jakich odpowiedzi udzieli większość naszych znajomych. Wszyscy siadamy w kręgu i bierzemy po jednym zestawie do głosowania. Na środek wykładamy jeden z dylematów – moralny problem, który ma dokładnie dwa rozwiązania. A następnie próbujemy zgadnąć, którą odpowiedź wybierze większość osób przy stole. Oczywiście ważne dla całej zabawy jest dokładnie omówienie samego dylematu, a także naszego wyboru – to właśnie dyskusja stanowi kluczowy element gry.